.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mieszkanie wykupione od gminy za darowiznę od rodziców należy do majątku osobistego?

• Data: 19-11-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Pytanie dotyczy podziału majątku mojego partnera i jego byłej żony. Jego rodzice przez wiele lat wynajmowali mieszkanie komunalne od miasta, w końcu, 15 lat temu nabyli prawo do jego pierwokupu z 90-procentową bonifikatą (za 10 tys. zł). Jednak posiadali już drugie mieszkanie własnościowe i nie mogli wykupić tego gminnego. Podarowali więc synowi 10 tys., aby on jej wykupił. Był już wtedy żonaty, oboje z żoną uzyskali zgodę miasta na wykup z bonifikatą i oboje figurują w akcie notarialnym. Czy wymieniona darowizna dla syna po ślubie weszła do jego majątku osobistego (rodzice potwierdzą nawet w sądzie, że te pieniądze mu dali)? Czy to mieszkanie – kupione za darowiznę pieniężną od rodziców podczas wspólnoty majątkowej – nie powinno zostać wyłączone z majątku wspólnego małżonków?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mieszkanie wykupione od gminy za darowiznę od rodziców należy do majątku osobistego?

Majątek wspólny małżonków, wspólność ustawowa

Podstawę prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane pytania stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.). Otóż zgodnie z art. 31: Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Nadto w § 2 czytamy:

 

Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2)dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Składniki majątków odrębnych małżonków

Warto także w kontekście Pani zapytania wskazać na treść art. 33 K.r.o.:

 

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

Wspólny wykup mieszkania z bonifikatą, wykazanie darowizny

Zatem na etapie przekazywania darowizny trzeba było zadbać o formalności, które wykazywałyby, że przekazane środki stanowiły darowiznę jedynie dla syna. Należało sporządzić umowę darowizny i w niej wyraźnie zaznaczyć, że środki przekazane są jedynie dla syna. Oczywiście jeśli rodzice zeznają, że była to darowizna dla syna, to nabycie nieruchomości powinno być do majątku odrębnego syna. Jednakże z uwagi na to, że przystąpiono razem do prawa wykupu, nieruchomość weszła w skład majątku wspólnego. Dlatego też w mojej ocenie za pomocą zeznań świadków trudno będzie wykazać, że jest to majątek osobisty syna (czyli Pani partnera).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady z życia wzięte

Małżeństwo Pawła i Anny żyło zgodnie przez wiele lat. Paweł otrzymał od swoich rodziców darowiznę pieniężną na zakup działki, którą później przeznaczył na budowę domu. Niestety, nie zadbali o formalne określenie tej kwoty jako jego majątku osobistego. W efekcie, mimo intencji rodziców, działka została uznana za część majątku wspólnego w czasie rozwodu.

 

Kasia i Marek zakupili mieszkanie, na które Marek otrzymał darowiznę od swoich dziadków. Dziadkowie sporządzili dokument darowizny i jasno określili, że kwota jest przeznaczona wyłącznie dla Marka. Przy zakupie mieszkania notarialnie zapisano, że będzie ono należało wyłącznie do Marka. Dzięki temu w trakcie rozwodu mieszkanie zostało uznane za jego majątek osobisty.

 

Kiedy Krzysztof otrzymał od swojej mamy darowiznę na zakup samochodu, pieniądze wpłynęły na wspólne konto jego i żony. Podczas rozwodu nie udało się udowodnić, że była to darowizna tylko dla Krzysztofa, a samochód wszedł do majątku wspólnego małżeństwa.

Podsumowanie

Podczas podziału majątku ważne jest precyzyjne ustalenie, które składniki należą do majątku osobistego, a które do wspólnego. W przypadku darowizn od rodziny, brak odpowiednich formalności lub zapisów może skutkować uznaniem nabytych przedmiotów za część majątku wspólnego. Dlatego istotne jest, aby darowizny były odpowiednio dokumentowane, zwłaszcza przy nabyciu wartościowych nieruchomości.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe wsparcie prawne w zakresie ustalania przynależności składników majątku oraz przygotowywania dokumentacji do podziału majątku osobistego i wspólnego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu