Brak wiedzy o dokonaniu kolizji
Jeżeli nie wie Pani gdzie i kiedy mogła Pani dokonać kolizji oraz kto jest pokrzywdzony w sprawie, nie może Pani nic zrobić, bo co tak naprawdę miałaby Pani zgłosić? Do czasu, aż nie zostaną przedstawione Pani ewentualne zarzuty, nie dowie się Pani – jako osoba, której nie dotyczy postępowanie – czy jakieś postępowanie się toczy. Jeżeli nie możemy mówić o kolizji – nie ma osoby poszkodowanej – nie doszło do szkody na osobie ani na mieniu, to ewentualnie możemy mówić o wykroczeniu drogowym.
Brak zachowania ostrożności – konsekwencje
Zgodnie bowiem z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podlega karze grzywny”. Zgodnie z § 3 „w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdu”.
Zgodnie z opinią doktryny punktem wyjścia przy badaniu znamion wykroczenia z art. 86 jest stwierdzenie niezachowania należytej ostrożności. Przez należytą ostrożność rozumie się zwykle takie zachowanie uczestników ruchu lub innych osób, które – uwzględniając wszystkie istniejące w danym momencie okoliczności – wyłącza, a w każdym razie minimalizuje, możliwość zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›
Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo, gdy ustawa tego wymaga, szczególną ostrożność”.
Z takiego ujęcia wynika, że należyta ostrożność to zarówno ostrożność zwykła, jak i szczególna ostrożność w sytuacji, w której przepisy wymagają zachowania takiej szczególnej ostrożności. Dlatego też zastosowanie powyższego będzie wynikało z zawinienia – czy doszło do niezachowania należytej ostrożności i z czyjej winy. Jeżeli jednak obecnie nie został Pani przedstawiony zarzut ani nawet nie została Pani przesłuchana, obecnie może Pani nie uzyskać żadnych informacji.
Przykłady
Otarte auto na ciasnym parkingu supermarketu
Pani Anna parkuje na wąskim parkingu pod supermarketem. Podczas wyjeżdżania delikatnie ociera sąsiednie auto, ale przez radio i hałas nie zauważa dźwięku kontaktu. Nie ma żadnego świadomego sygnału o uszkodzeniu, nie widzi również żadnych uszkodzeń na swoim samochodzie. Kilka dni później otrzymuje pismo z policji o potencjalnym udziale w kolizji, ale nie jest w stanie wskazać miejsca ani momentu zdarzenia, bo nawet nie była tego świadoma.
Zarysowanie podczas otwierania drzwi samochodu
Pan Marek zaparkował na ulicy i wysiadając z auta, otwiera drzwi, nie zauważając nadjeżdżającego rowerzysty. Rowerzysta lekko zahacza o drzwi, ale nic nie mówi i odjeżdża dalej. Marek zamyka auto i odchodzi, nie zdając sobie sprawy, że mogło dojść do naruszenia zasad ostrożności. Po czasie pojawia się zawiadomienie o możliwości spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym — do tej pory Marek nie miał pojęcia, że coś takiego się wydarzyło.
Podmuch wiatru przewracający motocykl sąsiada
Pani Ewa wyjeżdża z posesji samochodem, mijając zaparkowany na chodniku motocykl sąsiada. Nie zauważa, że w czasie jej przejazdu, w wyniku podmuchu wiatru i lekkiego przeciągu powietrza spowodowanego ruchem auta motocykl przewraca się, rysując lakier. Sąsiad składa zawiadomienie na policję, ale Ewa nawet nie zauważyła sytuacji i nie wie, że mogła przyczynić się do powstania szkody.
Podsumowanie
W przypadku braku wiedzy o dokonaniu kolizji oraz braku przedstawionych zarzutów, nie ma możliwości podjęcia działań, ponieważ nie wiadomo nawet, co dokładnie należałoby zgłaszać. Kluczowe jest tutaj, że do momentu formalnego postawienia zarzutów nie ma dostępu do informacji o ewentualnym postępowaniu. Jeśli natomiast pojawi się zarzut niezachowania należytej ostrożności, możliwe będą konsekwencje prawne, w tym mandat lub nawet zakaz prowadzenia pojazdu, dlatego warto wcześniej dobrze poznać swoje prawa.
Oferta porad prawnych
Jeżeli znajdujesz się w podobnej sytuacji i nie wiesz, jak się bronić lub co Ci grozi, skontaktuj się z nami. Przygotujemy dla Ciebie pełną analizę sytuacji, wyjaśnimy możliwe scenariusze i pomożemy w przygotowaniu odpowiednich pism lub obrony w postępowaniu. Lepiej działać z wyprzedzeniem — sprawdź, jakie masz możliwości prawne zanim sprawa nabierze tempa.