Czy można złożyć druk SD-Z2 po terminie?• Autor: Marcin Sądej |
Ponad rok temu zmarła moja mama. Po śmierci mamy miałam razem z bratem akt dziedziczenia. Niestety nie złożyliśmy w terminie druku SD-Z2 w urzędzie skarbowym. Niedawno mieliśmy sprawę o dział spadku i zniesienie współwłasności. Czy możemy złożyć druk SD-Z2 po terminie? Czy istnieje sposób, który zwalniałby nas z podatku, a jeśli nie, to czy możemy złożyć w urzędzie skarbowym „czynny żal”, który spowodowałby przywrócenie tego terminu? |
Fot. Fotolia |
Warunki jakie trzeba spełnić żeby skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku od spadkuNabycie spadku po zmarłej osobie stanowi czynność podlegającą podatkowi od spadku i darowizn.
Ustawa przewiduje jednak całkowite zwolnienie od podatku w przypadku spełnienia określonych warunków ustawowych (art. 4a ustawy). Warunkami tymi są:
1. Nabycie spadku po najbliższej rodzinie. 2. Dokonanie zgłoszenia na druku SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia. Zgłoszenie nabycia spadku w urzędzie skarbowym w terminie 6-ciu miesięcyWarunki powyższe muszą zostać spełnione łącznie, natomiast termin 6-miesięczny jest nieprzekraczalny. Powyższe oznacza, że termin na złożenie druku SD-Z2 i skorzystanie z całkowitego zwolnienia od podatku upłynął po 6 miesiącach od dnia wydania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia.
Dział spadku i zniesienie współwłasności jest inną czynnością prawną niż nabycie spadku. Niestety nie można złożyć druku SD-Z2 z tytułu nabycia spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania postanowienia sądu o zniesieniu współwłasności i działu spadku. W tej sytuacji, aby rozliczyć z urzędem skarbowym podatek od spadku należy złożyć druk SD-3. Nie uprawnia on jednak do całkowitego zwolnienia. Również złożenie czynnego żalu nie spowoduje przywrócenia terminu do złożenia SD-Z2, termin ten przepadł bezpowrotnie.
Dodatkowo proszę pamiętać, że jeżeli dział spadku nastąpił z obowiązkiem dokonania spłat i dopłat to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli w postanowieniu sądu żadnych spłat i dopłat nie przewidziano podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale