Co zrobić, gdy kolega nie chce oddać pożyczonych pieniędzy?• Autor: Eliza Rumowska |
Co mogę zrobić w sytuacji, jeśli kolega pożyczył ode mnie niemałą kwotę pieniędzy (ok. 10 000 zł), a teraz nie chce oddać? Pieniądze były przelewane w trzech ratach na konto jego mamy i kolegi. |
Fot. Fotolia |
Jak odzyskać pożyczone znajomemu pieniądze?W przypadku udzielonej pożyczki w opisany sposób, tj. bez zawarcia umowy pisemnej – ma Pani utrudnione, ale nie niemożliwe sposoby udowodnienia jej istnienia, co pociąga za sobą także szanse dochodzenia roszczeń z tego tytułu.
Dlatego mimo braku formy pisemnej – proszę wezwać kolegę do zwrotu zaciągniętej pożyczki pismem doręczonym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W piśmie proszę określić termin wykonania wezwania informując, że zapłata choćby części pożyczki powstrzyma Panią przed natychmiastowym skierowaniu sprawy do sądu cywilnego. Wezwanie do zwrotu pożyczki w wyznaczonym terminieOczywiście licząc się z niewykonaniem wezwania i czekając na upływ wyznaczonego terminu – powinna Pani gromadzić dowody w sprawie, tj. pobrać wydruki operacji bankowych. Ważne byłyby tu także zeznania jako świadków osób zorientowanych w całej sprawie, aby potwierdziły istnienie zobowiązania między Panią a kolegą.
Jeżeli droga polubowna nie przyniesie skutku – to pozostaje złożyć pozew cywilny. Wyrok jednak będzie uzależniony od wartości oceny dowodów przedstawionych w sprawie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Eliza Rumowska Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale