.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

• Autor: Marek Kowalski

Co dzieje się z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? Ojciec dziecka nie interesował się nim, nie łożył na nie, a teraz namawia syna do umorzenia długu. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Fot. Fotolia

Dług alimentacyjny po osiągnięci przez dziecko pełnoletności 

Pani jako matka jest ustawowym przedstawicielem dziecka do uzyskania przez nie pełnoletności. W tym czasie reprezentuje je Pani i podejmuje decyzje za nie (nie wszystkie oczywiści – są takie, co do których dziecko decyduje samodzielnie). W postępowaniu egzekucyjnym ojciec jest dłużnikiem, a dziecko wierzycielem z tytułu alimentów. Niepełnoletnie dziecko działa poprzez Panią jako swego ustawowego przedstawiciela i pełnomocnika. Alimenty uzyskane przez komornika lub z funduszu alimentacyjnego były cały czas dziecka. Ono było ich właścicielem, a Pani jako matka miała prawo nimi zarządzać i rozporządzać według własnego uznania.

 

Gdy dziecko skończy 18 lat, Pani utraci ten status. Dziecko staje się dorosłe i samodzielnie decyduje o tym, co robi. Pieniądze nadal są dziecka, tyle tylko, że Pani traci prawo do zarządzania nimi oraz rozporządzania według własnej woli. Chcąc nimi dysponować, powinna Pani uzyskać zgodę dziecka na określone działania z pieniędzmi lub uzyskać pisemne pełnomocnictwo na odbieranie ich od komornika oraz rozporządzania nimi według własnego uznania.

Egzekucja zaległych alimentów po ukończeniu przez dziecko 18 lat

Fakt, że Pani wychowywała dziecko, łożyła na nie – nie ma znaczenia dla tego, kto działa jako wierzyciel lub w jego imieniu. Dziecko jako pełnoletni wierzyciel samodzielnie decyduje o alimentach, ich egzekucji, umorzeniu, darowaniu ich osobie zobowiązanej (w tym przypadku ojcu).

 

Pani jako matka dziecka może:

 

  1. uzyskać od dziecka pisemne pełnomocnictwo i dalej je reprezentować w egzekucji,

  2. przy odmowie udzielenia pełnomocnictwa – dziecko będzie samodzielnie decydować o losie alimentów; Pani może jedynie próbować skłonić dziecko do prowadzenia dalszej egzekucji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Kowalski




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu