.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Co zrobić, jeżeli opiekun prawny nie wykonuje swoich obowiązków?

Co zrobić, jeżeli opiekun prawny nie wykonuje swoich obowiązków?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co zrobić, jeżeli opiekun prawny nie wykonuje swoich obowiązków?

Fot. Fotolia

Nadzór sądu opiekuńczego nad opiekunem prawnym

W pierwszej kolejności wskazać należy, że sąd opiekuńczy wykonywa nadzór nad sprawowaniem opieki, zaznajamiając się bieżąco z działalnością opiekuna oraz udzielając mu wskazówek i poleceń. Co istotne, sąd opiekuńczy nie jest bezbronny w kontaktach z opiekunem prawnym, bowiem stosownie do treści art. 165 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może żądać od opiekuna wyjaśnień we wszelkich sprawach należących do zakresu opieki oraz przedstawiania dokumentów związanych z jej sprawowaniem.

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż sąd opiekuńczy raz do roku bada sprawozdania i rachunki opiekuna pod względem rzeczowym i rachunkowym, zarządza w razie potrzeby ich sprostowanie i uzupełnienie oraz orzeka, czy i w jakim zakresie rachunki zatwierdza. Przy czym zatwierdzenie rachunku przez sąd opiekuńczy nie wyłącza odpowiedzialności opiekuna za szkodę wyrządzoną nienależytym sprawowaniem zarządu majątkiem.

 

O ile sąd poweźmie wątpliwości w zakresie prawidłowego wykonywania roli opiekuna na podstawie art. 168, o tyle może wydać stosownie zarządzenie. Zgodnie z tym przepisem jeżeli opiekun nie sprawuje należycie opieki, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia.

 

Reasumując, sąd opiekuńczy ma możliwość wydać odpowiednie zarządzenia, w tym nawet zarządzenie o odwołaniu z funkcji opiekuna prawnego, jednak musi mieć do tego solidne podstawy. Dopóty sąd się nie dowie o nienależytym sprawowaniu opieki, dopóty nie należy liczyć się z jakimkolwiek działaniem z jego strony. Istnieje jednak możliwość powzięcia wiedzy na skutek „donosów” do sądu, które w odniesieniu do osoby ubezwłasnowolnionej nie powinny zostać zbagatelizowane. Wszystko jednak zależy od rangi przewinień opiekuna prawnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu