.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy można odwołać darowiznę domu po latach?

• Data: 09-01-2025 • Autor: Aleksandra Pofit

W 1994 r. mama z ojcem przekazali mi w formie darowizny swój dom (jestem jedynaczką i w dniu przepisania byłam panną). Gdy mama zachorowała, ojciec ją zostawił i się wyprowadził. Jakiś czas później rodzice się rozwiedli. Mama zmarła w 2014 r. Ojciec zawarł drugi związek małżeński, gdy mama jeszcze żyła. W tym momencie chce odebrać swoją połowę z przepisanej darowizny. Twierdzi, że nie zapraszam go i jego żony na żadne uroczystości rodzinne, święta itd. To prawda, ale odwiedzam go w jego domu, opiekuję się nim itd. Czy w tej sytuacji ojciec może odwołać darowiznę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy można odwołać darowiznę domu po latach?

Odwołanie darowizny przez ojca

Moim zdaniem nie ma się czego Pani obawiać. Kwestię odwołania darowizny reguluje Kodeks cywilny (w skrócie K.c.) w art. 898, 899 i 900, których treść przytaczam poniżej. Podstawą odwołania darowizny jest rażąca niewdzięczność wobec darczyńcy. Ja na podstawie Pani opisu sytuacji nie widzę podstaw do określenia Pani zachowania wobec ojca jako rażącej niewdzięczności. Pod uwagę trzeba również wziąć zachowanie Pani ojca, które nie jest bez znaczenia. Uporczywe niedopełnianie np. obowiązków rodzinnych względem darczyńcy może być traktowane w szczególnych przypadkach jako przejaw rażącej niewdzięczności. Ale tak jak Pani pisze, pomaga Pani ojcu i go odwiedza.

 

Art. 898 [Odwołanie darowizny wykonanej]

§ 1. Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

§ 2. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu.

 

Art. 899 [Przebaczenie; odwołanie przez spadkobierców]

§ 1. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

§ 2. Spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.

§ 3. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

 

Art. 900 [Forma odwołania darowizny]

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.

 

Art. 902 [Wpływ zasad współżycia społecznego]

Przepisów o odwołaniu darowizny nie stosuje się, gdy darowizna czyni zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rażąca niewdzięczność obdarowanego

Niewdzięczność może być stwierdzona dopiero po uwzględnieniu całokształtu okoliczności dotyczących zarówno obdarowanego, jak i darczyńcy (tak wyr. SN z 4.02.2005 r., sygn. akt I CK 571/04). Sposób rozumienia „niewdzięczności” jako przesłanki zastosowania art. 898 K.c. koresponduje z potocznym znaczeniem tego słowa. W potocznym języku „niewdzięczność” jest rozumiana jako „brak poczucia do jakichkolwiek zobowiązań moralnych względem osób, które udzieliły pomocy lub w inny sposób okazały dobro” [por. Mały słownik języka polskiego (red. E. Sobol), Warszawa 1996, s. 505–506 (hasła: „niewdzięczność” i „niewdzięczny”)]. W konsekwencji należy uznać, że dla oceny, czy w konkretnej sytuacji mamy do czynienia z niewdzięcznością relewantną w świetle art. 898 K.c., istotne znaczenie powinno mieć nie tylko samo zachowanie obdarowanego, lecz także zachowanie darczyńcy po wykonaniu darowizny.

 

Zachowanie darczyńcy może mieć istotne znaczenie dla stwierdzenia istnienia przesłanki „niewdzięczności”, w szczególności wtedy, gdy darczyńca prowokuje obdarowanego do określonych zachowań, które stanowią następnie faktyczną podstawę dla odwołania darowizny (tak: orz. SN z 2.03.1948 r., sygn. akt Kr. C 42/48, PiP 1948, Nr 7, s. 136) albo wyraża na nie zgodę (tak orz. SN z 10.02.1938 r., sygn. akt C II 2054/37, poz. 512, s. 540, w którym stwierdzono, że nie uzasadnia odwołania darowizny cudzołóstwo popełniane przez obdarowanego za zgodą żony – darczyńcy). Przy dokonywaniu oceny, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z niewdzięcznością obdarowanego, nie można abstrahować od przyczyn konfliktu istniejącego między darczyńcą i obdarowanym (tak: wyr. SN z 28.10.1998 r., sygn. akt I CKN 471/97). Niewdzięczność może być okazana przez zachowanie, które może polegać zarówno na działaniu, jak i na zaniechaniu (tak: wyr. SN z 22.03.2001 r., sygn. akt V CKN 1599/00).

