Cofnięcie wniosku o ściganie• Autor: Monika Cieszyńska |
Złożyłam na Policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez mojego brata (który wyzywał mnie i mi groził). Prokurator wniósł o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy za popełnienie przestępstwa z art. 190 § 1 Kodeksu karnego, dostaliśmy wezwanie na rozprawę, która ma się odbyć za dwa tygodnie. Doszliśmy jednak sami do porozumienia. Czy mogę wycofać wniosek o ściganie brata?
|
|
Oskarżenie o popełnienie przestępstwa groźby karalnejPani brat został oskarżony o popełnienie przestępstwa groźby karalnej. Przestępstwo to – zgodnie z art. 190 § 2 Kodeksu karnego (w skrócie: K.k.) w związku z art. 12 § 1 Kodeksu postępowania karnego (w skrócie: K.p.k.) – ścigane jest z oskarżenia publicznego na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że organy ścigania nie mogą wszcząć i prowadzić postępowania karnego przeciwko podejrzanemu o popełnienie groźby karalnej, jeśli wniosku o ściganie nie złoży sam pokrzywdzony. Jednakże od chwili złożenia wniosku już dalej postępowanie toczy się z urzędu, a więc niezależnie od woli pokrzywdzonego. Czy można cofnąć wniosek o ściganie?Wniosek o ściganie może zostać cofnięty. Jednak aby cofnięcie było skuteczne, musi ono nastąpić we właściwym czasie oraz za zgodą prokuratora bądź sądu. I tak: w postępowaniu przygotowawczym (a więc jeszcze przed wpłynięciem aktu oskarżenia) wniosek można cofnąć w każdym czasie, ale na cofnięcie musi zgodzić się prokurator; natomiast po wpłynięciu aktu oskarżenia do sądu cofnięcie może nastąpić za zgodą sądu, ale tylko do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej, czyli do momentu odczytania aktu oskarżenia.
Zgodnie z art. 385 § 1 K.p.k. „przewód sądowy rozpoczyna się od odczytania przez oskarżyciela aktu oskarżenia".
Oświadczenie o cofnięciu wniosku może zostać złożone na piśmie lub ustnie do protokołu. Oświadczenie o cofnięciu musi być jednoznaczne. Oświadczenie o cofnięciu wniosku o ściganieW treści pytania wskazała Pani, że akt oskarżenia przeciwko Pani bratu wpłynął już do sądu wraz z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Tym samym zastosowanie znajdzie zasada, według której wniosek o ściganie może zostać cofnięty za zgodą sądu do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.
Niestety bez znajomości akt sądowych nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy Pani ewentualne oświadczenie o cofnięciu wniosku o ściganie nie będzie spóźnione (prawdopodobnie termin jeszcze nie minął). Niemniej proszę spróbować niezwłocznie złożyć takie oświadczenie, jeśli będzie ono spóźnione – to sąd po prostu je odrzuci.
W przedmiotowym oświadczeniu proszę po prostu wnieść o wyrażenie zgody na cofnięcie wniosku o ściganie oraz przedstawić sądowi okoliczności, które spowodowały zmianę Pani stanowiska. W piśmie proszę powołać się na sygnaturę akt, pod którą toczy się postępowanie karne przeciwko Pani bratu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale