.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie?

Od dwóch lat płacę regularnie zasądzone alimenty. W ostatnim miesiącu przez moje niedopatrzenie wysłałem je dwa dni później i wierzycielka udała się do komornika. Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie? Dodam, że nie zamierzam uchylać się od płacenia, i że porozumienie z byłą żoną jest mało prawdopodobne.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co zrobić, jeśli raz nie zapłaciłem alimentów w terminie?

Fot. Fotolia

Dwa dni opóźnienia w zapłacie alimentów i wniosek o egzekucję do komornika

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

 

Z treści Pana pytania wynika, że jest Pan zobowiązany do opłacania alimentów. W ostatnim miesiącu spóźnił się Pan dwa dni w zapłaceniu alimentów i wierzycielka złożyła wniosek o egzekucję do komornika. Zastanawia się Pan co w chwili obecnej uczynić, bowiem porozumienie z wierzycielką jest mało prawdopodobne.

 

W pierwszej kolejności zasadnym jest wskazanie Panu na przepis art. 883 § 2 K.p.c.: „Dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję”.

Możliwość żądania przez dłużnika umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości

W sytuacji powstania zadłużenia i skierowania egzekucji z wynagrodzenia lub rachunków bankowych umorzenie egzekucji przez komornika nastąpi wówczas, gdy uiści Pan wszystkie świadczenia wymagalne, jak i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń okresowych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania jej.

 

Powyższe rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla dłużnika, albowiem powoduje „zamrożenie” środków pieniężnych w wysokości sześciokrotnej wysokości świadczenia alimentacyjnego na wypadek spóźnienia z zapłatą takiego świadczenia.

 

„Przewidziana w art. 883 § 2 możliwość żądania przez dłużnika umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości daję szanse dobrowolnego wykonania obowiązku wynikającego z tytułu wykonawczego i uniknięcia wyższych kosztów postępowania egzekucyjnego. Skorzystanie z takiej możliwości obwarowane jest dwoma obowiązkami, które musi spełnić dłużnik, a mianowicie: 1) uiścić wszystkie świadczenia wymagalne, 2) złożyć na rachunek depozytowy sądu sumę odpowiadającą wysokości świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy wraz z upoważnieniem dla komornika do dysponowania nimi. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, komornik po wysłuchaniu w trybie art. 827 wierzyciela i dłużnika, który powinien przedstawić pokwitowanie sądu o przyjęciu wymaganej sumy pieniężnej na rachunek depozytowy sądu, umorzy egzekucję co do świadczeń wymaganych w przyszłości” (Pietrzkowski Henryk, Ereciński Tadeusz, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II), s. 632).

 

Reasumując, wpłata 6-krotności wysokości egzekwowanych alimentów daje możliwość zakończenia postępowania egzekucyjnego. Innej możliwości aniżeli ta nie ma, za wyjątkiem uchylenia obowiązku alimentacyjnego względem zobowiązanego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu