.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy dziecko mieszkające za granicą ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu?

• Data: 19-04-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Matka z dzieckiem od ponad 10 lat mieszka w Anglii. Ojciec dziecka (teraz dwunastoletniego) właśnie zmarł. Ojciec przez cały czas unikał płacenia alimentów (komornik był bezradny). Należy założyć, że ma niewiele udokumentowanych okresów pracy rejestrowanej. Czy w takiej sytuacji dziecku (uczącemu się i będącemu osobą specjalnej troski), które przebywa od ponad 10 lat w UK, przysługuje renta rodzinna? Jeżeli tak, jak bardzo możliwe jest jej otrzymanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy dziecko mieszkające za granicą ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu?

Osoby uprawnione do pobierania renty rodzinnej

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z art. 65 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS:

„1. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

2. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy”.

 

Następnie wyjaśniam, że do renty rodzinnej uprawnione są dzieci na następujących zasadach opisanych w art. 68 ust. 1 i 2 ww. ustawy:

„1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1) do ukończenia 16 lat;

2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

2. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów”.

 

Należy również wskazać, że jeżeli osoba uprawniona do renty rodzinnej mieszka za granicą, na jej wniosek rentę rodzinną ZUS może wypłacać:

1) osobie zamieszkałej w Polsce, którą osoba uprawniona upoważni do odbioru świadczenia;

2) na rachunek bankowy osoby uprawnionej w Polsce.

 

Jeżeli zmarły nie był uprawniony do emerytury lub renty w chwili śmierci, wówczas organ rentowy bada, czy spełniałby na dzień śmierci warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy.

 

Natomiast w myśl art. 57 ust. 1 ww. ustawy „renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

1) jest niezdolny do pracy;

2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;

3) niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3-8 i pkt 9 lit. a, pkt 10 lit. a, pkt 11, 12 i pkt 13 lit. a, pkt 14 lit. a i pkt 15-17 oraz art. 7 pkt 1-3, pkt 5 lit. a, pkt 6 i 12, oraz w okresach pobierania świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego określonych w przepisach o świadczeniach rodzinnych lub zasiłku dla opiekuna określonego w przepisach o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów;

4) nie ma ustalonego prawa do emerytury z Funduszu lub nie spełnia warunków do jej uzyskania”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Miejsce zamieszkania a prawo do renty rodzinnej

Podsumowując, jeżeli zostaną spełnione przesłanki uzasadniające przyznanie prawa do renty rodzinnej, fakt zamieszkania dziecka uprawnionego w UK od 10 lat nie ma tu znaczenia. Przepisy dopuszczają wypłatę świadczenia również osobom zamieszkującym za granicą. To ważne, aby zostały spełnione przesłanki do nabycia przez dziecko prawa do renty rodzinnej. W opisanym przypadku decydujące znaczenie może mieć staż pracy zmarłego ojca, gdyż brak wymaganego stażu może przesądzić o braku prawa do renty rodzinnej.

 

Celem zweryfikowania, czy renta rodzinna przysługuje, należy złożyć stosowny wniosek o przyznanie renty rodzinnej. Wniosek składa się w państwie, w którym mieszka osoba uprawniona. Instytucja ubezpieczeniowa tego państwa przekaże wniosek o rentę rodzinną do wszystkich państw, w których osoba zmarła pracowała, czyli w opisanym przypadku na pewno przekaże do Polski.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Renta rodzinna dla studentki studiującej za granicą

Anna, 24-letnia studentka prawa w Wielkiej Brytanii, jest na ostatnim roku studiów. Jej ojciec, który miał prawo do emerytury w Polsce, zmarł nagle. Mimo że Anna od lat mieszka za granicą, przysługuje jej renta rodzinna z ZUS-u. Kluczowe znaczenie ma fakt, że nie ukończyła jeszcze 25 lat i kontynuuje naukę. Przepisy dopuszczają wypłatę świadczenia osobom mieszkającym poza Polską – w jej przypadku na rachunek bankowy w kraju.

 

Renta rodzinna bez względu na wiek w przypadku trwałej niezdolności do pracy

Tomek, 30-letni mężczyzna od dzieciństwa cierpiący na ciężką chorobę neurologiczną, jest całkowicie niezdolny do pracy i życia samodzielnego. Po śmierci matki, która otrzymywała rentę z tytułu niezdolności do pracy, ZUS przyznał mu rentę rodzinną. Pomimo przekroczenia 25. roku życia spełnia on warunki do otrzymania świadczenia, ponieważ niezdolność do pracy powstała jeszcze w okresie dzieciństwa – przed ukończeniem 16 lat.

 

Renta po zmarłym ojczymie dla ucznia szkoły średniej

Kacper ma 17 lat i uczęszcza do liceum w Polsce. Po śmierci ojczyma, który pobierał emeryturę, złożył wniosek o rentę rodzinną. Jako że kontynuuje naukę i nie ukończył jeszcze 25 lat, uzyskał prawo do świadczenia. Ważne było również to, że ojczym był jego prawnym opiekunem, a więc spełnione zostały wszystkie warunki wymagane do przyznania renty rodzinnej.

Podsumowanie

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki do ich uzyskania. Dzieci mogą otrzymywać świadczenie do 16. roku życia, a jeśli się uczą – do ukończenia 25 lat. W przypadku całkowitej niezdolności do pracy, powstałej w dzieciństwie lub w trakcie nauki, renta przysługuje bez względu na wiek. Świadczenie może być wypłacane również osobom mieszkającym za granicą. Jeżeli zmarły nie pobierał jeszcze emerytury ani renty, ZUS ocenia, czy spełniał warunki do ich przyznania. Aby uzyskać rentę rodzinną, należy złożyć wniosek w kraju zamieszkania.

Oferta porad prawnych

Masz pytania dotyczące renty rodzinnej? Nie jesteś pewien, czy spełniasz wszystkie wymagania lub jak prawidłowo złożyć wniosek? Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć przepisy i wskażą, co powinieneś zrobić w danej sytuacji. Skontaktuj się z nami i skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu