Czy można sprzedać mieszkanie ze spadku bez zgody wszystkich spadkobierców?• Opublikowano: 22-01-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Rok temu zmarł mój brat, który posiadał małe mieszkanie, niewiele warte. Odbyło się postępowanie sądowe, mieszkanie przyznano kilku spadkobiercom. Wszyscy poza niektórymi współwłaścicielami chcemy szybko sprzedać to mieszkanie. Nie mamy zgody dwóch osób (bratanków) mieszkających za granicą. Opłaty cały czas ponosi mama – czy tak powinno być? Czy możemy sprzedać mieszkanie bez zgody dwóch spadkobierców i potem przelać im przysługujące kwoty (naprawdę niewielkie, po ok. 2000 zł)? |
|
Dział spadku i sprzedaż mieszkaniaSprawa jest dość prosta. Do sądu należy złożyć wniosek:
Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkodawcy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy (art. 628 Kodeksu postępowania cywilnego). Sprawa sądowa – formalnościDokumenty – wniosek plus załączniki składa Pani do sądu, gdzie znajdują się nieruchomości. Dział spadku może być dokonany dopiero po prawomocnym stwierdzeniu nabycia spadku. Pani dysponuje postanowieniem o nabyciu spadku.
Dział spadku, nawet sądowy, powinien nastąpić na podstawie zgodnego wniosku wszystkich spadkobierców. Takie rozstrzygnięcie z reguły zadowala wszystkich zainteresowanych.
Gdy nie można dokonać działu na zgodny wniosek spadkobierców, o sposobie podziału majątku decyduje sąd (art. 687 i 684) po wysłuchaniu uczestników postępowania, a w wielu wypadkach także po zasięgnięciu opinii biegłych.
Sąd ustala skład spadku, ale oczywiście do sądu należy przedłożyć dowody, że dana nieruchomość byłą własnością spadkodawców. Do wniosku dołącza się odpis KW, wypis z rej gruntów, postanowienie o nabyciu spadku.
Nieruchomość sąd czy też biegły wyceni według stanu z dnia otwarcia spadku, ale według wartości z dnia działu spadku. Brak zgody współwłaścicieli na sprzedaż mieszkaniaPodstawę żądania stanowi art. 199 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Sąd, rozpatrując wniosek współwłaścicieli o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, powinien wziąć pod uwagę cel zamierzonej czynności oraz interes wszystkich współwłaścicieli. Zamierzona czynność powinna więc mieć swoje uzasadnienie gospodarcze i nie powinna prowadzić do pokrzywdzenia któregokolwiek ze współwłaścicieli.
Wniosek składa się do sądu rejonowego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Proszę wskazać we wniosku na stan lokalu, jego wartość, odległość, konieczność nakładów. Jeśli sąd wyrazi zgodę na sprzedaż, zgoda bratanków będzie zbyteczna.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale