Czy mogę zrzec się opieki nad babcią?• Autor: Eliza Rumowska |
Czy można zrzec się opieki na babką, która całe życie była potworem i psychicznie znęcała się na moją nieżyjącą już matką (swoją synową)? Ja nie mam i nie chcę mieć z nią nic wspólnego. Babka jest teraz osobą zależną i zajmuje się nią ojciec i opiekunka przychodząca 2 razy w tygodniu. Ojciec nie jest już ani młody, ani zdrowy. Czy w przypadku jego śmierci mogę nie być osobą odpowiedzialną za babkę i wnioskować, by zabrali ją do domu opieki. Niestety jestem jedyną wnuczką i ostatnią krewną obok mojego ojca i obawiam się, że MOPS będzie mnie nękał i tym obarczy. Czy muszę zastrzec to sobie notarialnie na piśmie, że się tego wyrzekam, by się zabezpieczyć? |
Fot. Fotolia |
Zrzeczenie się opieki wobec babciNie musi Pani zrzekać się opieki wobec babci – bo z mocy prawa nie jest Pani do niej zobowiązana ani uprawniona, chyba że przyjmie ją Pani dobrowolnie przy ubezwłasnowolnieniu babci jako jej opiekun prawny. Często mylnie jest interpretowany przez OPS-y i inne placówki opiekuńczo-medyczne obowiązek alimentacyjny.
Owszem, choć ten obowiązek na Panią spadnie co do zasady, jak stanowi art. 129 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, to jednak istnieją w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przepisy pozwalające się przed nim bronić. Nawet jeżeli pozostanie jej Pani jedyną krewną, to Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje w art. 133, że tylko rodzice wobec niesamodzielnych dzieci są zobowiązani do alimentacji, a poza tym tylko ten z krewnych, który znajduje się w niedostatku ma prawo ubiegać się o alimenty od innych krewnych.
Ponadto w art. 1441 czytamy, że gdyby nawet pozostała Pani jako jedyna zobowiązana do alimentacji babci, to ma Pani prawo żądać uchylenia alimentów w oparciu o zasady współżycia społecznego. Wówczas jednak będzie Pani musiała dowieść istnienia całej tej sytuacji, która – jak to Pani określa – czyni babcię potworem.
Proszę więc w razie konieczności bronić się powyższymi regulacjami przed nałożeniem na Panią alimentacji, bo opieką nikt nie ma prawa Panią obarczać.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Eliza Rumowska Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale