
Czy adwokat może powołać się na nielegalne nagranie w sądzie?• Data: 17-03-2025 • Autor: Karolina Grygorcewicz |
Czy adwokat bezkarnie może w sądzie na rozprawie przedstawić stenogram z nielegalnego nagrania otrzymanego od swego klienta? Czy takie jego zachowanie narusza art. 267 § 4 Kodeksu karnego, który nie zezwala na przekazanie innej osobie treści zdobytych przy użyciu nielegalnego podsłuchu? Właśnie taką treść adwokat przekazał sądowi i pozostałym uczestnikom postępowania. Chodzi o nagranie mojej rozmowy z żoną, która już nie żyje. Przed sądem toczy się sprawa dotycząca testamentu wzajemnego. Autorem nagrania przy użyciu telefonu jest członek rodziny zainteresowany spadkiem. Przez większość nagrania rozmawiamy tylko my, na samym końcu słychać kilka zdań powitania tej osoby. |
![]() |
Prawo do ochrony prywatnościZgodnie z art. 47 Konstytucji RP: Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. Jeśli nagrywana jest rozmowa bez zgody rozmówcy, można uznać, że doszło do naruszenia prawa do prywatności.
Zgodnie natomiast z art. 49 Konstytucji RP: Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony. Warto powołać się w tym miejscu na wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 10.01.2008 r., sygn. akt: I ACa 1057/07, LEX nr 466434, zgodnie z treścią którego:
1. Podstępne nagranie prywatnej rozmowy godzi w konstytucyjną zasadę swobody i ochrony komunikowania się (art. 49 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej). 2. Dowody uzyskane w sposób sprzeczny z prawem nie powinny być w postępowaniu cywilnym co do zasady dopuszczane.
Stanowisko sądów w Polsce w kwestii dopuszczania dowodu z nagrywania bez zgody rozmówcy jest zróżnicowane. Ostatecznie to od sądu będzie zależało, jak oceni okoliczności związane z powstaniem nagrania, jego treść oraz intencje osoby nagrywającej. Bezprawne uzyskanie informacjiPrzepis art. 267 § 3 Kodeksu karnego(K.k.), do którego się Pan odwołuje, stanowi: Kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo, zgodnie z § 4 – Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
Zaznaczyć przy tym należy, że cytowany przepis odnosi się do sytuacji, kiedy dana osoba (osoba nagrywająca) nie jest uprawniona do utrwalania informacji za pomocą np. telefonu, a dodatkowo nagrywanie rozmowy dotyczy osób trzecich, odbywa się bez ich wiedzy i zgody, przy równoczesnym nieuczestniczeniu w rozmowie przez nagrywającego. Tym samym nagrywanie rozmów, w których się uczestniczy, nie może być uznane za popełnienie przestępstwa, o którym mowa w art. 267 K.k. Dobra osobiste pod ochroną prawaBrak odpowiedzialności prawnokarnej nie wyklucza ewentualnej odpowiedzialności cywilnoprawnej. Nagrywanie rozmowy bez zgody rozmówcy może być rozpatrywane pod kątem naruszenia dóbr osobistych.
Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego (K.c.): Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Zgodnie z art. 24 § 1 i § 2 K.c.: § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
W pierwszej kolejności należałoby wezwać osobę naruszającą dobra osobiste do zaprzestania tych naruszeń we wskazanym terminie. Jeśli termin ten upłynie bezskutecznie, należałoby rozważyć wystąpienie z pozwem. WnioskiNie wnikając w szczegóły problemu spadkowego, w mojej ocenie adwokat nie poniesie w tym zakresie ani odpowiedzialności cywilnej, ani karnej, zgodnie choćby z literalnym brzmieniem art. 267 K.k. Do rozważenia jest pociągnięcie adwokata do odpowiedzialności dyscyplinarnej, choć i to w mojej ocenie nie miało miejsca w tym przypadku, bowiem nie adwokat jest autorem nagarnia, tylko wykorzystał materiał dowodowy dostarczony mu przez klienta.
Ostatecznie, to sąd będzie oceniał okoliczności związane ze stworzeniem tego nagrania, treść nagrania oraz same intencje osoby nagrywającej i podejmie decyzję co do legalności i wykorzystania tego dowodu w tym postępowaniu. PrzykładyRozwód i nagranie zdrady Żona nagrała potajemnie rozmowę męża z jego kochanką, chcąc użyć nagrania jako dowodu w sprawie rozwodowej. Sąd uznał jednak, że dowód zdobyto bezprawnie, odrzucając go ze względu na naruszenie prawa do prywatności.
Podsłuch w sporze pracowniczym Pracownik potajemnie nagrał rozmowę swojego szefa, który sugerował zwolnienie z przyczyn dyskryminacyjnych. Choć nagranie było nielegalne, sąd wyjątkowo dopuścił je jako dowód ze względu na ochronę interesu publicznego.
Spadek i podsłuch rodzinny Podczas sporu o spadek siostra nagrała brata bez jego wiedzy, chcąc udowodnić manipulację testamentem. Adwokat zdecydował się przedstawić nagranie w sądzie, ale sąd je odrzucił, uznając za naruszenie dóbr osobistych. PodsumowanieStosowanie nielegalnych nagrań w sądzie stanowi złożony problem, w którym ścierają się wartości takie jak prawo do prywatności i skuteczność postępowania sądowego. Ostateczna decyzja zawsze należy do sądu, który musi wyważyć granice między ochroną dóbr osobistych a interesem wymiaru sprawiedliwości. Warto jednak pamiętać, że nawet brak odpowiedzialności karnej nie wyklucza konsekwencji etycznych lub dyscyplinarnych dla pełnomocnika. Oferta porad prawnychPotrzebujesz porady prawnej lub profesjonalnego pisma w sprawie nielegalnych podsłuchów, ochrony prywatności czy dóbr osobistych? Nasi specjaliści przygotują rozwiązanie dopasowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2008 r., I ACa 1057/07, LEX nr 466434
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Karolina Grygorcewicz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale