.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Co grozi za podrobienie dowodu wpłaty?

Zgodnie z wyrokiem sądu sprzed 10 lat miałem naprawić wyrządzoną szkodę i zwrócić poszkodowanym sporą sumę. Nie było mnie na to stać, więc podrobiłem dowód wpłaty i przekazałem go kuratorowi, który niczego się nie domyślił. Poszkodowany nie interesował się tą sprawą. Obecnie była żona szantażuje mnie, że wyjawi na policji moje kłamstwo. Co robić? Co mi może grozić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co grozi za podrobienie dowodu wpłaty?

Fot. Fotolia

Co grozi za podrobienie dokumentu wpłaty?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego.

 

W mojej ocenie w przedmiotowej sprawie możemy odnosić Pańskie zachowanie do art. 270 § 1. Zgodnie z jego treścią „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Kiedy przedawnia się karalność przestępstwa podrobienia dokumentu?

To z kolei powoduje, że karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 10, bowiem czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata, jednak nie więcej aniżeli 5 lat. Zasadne jest zatem, by ustalić, kiedy dokładnie doszło do podrobienia dokumenty i kiedy przedłożono go kuratorowi, gdyż od tego dnia należy liczyć 10 lat. Jeżeli w tym okresie postawiony zostanie Panu zarzut, wówczas termin ten ulega przedłużeniu o kolejne 5 lat.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu