W serwisie
Materiały
Cofnięcie rozdzielności majątkowej a wspólne rozliczenie podatku• Opublikowano: 06-04-2023 • Autor: Marcin Sądej |
W październiku starałem się o kredyt hipoteczny. Jestem w związku małżeńskim. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, zdecydowałem się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej z żoną (żona nie pracuje, nie ma żadnego dochodu). Niestety nie wiedziałem o tym, że przez to nie będę mógł się rozliczyć wspólnie z małżonką za rok podatkowy. Czy, jeśli teraz anulowałbym rozdzielność majątkową u notariusza, wspólne rozliczenie podatkowe byłoby możliwe? |
|
Przywrócenie wspólności małżeńskiejPrzede wszystkim wskażmy, że nie może Pan anulować dokonanej rozdzielności, ale jedynie przywrócić wspólność małżeńską. Jeżeli intercyza została zawarta za zgodną wolą stron, to jest czynnością prawnie skuteczną i jako pozbawiona wad prawnych nie może zostać anulowana. Taka rozdzielność od chwili jej ustanowienia do chwili jej zakończenia wywołuje wszelkie przewidziane prawem skutki prawne. W rezultacie możliwe jest przywrócenie ustroju wspólności małżeńskiej. Takie przywrócenie wspólności w żaden sposób nie przekreśla ważności uprzednio zawartej umowy o rozdzielność majątkową. Intercyza w świetle prawa była ważna i prawnie skuteczna w czasie jej obowiązywania. Wspólne rozliczenie podatkuPrzechodząc na grunt prawa podatkowego, wskażmy, że zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy PIT „małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej: 1) przez cały rok podatkowy albo 2) od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego – w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego – mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków”.
Zgodnie z art. 11 Ordynacji podatkowej rok podatkowy to rok kalendarzowy.
Jak zatem widać, warunkiem wspólnego rozliczenia małżonków jest pozostawanie przez cały rok podatkowy (tj. przez 365 dni) w ustroju wspólności majątkowej. Zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej, która trwałaby nawet 1 dzień, wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia. Z uwagi zatem na fakt, iż nie jest możliwe uchylenie intercyzy z datą wsteczną – zawarcie umowy o rozdzielność majątkową wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia małżonków w tym przypadku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale