.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mogę podpisać dokumenty spółki, przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Jestem 3 tygodnie po operacji, przebywam na zwolnieniu lekarskim i teraz dostałem do podpisu dokumenty bilansowe spółki podpisane już przez dwóch członków zarządu. Czy powinienem złożyć swój podpis? Jestem prezesem zarządu spółki.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mogę podpisać dokumenty spółki, przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Fot. Fotolia

Wykonywanie pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego

Generalnie zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. 

 

Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005r. (sygn. akt I UK 370/04) „przez pojęcie pracy zarobkowej należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter. Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”.

Podpisywanie dokumentów przez prezesa zarządu spółki przebywającego na L4 a możliwość utraty prawa do zasiłku chorobowego

Jednak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 6 maja 2009r. (sygn. akt II UK 359/09) stwierdził, że czynności formalnoprawne podejmowane przez pracodawcę w związku z pełnioną funkcją, podejmowane w czasie zwolnienia lekarskiego, jeżeli mają charakter incydentalny, nie skutkują utratą prawa do zasiłku chorobowego. 

 

Sąd podkreślił, ze w wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy. Pracami takimi (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej) będzie wykonywanie konkretnych czynności związanych wprost z działalnością gospodarczą, w tym nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, obsługa klientów, przyjmowanie i wydawanie materiałów.

 

Słowem – incydentalne podpisanie dokumentów bilansowych (o ile zostały one przywiezione Panu do domu) nie jest naruszeniem przepisów o zakazie wykonywania pracy w czasie zwolnienia lekarskiego. W mojej opinii może Pan te dokumenty podpisać.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu