

Czy można pracować zdalnie poza granicami Polski?• Data: 05-02-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Niedługo rozpoczynam pracę w IT w nowej firmie na umowę o pracę. Praca jest w 100% zdalna, a pracodawca nie wymaga pojawiania się w biurze. Ze względów osobistych i rodzinnych planuje przeprowadzić się do Niemiec. Czy w świetle polskiego prawa mogę pracować zdalnie z terytorium innego kraju UE i rozliczać podatek, ZUS itp. w Polsce? Czy mogę podjąć pracę na część etatu (np. wieczorami, w weekendy) również w Niemczech? Wiązałoby się to z meldunkiem, ubezpieczeniem i płaceniem podatków również tam. |
![]() |
Wskazanie miejsca wykonywania pracyUprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na przedmiotowe pytanie jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r., poz. 1465), w skrócie K.p. Zgodnie z art. 6718 K.p. „Praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna)”. Geograficzne położenie miejsca wykonywania pracy jest dowolne, z jednym wyjątkiem niewyrażonym wprost w tym przepisie. Miejsce to musi znajdować się poza zakładem pracy, co w sposób oczywisty wynika z językowego znaczenia wyrazu „zdalna”.
Zakładem pracy w rozumieniu tych przepisów jest przestrzeń znajdująca się w dyspozycji pracodawcy. Jeżeli więc, przykładowo, pracodawca poza dotychczasowym zakładem pracy wynajmie nowy lokal i umieści w nim swoich pracowników, to lokal ten staje się częścią zakładu pracy, a praca przez nich wykonywana nie jest pracą zdalną, o której tu mowa. Jest to jedynie zmiana miejsca wykonywania pracy, a jeżeli jest ona istotna, to wymaga wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Natomiast jeżeli ten lokal wynajmą pracownicy (zatrudnieni u jednego lub kilku pracodawców), a ich pracodawcy wyrażą zgodę na wykonywanie w nim pracy, to mamy do czynienia z pracą zdalną w rozumieniu Kodeksu pracy. Pracownicy mają wówczas prawo do zwrotu kosztów najmu lokalu, ale tylko wtedy, jeżeli obowiązek ich zwrotu przez pracodawcę wynika z porozumienia zbiorowego, regulaminu lub indywidualnego porozumienia stron.
Wymóg wskazania przez pracownika miejsca wykonywania pracy nie może być rozumiany zbyt rygorystycznie. Jego celem jest bowiem przeciwdziałanie możliwości narzucenia pracownikowi tego miejsca przez pracodawcę, zwłaszcza gdyby miało to dotyczyć mieszkania pracownika. Przed takim działaniem pracodawcy pracownik jest znacząco chroniony przez przepisy zakazujące wypowiedzenie umowy o pracę z powodu odmowy w trakcie zatrudnienia uzgodnienia z pracodawcą wykonywania pracy zdalnej oraz zakazujące dyskryminacji pracowników z powodu odmowy wykonywania pracy zdalnej. Natomiast możliwe są pertraktacje stron co do miejsca wykonywania pracy zdalnej, bo pracodawca ma prawo odmowy wyrażenia zgody na miejsce proponowane przez pracownika. Wykonywanie pracy zdalnej poza granicami PolskiProszę pamiętać, że miejsce pracy zdalnej wskazuje (sugeruje) pracownik. Niemniej jednak miejsce to musi być każdorazowo zaakceptowane przez pracodawcę. Co istotne, przepisy Kodeksu pracy nie precyzują, jakie miejsce pracownik powinien wskazać. Zawarcie regulacji dotyczących miejsca zamieszkania pracownika wskazuje, że jest to jedna z możliwości, co oznacza, że pracownik może świadczyć pracę również w innym miejscu. Ważne jest również to, że pracownik powinien wskazać pracodawcy konkretną lokalizację. Nie ma również prawnych przeszkód, aby w ramach pierwotnego uzgodnienia z pracodawcą miejsca wykonywania pracy zdalnej pracodawca wyraził zgodę na kilka opcjonalnych miejsc pracy zdalnej zaproponowanej przez pracownika. Nie istnieją także przeszkody, by uzgodnione miejsce pracy zdalnej znajdowało się poza granicami Polski, natomiast w tym zakresie niezbędne jest także uwzględnienie regulacji dotyczących przepisów podatkowych oraz z zakresu zabezpieczenia społecznego.
Dlatego też w Pana przypadku należy w porozumieniu z pracodawcą wskazać miejsce wykonywania przez Pana pracy zdalnej. PrzykładyPraca zdalna w domu pracownika Marta, pracownica firmy zajmującej się marketingiem, postanowiła rozpocząć pracę zdalną z własnego mieszkania. Skontaktowała się z pracodawcą, przedstawiając swoją propozycję. Pracodawca zaakceptował jej wybór, pod warunkiem, że jej miejsce pracy będzie spełniało wszystkie wymagania dotyczące komfortu i warunków do pracy. Zostało to zapisane w umowie, która zawierała szczegółowe ustalenia, takie jak zasady zwrotu części kosztów związanych z eksploatacją mieszkania (np. opłaty za prąd).
Praca zdalna z wynajmowanego biura Andrzej, programista w firmie informatycznej, wynajął biuro dostosowane do pracy zdalnej. Pracodawca wyraził zgodę na pracę Andrzeja w tamtym miejscu. Andrzej był zobowiązany do przedstawienia dokładnych kosztów najmu biura, które miały być zwrócone przez pracodawcę na podstawie porozumienia między stronami. Takie rozwiązanie jest zgodne z Kodeksem pracy, gdyż pracodawca wyraził zgodę na lokal jako miejsce pracy zdalnej.
Praca zdalna za granicą Kasia, specjalistka HR, pracuje w polskiej firmie, ale planuje na kilka miesięcy przenieść się do Hiszpanii i stamtąd pracować zdalnie. Zanim podjęła ostateczną decyzję, skontaktowała się z pracodawcą, który wyraził zgodę na takie rozwiązanie. Tego typu praca zdalna poza granicami Polski jest możliwa, ale wiąże się z koniecznością uwzględnienia przepisów międzynarodowych. PodsumowanieArtykuł omawia zasady dotyczące pracy zdalnej. Zgodnie z przepisami pracownik ma prawo wskazać miejsce pracy, które musi zostać zaakceptowane przez pracodawcę. Praca zdalna może być również wykonywana w wynajętych lokalach lub poza granicami Polski, jednak takie rozwiązania wiążą się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów. Oferta porad prawnychJeśli masz wątpliwości dotyczące kwestii związanych z pracą zdalną lub potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z zatrudnieniem, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć przepisy, a także doradzą, jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji! Źródła:1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|