 

Ocena, czy niewdzięczność okazywana przez obdarowanego jest rażąca, powinna być dokonywana z uwzględnieniem zobiektywizowanych kryteriów. Przy dokonywaniu takiej oceny nie można jednak nie uwzględnić charakteru konkretnych relacji między obdarowanym i darczyńcą oraz norm wyznaczających zakres akceptowalnych zachowań zarówno w całym społeczeństwie, jak i w grupie społecznej, do której należy darczyńca (por. wyr. SN z 13.10.2005 r., sygn. akt I CK 112/05). Nie powinny być uznawane za rażącą niewdzięczność zwykłe konflikty rodzinne (życiowe), sprzeczki mieszczące się w granicach przyjętych w środowisku, do którego należy darczyńca (por. orz. SN z 13.11.1934 r., sygn. akt C II 1621/34).

 

W orzecznictwie zostało zaprezentowane stanowisko, zgodnie z którym jako rażąca niewdzięczność może być potraktowane zachowanie obdarowanego, które, oceniając rzecz rozsądnie, musi być uznane za wysoce niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę (tak: wyr. SN z 7.05.2003 r., sygn. akt IV CKN 115/01). Nie jest uznawane za przejaw rażącej niewdzięczności wytoczenie przeciwko darczyńcy powództwa o alimenty przez pełnoletnie uczące się dziecko w sytuacji uzasadniającej takie zachowanie (wyr. SN z 17.11.2011 r., sygn. akt IV CSK 113/11). Wydaje się, że warunkiem stwierdzenia, iż określone zachowanie obdarowanego może być uznane za okazywanie rażącej niewdzięczności, jest możliwość przypisania co najmniej ewentualnego zamiaru obdarowanemu (por. wyr. SN z 23.03.2000 r., sygn. akt II CKN 810/98). Zachowanie obdarowanego, które powoduje nieumyślne naruszanie dóbr darczyńcy, nie powinno być uznawane za rażącą niewdzięczność. W orzecznictwie podkreśla się, że na ocenę, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z rażącą niewdzięcznością, może mieć wpływ długotrwałość lub powtarzalność pewnych zachowań obdarowanego. Należy jednak podkreślić, że dwie ostatnie cechy zachowań obdarowanego nie mają charakteru przesądzającego (tak: wyr. SN z 4.02.2005 r., sygn. akt I CK 571/04).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rażąca niewdzięczność obdarowanej

Pani Anna, obdarowana przez ojca mieszkaniem, zaczęła unikać kontaktów z ojcem, mimo że ten wymagał pomocy ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Co więcej, wielokrotnie publicznie go obrażała. W pewnym momencie, wbrew jego woli, sprzedała cenną pamiątkę rodzinną, znajdującą się w mieszkaniu, które zostało jej darowane. Ojciec pani Anny uznał to za wyraz rażącej niewdzięczności i odwołał darowiznę.

 

Brak podstaw do odwołania darowizny

Pan Jan podarował córce Karolinie działkę budowlaną. Mimo pewnych nieporozumień Karolina regularnie odwiedzała ojca, pomagała mu w codziennych sprawach i dbała o jego potrzeby. Pan Jan po jednej z kłótni zagroził Karolinie, że odwoła darowiznę ze względu na jej rażącą niewdzięczność. Jednak sąd uznał, że sporadyczne konflikty i nieporozumienia rodzinne nie stanowią przesłanki do uznania zachowania Karoliny za rażącą niewdzięczność w rozumieniu art. 898 K.c.

 

Niewdzięczność darczyńcy a odwołanie darowizny

Pan Piotr przekazał synowi Markowi samochód w drodze darowizny. Wkrótce po tym pan Piotr zaczął utrudniać synowi korzystanie z pojazdu – chciał, aby syn woził go codziennie do pracy i z powrotem, mimo że Marek miał inne obowiązki. Gdy Marek sprzeciwił się nieuzasadnionym żądaniom ojca, pan Piotr próbował odwołać darowiznę, zarzucając mu rażącą niewdzięczność. Sąd wziął pod uwagę nie tylko zachowanie obdarowanego, ale także niewłaściwe postępowanie darczyńcy i uznał, że nie ma podstaw do odwołania darowizny.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestie dotyczące odwołania darowizny w świetle przepisów Kodeksu cywilnego. Podstawą odwołania jest rażąca niewdzięczność obdarowanego, czyli zachowanie wysoce niewłaściwe i krzywdzące wobec darczyńcy. Konflikty rodzinne czy drobne nieporozumienia nie spełniają tego kryterium. Darowizna nie może być odwołana, jeśli darczyńca wybaczył obdarowanemu lub upłynął rok od ujawnienia niewdzięczności. Odwołanie wymaga pisemnego oświadczenia.

Oferta porad prawnych

Masz pytania dotyczące odwołania darowizny? Nie jesteś pewny, czy Twoja sytuacja spełnia kryteria rażącej niewdzięczności? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi doświadczeni prawnicy przeanalizują Twoją sprawę i wskażą jej możliwe rozwiązania. Nie wahaj się – już dziś wypełnij formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Wyrok Sądu Najwyższego z 22.03.2001 r., sygn. akt V CKN 1599/00

3. Wyrok Sądu Najwyższego z 4.02.2005 r., sygn. akt I CK 571/04

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksandra Pofit




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu