.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy bratowa ma prawo żądać mieszkania w domu będącym wspólną własnością rodziny?

• Data: 14-01-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Bratowa podała brata o rozwód. Czy dom, który jest wspólnością majątkową moją i moich braci, podlega podziałowi podczas rozwodu? Nadmienię, że bratowa żąda bezwarunkowego mieszkania w tym domu, a mojego brata chce wyrzucić na bruk. Jeśli ja i moi bracia jesteśmy właścicielami tego majątku rodzinnego, czy możemy założyć sprawę w sądzie, żeby ta kobieta została z tego domu wyrzucona?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy bratowa ma prawo żądać mieszkania w domu będącym wspólną własnością rodziny?

Dom należący do rodzeństwa

W pierwszej kolejności wskazuję, iż jeżeli mieszkanie nabyła Pani waz z braćmi na skutek dziedziczenia, to niniejsze stanowi Pan majątek osobisty Pani i Pani braci, a więc udział brata w nieruchomości nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków – majątek uzyskany na podstawie dziedziczenia stanowi jego majątek osobisty i nie podlega podziałowi z żoną w przypadku orzeczenia ewentualnego rozwodu.

Zgodnie natomiast z treścią art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprawa o eksmisję

Idąc dalej, podnoszę, iż po orzeczeniu przez sąd rozwodu – jeżeli była żona brata nie będzie chciała wyprowadzić się z Państwa nieruchomości, jedyną drogą będzie skierowanie sprawy o eksmisję.

Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów „jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia”.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 powyższej ustawy „w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu albo braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia najmu socjalnego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu”.

Zaznaczam także, iż obecnie – jeżeli nie doszło jeszcze do orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami – żona męża może z nim zamieszkiwać w nieruchomości, bowiem tworzą oni rodzinę, co podlega ochronie i daje jej uprawnienie do zamieszkiwania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Dziedziczenie i majątek osobisty

Trójka braci odziedziczyła dom po rodzicach, który stał się ich wspólnym majątkiem. Jeden z braci ożenił się, a jego żona wniosła o rozwód, żądając pozostania w domu i wyrzucenia męża. Jednak ponieważ dom został odziedziczony przez braci, jest to majątek osobisty brata, a nie majątek wspólny małżonków. W związku z tym dom nie podlega podziałowi, a żona nie ma prawa do niego po rozwodzie.

 
Eksmisja po rozwodzie

Po rozwodzie bratowa nadal mieszkała w domu rodzinnym, mimo że sąd przyznał prawo do nieruchomości tylko bratu. Bracia podjęli działania prawne, wnosząc sprawę o eksmisję. Sąd orzekł, że była żona musi opuścić dom, gdyż nie ma do niego praw majątkowych. Ostatecznie, dzięki eksmisji, bracia odzyskali pełną kontrolę nad nieruchomością.

 
Współwłasność rodzeństwa

Bratowa, rozwodząc się z jednym z braci, próbowała zająć część rodzinnego domu, twierdząc, że ma prawo do wspólnej nieruchomości. Ponieważ dom był współwłasnością wszystkich braci, a nie tylko rozwodzącego się małżonka, pozostała część rodziny wniosła do sądu sprawę o ustalenie, że nieruchomość nie jest częścią majątku wspólnego. Sąd orzekł na korzyść rodzeństwa, wykluczając bratową z praw do nieruchomości.

Podsumowanie

Podczas rozwodu majątek osobisty, w tym nieruchomości odziedziczone przez jednego z małżonków, nie podlega podziałowi, co oznacza, że były współmałżonek nie ma do nich praw. W sytuacji, gdy nieruchomość należy do rodzeństwa, bratowa nie może rościć sobie prawa do wspólnego domu. W przypadku, gdy odmawia opuszczenia nieruchomości po rozwodzie, jedynym rozwiązaniem jest wniesienie pozwu o eksmisję.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach rodzinnych lub rozwodowych? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism procesowych – szybko, dyskretnie i wygodnie! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu