.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy można reaktywować spółkę wykreśloną z KRS?

Spółka z o.o. została wykreślona z KRS rok temu bez likwidacji majątku. Czy można powołać nowy zarząd i reaktywować spółkę? Czy jest możliwość wznowienia jej działalności, przeniesienia siedziby i powołania nowego zarządu? Do wglądu pełny odpis z KRS.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można reaktywować spółkę wykreśloną z KRS?

Rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego

Zgodnie z art. 25 d ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym – w przypadku ustalenia przez sąd rejestrowy w postępowaniu o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, że podmiot ten nie posiada zbywalnego majątku i faktycznie nie prowadzi działalności, sąd rejestrowy orzeka o rozwiązaniu podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i zarządza jego wykreślenie z Rejestru.

 

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – postanowieniem Sądu Rejonowego XX z dnia XX w powyższym trybie spółka została wykreślona z rejestru. Obecnie zatem brak jest spółki.

 

Wykreślenie spółki z o.o. z rejestru sądowego

Mimo braku w tym zakresie wyraźnej regulacji w Kodeksie cywilnym, podmioty, które powstały w następstwie wpisu do rejestru, a tak właśnie powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przestają istnieć z chwilą wykreślenia z tego rejestru. W orzecznictwie jednolicie przyjmuje się, że prawomocne wykreślenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z Rejestru Przedsiębiorców KRS oznacza definitywne zakończenie bytu tej osoby prawnej, skutkujące w procesie następczą utratą zdolności sądowej (tak na przykład postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z 25 września 2014 r. sygn. akt I FSK 298/13, z 4 lipca 2012 r. sygn. akt I FSK 1896/11, z 20 października 2010 r. sygn. akt II GSK 737/09).

 

Najbardziej pasujące do opisanej sytuacji będzie postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2006 r., sygn. akt I CZ 85/0, w którym sąd wyraźnie podkreślił, iż okoliczność, że spółka przez wiele lat nie prowadzi działalności, nie oznacza, że nie istnieje. O bycie prawnym spółki akcyjnej decyduje bowiem jej wpisanie do rejestru (art. 12 K.s.h.). Dopiero wykreślenie spółki z rejestru powoduje ustanie bytu prawnego tego podmiotu.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zniknięciu spółki z obrotu prawnego

Najprościej rzecz ujmując, w przypadku wykreślenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z Krajowego Rejestru Sądowego nie ma innego podmiotu (następcy prawnego), który mógłby przejąć aktywa i pasywa spółki. Zatem wobec faktu, że spółka utraciła swój byt jako osoba prawna, nie ma możliwości jej reaktywowania poprzez powołanie nowego zarządu itd. Ona znikła już bezpowrotnie z obrotu prawnego – tak to można ująć. Nie można oczywiście również przenieś jej siedziby i wznowić działalności. Można ewentualnie utworzyć nowy podmiot, gdyż tej spółki wskrzesić się już w obowiązującym systemie prawnym nie da.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu