Czy małżonek może zapraszać gości do wspólnej nieruchomości mimo sprzeciwu drugiego małżonka?

• Data: 19-10-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Razem z żoną jesteśmy właścicielami działki i domu jednorodzinnego. Mam pytanie o niepożądanego gościa, który odwiedza regularnie moją żonę pod moją nieobecność. Żona na te wizyty się zgadza. Czy zatem wbrew mojej woli ta obca osoba może przebywać w naszym domu? Nie jest z nami w żadnym stopniu spokrewniona.

Czy małżonek może zapraszać gości do wspólnej nieruchomości mimo sprzeciwu drugiego małżonka?

Współwłasność, zakres współposiadania

Podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na przedmiotowe zapytanie są przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym (Dz.U. z 2023 r., poz. 1610; dalej w skrócie „K.c.”). Zgodnie z art. 195 K.c.: Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). O ile co innego nie wynika z przepisów dotyczących własności przysługującej kilku osobom, do współwłasności odnoszą się wszystkie przepisy o własności. W sytuacji gdy prawo własności tej samej rzeczy przysługuje więcej niż jednej osobie, mamy do czynienia ze współwłasnością. Istotny także w kontekście Pana zapytania jest art. 206 K.c.:

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Podkreślić należy, że każdy ze współwłaścicieli ma prawo posiadać całą rzecz wspólną i nie może być w tym posiadaniu ograniczony do fragmentu rzeczy, który odpowiadałby wielkości jego udziału.

Naruszanie miru domowego, zakaz zbliżania się i kontaktów

Jeżeli wymieniona obca osoba, przebywając na terenie Pana współwłasności, nie narusza miru domowego, nie orzeczono wobec niej zakazu zbliżania się czy też kontaktu z Panem, Pana żoną lub innymi osobami, które przebywają w nieruchomości, to jeśli np. ta osoba przychodzi w gości do małżonki, nie ma ograniczeń prawnych, aby nie przebywała w nieruchomości. Natomiast takie sytuacje jak np. zamieszkanie w nieruchomości tej osoby lub też pobyt w niej przez dłuższy czas wymagają zgody Pana jako współwłaściciela. Przede wszystkim wynika to z tego, że korzystanie przez tę osobę z nieruchomości może wpłynąć na sposób korzystania przez Pana z tej nieruchomości.

Umowa o podział nieruchomości do korzystania

Kolejną rzeczą, którą można podjąć w sprawie, jest np. ustalenie wspólnie z żoną korzystania ze współwłasności poprzez zawarcie umowy albo ustanowienie takiego podziału przez sąd. Pomimo braku możliwości fizycznego podziału rzeczy do korzystania przez poszczególnych współwłaścicieli z tytułu samego faktu posiadania przez nich określonych ułamków w rzeczy wspólnej mogą oni określić umownie, z jakich części rzeczy będą korzystać. Podziałowi takiemu służy umowa o sposób korzystania (quoad usum). Umowa ta ma charakter wyłącznie obligacyjny, nie powoduje w żadnej mierze zniesienia współwłasności. Podział taki podlega jednak pewnym ograniczeniom, nie może bowiem wykluczać żadnego ze współwłaścicieli z jego prawa własności, musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego i z ustawą (por. R. Dziczek, Ograniczenia...). Współwłaścicielom przysługuje prawo do zażądania dokonania podziału wspólnej rzeczy quoad usum na mocy postanowienia sądu, jeśli nie uda im się dojść do porozumienia w tej sprawie (postanowienie SN z 4.10.2002 r., III CKN 521/01 LEX nr 57227). W przypadku tak określonego sposobu podziału nieruchomości ta niepożądana osoba nie mogłaby korzystać z Pana części nieruchomości.

Przykłady

Niepożądany gość podczas nieobecności męża. Mąż, który jest współwłaścicielem domu, zauważył, że jego żona regularnie zaprasza osobę, z którą on nie chce mieć kontaktu, do ich wspólnej nieruchomości. Mimo sprzeciwu męża, gość nadal odwiedza dom. Mąż chce wiedzieć, czy może zakazać tym wizytom, skoro jest współwłaścicielem. Odpowiedź zależy od tego, czy gość narusza jego prawo do współposiadania oraz czy istnieją inne przesłanki prawne, takie jak naruszenie miru domowego.

Uzgodnienie zasad korzystania z domu po separacji. Para żyjąca w separacji, ale wciąż mieszkająca pod jednym dachem, ma problem z ustaleniem, kto może zapraszać gości do wspólnego domu. Żona regularnie zaprasza swoich znajomych, na co mąż nie wyraża zgody. Rozwiązaniem może być sporządzenie umowy o podziale nieruchomości do korzystania, która pozwoli im określić, kto korzysta z jakich części domu i w jakich warunkach.

Osoba mieszkająca na stałe bez zgody współmałżonka. Mąż odkrył, że żona zaprosiła kogoś, kto zaczął mieszkać w ich domu na dłuższy czas, bez jego zgody. Chociaż każdy współwłaściciel ma prawo korzystać z nieruchomości, długotrwałe zamieszkanie osoby trzeciej wymaga zgody obojga małżonków. Mąż może zażądać opuszczenia nieruchomości przez niechcianego lokatora lub dążyć do sądowego ustalenia zasad korzystania z domu.

Podsumowanie

Współwłasność nieruchomości oznacza, że oboje małżonkowie mają równe prawo do korzystania z niej, jednak decyzje dotyczące zapraszania gości powinny uwzględniać zdanie każdego z nich. W przypadku konfliktu warto dążyć do porozumienia, a w razie potrzeby ustalić zasady korzystania z nieruchomości, np. poprzez umowę lub sądowy podział do korzystania (quoad usum).

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne online oraz profesjonalne przygotowanie pism dotyczących współwłasności nieruchomości, w tym sporów o korzystanie z domu i zapraszanie gości. Nasz zespół prawników pomoże w rozwiązaniu konfliktów oraz w sporządzaniu umów, aby zabezpieczyć Państwa interesy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Postanowienie Sądu Najwyższego z 4 października 2002 r., III CKN 521/01, LEX nr 57227