.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy grozi kara za podejrzenie o jazdę po alkoholu bez interwencji policji?

• Data: 30-03-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Ktoś z okna w bloku widział mnie, jak lekko się zataczając, wsiadam do auta i odjeżdżam z parkingu. Zrobiłem małe koło i wróciłem na parking kilkanaście miejsc dalej. Pewien człowiek podbiegł do auta i dyktował policji moje numery rejestracyjne. Wysiadłem, zamknąłem auto i poszedłem do domu, a on nie próbował mnie zatrzymać. Czy na podstawie takiego donosu i być może nagrania z okna policja może mnie ukarać? Nie było badania alkomatem, policja w ogóle nie przyjechała, ale boję się, że za moimi plecami toczy się jakieś postępowanie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy grozi kara za podejrzenie o jazdę po alkoholu bez interwencji policji?

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości

Rozumiem, że do dnia dzisiejszego nie został Pan wezwany do złożenia wyjaśnień ani też nie podjęto wobec Pana żadnych czynności. Zatem skoro zdarzenie miało miejsce kilka dni temu, to nie będzie jednego z podstawowych dowodów, czyli wyników badania Pana alkomatem, co potwierdziłoby lub zaprzeczyło, czy był Pan po spożyciu alkoholu, czy też był Pan nietrzeźwy. To zaś ma przełożenie na to, czy zostaną Panu postawione zarzuty podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. Zgodnie z art. 178a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (K.k.): § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Zgodnie z art. 115 § 16 K.k.:

 

§ 16. Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:

1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

 

Natomiast w oparciu o art. 87 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń:

 

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

(…)

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. (…)

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Brak dowodów

Proszę pamiętać, że aby ukarać za przestępstwo lub wykroczenie, trzeba mieć dowodu na sprawstwo. W tym wypadku, należałoby udowodnić, że w danym dniu, w danym miejscu doszło do popełnienia czynu zabronionego. Z uwagi na brak dowodu na to, że w tym konkretnym dniu oraz godzinie faktycznie był Pan pod wpływem alkoholu, w mojej ocenie nie zostanie wobec Pana wszczęte żadne postępowanie. Jeżeli ktoś nagrał rzekome zataczanie się, proszę pamiętać, że mógł Pan np. mieć problem z błędnikiem, migreny, zawroty głowy. Dlatego też sądzę, że nie ma się czym martwić.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przypadek sąsiada – donosiciela

Pan Adam wracał z imprezy, ale był całkowicie trzeźwy. Z powodu urazu kostki lekko utykał, co wyglądało jak zataczanie się. Sąsiad z okna uznał go za pijanego kierowcę i zadzwonił na policję. Funkcjonariusze pojawili się w jego domu kilka godzin później, ale bez możliwości przeprowadzenia rzetelnego badania nie mogli postawić mu żadnych zarzutów.

 

Nagranie, które nie wystarczyło

Pani Kasia po wieczornym grillu wróciła na parking po zapomnianą torbę. Sąsiad nagrał ją chwiejącą się przy aucie i ruszającą nim kilkanaście metrów. Nagranie trafiło na policję, ale ponieważ nie było alkomatu ani świadków potwierdzających stan nietrzeźwości, postępowanie umorzono.

 

Pomyłka na parkingu

Pan Marek po długim dniu pracy był zmęczony i zamyślony. Zrobił niepewny krok, co zwróciło uwagę sąsiada. Po krótkim przejeździe autem zatrzymał się kilka miejsc dalej. Zgłoszenie trafiło na policję, ale ponieważ nie było dowodu na nietrzeźwość, sprawa zakończyła się na rozmowie ostrzegawczej.

Podsumowanie

Samo podejrzenie o jazdę po alkoholu bez interwencji policji i badania alkomatem zwykle nie wystarcza do postawienia zarzutów. Kluczowe jest udowodnienie stanu nietrzeźwości w chwili prowadzenia pojazdu, co bez bezpośrednich dowodów, takich jak wynik badania, jest bardzo trudne. W razie podobnej sytuacji warto zachować spokój i pamiętać, że bez solidnych dowodów postępowanie najczęściej nie zostanie wszczęte.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism związanych z podejrzeniem o jazdę po alkoholu i innymi sprawami drogowymi. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu