
Czy mój prawnik może odmówić okazania mi pisma do sądu w mojej sprawie?• Data: 09-04-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Toczy się postępowanie cywilne, w którym jestem stroną. Mam pełnomocnika – adwokata. Czy mój prawnik może odmówić przesłania mi pocztą mailową sporządzanego pisma do sądu? Prawnik zasłania się przepisami i nakazuje mi zamówić odpis lub zaprasza do kancelarii w celu okazania pisma. |
![]() |
Działanie przed sądem przez pełnomocnikaPełnomocnik powinien uzgadniać z Panem wszelkie pisma – albowiem występuje on w sprawie cywilnej w Pana imieniu. Zgodnie z art. 86 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.): Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.
Statuowana w komentowanym artykule możliwość działania przez stronę w postępowaniu osobiście lub przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika nie oznacza alternatywy rozłącznej. W konsekwencji ustanowienie pełnomocnika i jego udział w danym postępowaniu – z zastrzeżeniem zasygnalizowanych w pkt D.III poniżej wyjątków związanych z ograniczeniem zdolności postulacyjnej stron – nie wyklucza możliwości równoczesnego, osobistego działania przez stronę (tak m.in.: J. Gudowski, w: Ereciński, Komentarz KPC, t. 1, 2016, uw. Nr 5 do art. 86; M. Malczyk, w: Góra-Błaszczykowska, Komentarz KPC, t. 1, art. 86, Nb 10.)
W praktyce można wyróżnić dwa przeciwstawne modele (style) działania pełnomocnika w postępowaniu: działanie „za stronę”, która w zasadzie powstrzymuje się od osobistego prowadzenia sprawy (podejmowania czynności procesowych w danym postępowaniu i czynnego w nim udziału) oraz występowanie obok strony, w charakterze „procesowego pomocnika” strony uczestniczącej aktywnie w postępowaniu i podejmującej czynności we własnym imieniu [na temat różnych funkcji i ról pełnomocnika procesowego (zastępcy, doradcy, powiernika, negocjatora) zob. zwłaszcza: A.M. Arkuszewska, Pełnomocnik, s. 11 i n.] Pełnomocnik w postępowaniu cywilnymZgodnie z treścią art. 87 § 1 K.p.c.: Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości także osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Pełnomocnictwo udzielone osobie mieszczącej się w kręgu osób ujętych w art. 87 § 1 K.p.c. nadaje jej moc działania w imieniu i z wiążącym skutkiem dla mocodawcy. Osoba, która takim pełnomocnictwem nie dysponuje, albo osoba, która utraciła takie pełnomocnictwo, żadnej czynności w imieniu strony podjąć nie jest władna. Nie może zatem być traktowane jako pochodzące od strony pismo, wniesione przez osobę i przez nią podpisane, o ile osoba ta działa bez właściwego umocowania (zob. post. SN z 28.2.2002 r., III CZ 11/02, Legalis). WnioskiWobec tego, jak widać, może Pan występować obok pełnomocnika i proszę nie tracić z oczu faktu, iż jest to Pana postępowanie. Nie widzę podstawy prawnej dla odmowy przesłania Panu pisma sporządzonego w Pańskiej sprawie. Jako Pana pełnomocnik adwokat ma obowiązek informowania Pana o wszelkich czynnościach podjętych w sprawie, a więc także o treści pism. Powinien Pan ustalić z nim działanie, a także postawić warunek możliwości akceptowania wszelkich pism, które zostaną przedłożone w sądzie. PrzykładyPrzykład 1 Janek zlecił swojemu prawnikowi sporządzenie pisma do sądu, jednak prawnik odmówił wysłania mu dokumentu e-mailem, twierdząc, że to nie jest jego obowiązek. Po konsultacji z innym prawnikiem, Janek dowiedział się, że jego pełnomocnik ma obowiązek informować go o wszystkich czynnościach i przesłać mu treść pisma do sądu.
Przykład 2 Agata była zaniepokojona, kiedy adwokat nie chciał wysłać jej kopii pisma w jej sprawie. Po zapoznaniu się z przepisami prawnymi, dowiedziała się, że jej pełnomocnik powinien działać w jej imieniu i zapewnić jej dostęp do wszystkich dokumentów, co pozwoliło jej wyjaśnić sprawę z adwokatem.
Przykład 3 Michał miał problem z pełnomocnikiem, który opóźniał przekazanie pisma do sądu. Zorientował się, że pełnomocnik ma obowiązek nie tylko reprezentować go przed sądem, ale także udzielać pełnej informacji o stanie sprawy. Po rozmowie z prawnikiem Michał ustalił z pełnomocnikiem, że będzie otrzymywał wszystkie pisma na czas. PodsumowaniePełnomocnik w postępowaniu cywilnym ma obowiązek informowania strony o wszelkich czynnościach procesowych, w tym przesyłania treści pism do sądu. Odmowa przesłania takiego pisma nie ma podstaw prawnych, a strona ma prawo być na bieżąco informowana o stanie swojej sprawy. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych dopasowanych do Twojej sprawy. Nasz zespół prawników zapewni Ci pełne wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale