Co mi grozi za niestawienie się na komisji antyalkoholowej?• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Co mi grozi za niestawienie się na komisji antyalkoholowej? |
Fot. Fotolia |
Konsekwencje niestawiennictwa na wezwanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów AlkoholowychPrzepisy nie przewidują wprost konsekwencji niestawiennictwa na wezwanie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Niestawiennictwo na wezwanie wspomnianej powyżej komisji może jednak skutkować złożeniem przez ww. wniosku do sądu o zarządzenie poddania się badaniom. W razie gdy w stosunku do osoby, której postępowanie dotyczy, brak jest opinii biegłego w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, sąd zarządza poddanie tej osoby odpowiednim badaniom. Sąd może, jeżeli na podstawie opinii biegłego uzna to za niezbędne, zarządzić oddanie badanej osoby pod obserwację w zakładzie leczniczym na czas nie dłuższy niż 2 tygodnie. W wyjątkowych wypadkach, na wniosek zakładu, sąd może termin ten przedłużyć do 6 tygodni. Przed wydaniem postanowienia sąd wysłuchuje osobę, której postępowanie dotyczy.
Reasumując, bezpośrednich negatywnych skutków brak jednakże nie można wykluczyć skutków pośrednich poprzez złożenie ww. wniosku do sądu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale