.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie zajmuje nasze miejsce parkingowe?

• Data: 26-08-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Kupiłam mieszkanie wraz z miejscem parkingowym. Od kilku dni na moim miejscu stoi czarny van i nie odjeżdża. Zostawiłam kartki z informacją, że to miejsce jest prywatne, i z prośbą o jego opuszczenie. Bez skutku – kartki wyjął i nadal zajmuje miejsce. Mieszkania są dopiero zasiedlane, ochrony w garażu podziemnym nie ma, administrator poinformował mnie, że oni tym się nie zajmą i że straż miejska, nawet jeśli przyjedzie, to nic nie zrobi. Nie mam, gdzie parkować swojego samochodu. Remonty mogą długo potrwać. Znam numer rejestracyjny tego samochodu. Czy prawo mnie chroni? Co mogę zrobić, aby odzyskać swoją własność?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co zrobić, gdy ktoś bezprawnie zajmuje nasze miejsce parkingowe?

Oznakowanie prywatnego miejsca parkingowego

Zasadniczą kwestią w Pani sprawie jest to, aby prywatne miejsce parkingowe, na którym się znajduje, zostało poprawnie oznakowane. Do administracji należy właściwe oznakowanie, albowiem po jego stronie należy umieszczenie na obszarze osiedla znaków informujących, że miejsca parkingowe są prywatne i że pojazd zaparkowany w miejscu należącym do kogoś innego zostanie odholowany na koszt właściciela. Chodzi między innymi o tablice „strefa ruchu” lub „strefa zamieszkania” oraz znak z informacją o groźbie odholowania w przypadku bezprawnego zaparkowania na wybranych miejscach. Zazwyczaj takie znaki są widoczne przy wjeździe na osiedle lub na parking, przez co każda osoba jest świadoma obowiązujących przepisów. Jeśli osiedle lub sam parking są właściwie oznakowane, właściciel prywatnego miejsca parkingowego może zgłosić jego zajęcie straży miejskiej lub policji, a oni w takiej sytuacji mają obowiązek odholować samochód. Niestety, zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, jedynie policja albo straż miejska mogą wydać dyspozycję przemieszczenia lub usunięcia pojazdu z drogi.

 

Jednakże, jeżeli parking nie jest oznaczony, to ww. służby nie podejmą się interwencji, zatem warto tu naciskać na administrację w celu wykonania przez nią właściwego oznaczenia. Choć z praktyki wiem, że funkcjonariusze najczęściej odmawiają interwencji, jeśli nie naruszono zasad ruchu i bezpieczeństwa drogowego czy nie zatarasowano np. wejścia do budynku, a straż miejska pilnuje głównie publicznych parkingów i opłat.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odholowanie pojazdu

Jeżeli mimo to właściciel vana nadal zajmuje Pani miejsce, wówczas pozostaje Pani założenie sprawy cywilnej z tytułu ochrony swojej własności i domagać się roszczenia o wynagrodzenie o bezumowne użytkowanie Pani własności. Trzeba zgromadzić dokumentację np. w postaci zdjęć z każdego dnia parkowania przez tę osobę oraz wiadomości zostawianych przez Panią jego właścicielowi. Proszę jeszcze pomyśleć nad jakąś formą trwałej blokady miejsca, może to mogłoby pomóc.

 

W niektórych przypadkach zarząd i administrator wspólnoty wzywają pomoc drogową i samochód odholowują. Można tego dokonać w ramach ochrony posiadania parkingu i dozwolonej samopomocy posiadacza (właściciela) parkingu. Takie pojazdy odholowuje się na najbliższe miejsce publiczne poza strefą prywatną. Dowodem prawidłowego działania administratora powinny być zdjęcia przed interwencją i ze wskazaniem, że samochód nie został uszkodzony, a jedynie przestawiony z parkingu niedozwolonego w miejsce dozwolone i bezpłatne. Ale to wymaga współpracy administracji z Panią i czytelnego regulaminu bądź właściwego oznaczenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zajęte miejsce przez sąsiada bez zgody właściciela
Pani Joanna od lat wynajmuje miejsce parkingowe w podziemnym garażu swojego bloku. Pewnego dnia, po powrocie z pracy, zauważyła, że jej miejsce jest zajęte przez samochód sąsiada, który bez jej zgody zdecydował się tam zaparkować. Joanna skontaktowała się z nim, prosząc o przestawienie pojazdu, jednak sąsiad odmówił, tłumacząc, że jego miejsce było chwilowo zajęte przez firmę remontową. W efekcie, Joanna musiała parkować na ulicy, narażając swój samochód na uszkodzenia i mandaty za brak opłaty parkingowej.

 

Nieoznakowane miejsce jako pułapka
Pan Marek kupił mieszkanie na nowym osiedlu, które miało przypisane miejsca parkingowe. Niestety, miejsca te nie były odpowiednio oznakowane, a zarządca osiedla zwlekał z zamontowaniem tabliczek informacyjnych. Pewnego dnia, Marek wrócił do domu i zobaczył, że na jego miejscu stoi nieznany samochód. Nie mając innego wyjścia, musiał parkować na trawniku, za co otrzymał mandat od straży miejskiej. Pomimo licznych prób kontaktu z zarządcą i właścicielem samochodu, problem nie został rozwiązany przez kilka tygodni.

 

Blokowanie dostępu do miejsca w garażu podziemnym
Pani Kasia regularnie korzysta z miejsca parkingowego w garażu podziemnym swojego budynku. Pewnego dnia zauważyła, że obok jej miejsca zaparkował duży SUV, który całkowicie blokował możliwość wjazdu na jej miejsce. Pomimo licznych notatek zostawianych za wycieraczką SUV-a i zgłoszenia sprawy do administracji, problem trwał przez kilka dni. Kasia musiała szukać tymczasowego parkingu, co było dużym utrudnieniem, zwłaszcza podczas deszczowej pogody, gdy musiała przechodzić z dziećmi pieszo przez pół osiedla.

Podsumowanie

Bezprawne zajmowanie prywatnych miejsc parkingowych to powszechny problem, z którym spotykają się właściciele nieruchomości. Brak odpowiedniego oznakowania oraz trudności w egzekwowaniu prawa mogą prowadzić do frustracji i kosztów dla poszkodowanych. Kluczem do rozwiązania takich sytuacji jest współpraca z administracją oraz odpowiednia dokumentacja i działania zgodne z przepisami.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz pomocy w sporządzaniu pism, aby skutecznie i szybko rozwiązać problemy związane z bezprawnym zajmowaniem miejsca parkingowego. Nasi eksperci są gotowi wspierać Cię na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu