Co oznacza data nabycia spadku?• Autor: Marcin Sądej |
Piszę w imieniu moich dorosłych dzieci, które zostały ujęte w testamencie złożonym u notariusza. Dziadkowie, czyli moi teściowie, zapisali im dom wolnostojący. W lipcu zmarła teściowa. Czy półroczny okres obowiązujący przy zwolnieniu z podatku liczy się od dnia śmierci, czy od dnia otwarcia spadku. Co oznacza data nabycia spadku? Czy jest możliwe, aby rozpocząć postępowanie spadkowe dopiero po śmierci dziadka? |
Fot. Fotolia |
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy związany z nabyciem spadku?Co do zasady nabycie spadku jest czynnością prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku.
W dalszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabycie spadku nie jest jednak tożsame z jego przyjęciem. Spadkobierca bowiem ma dopiero od tej chwili (a dokładnie od dnia, w którym dowiedział się o nabyciu spadku) możliwość wypowiedzenia się co do tego, czy spadek przyjmuje (i w jaki sposób), czy też odrzuca. Ile jest czasu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno być złożone w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o nabyciu spadku. Brak w tym czasie jakiegokolwiek oświadczenia spadkobiercy jest równoznaczny z przyjęciem spadku. W zasadzie więc dopiero chwila złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku (lub chwila, w której upłynął termin do złożenia takiego oświadczenia) jest chwilą powstania obowiązku podatkowego, od której należy liczyć termin do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych. Kiedy należy rozliczyć się z podatku od spadków i darowizn?Pragnę również zwrócić uwagę na treść art. 6 ust. 4 ustawy: jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku, gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia.
W kontekście powyższego przepisu jeżeli nabycie spadku zostanie udokumentowane:
W dalszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 4a ustawy zwalania się w całości od podatku nabycie spadku po członkach najbliższej rodziny jeżeli spadkobiercy zgłoszą ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na druku SD-Z2.
Podsumowując powyższe, spadkobiercy nie muszą od razu zgłaszać faktu nabycia z chwilą śmierci spadkodawcy. Jeżeli spadkobiercy zdecydują się na skierowanie sprawy do sądu w celu wydania postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, to termin 6-miesięczny liczy się od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia. Jeżeli natomiast spadkobiercy postanowią zwrócić się do notariusza o wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia, zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania tego aktu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marcin Sądej Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale