.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ciąża w okresie wypowiedzenia, czy pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie?

• Data: 11-12-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Dzisiaj zostałam zwolniona z powodu likwidacji stanowiska. Czy jeżeli zaszłabym w ciążę na okresie wypowiedzenia, wypowiedzenie zostanie cofnięte? Czy przy likwidacji stanowiska przepisy są inne? Okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ciąża w okresie wypowiedzenia, czy pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie?

Uprawnienia pracownicy w ciąży

Uprzejmie wskazuję, że podstawą do udzielenia odpowiedzi na zapytanie jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465). Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy „w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może:

1) prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem;

2) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ochrona przed zwolnieniem

W odniesieniu do pracownic w ciąży zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony zasadą jest, że bez względu na okres, na który została zawarta umowa, o ile uległaby ona rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy z pracownicą w ciąży jest niezależna od tego, na podstawie jakiej umowy o pracę jest zatrudniona pracownica i na jaki okres została ona zawarta; ciężarna pracownica jest chroniona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy przez pracodawcę od dnia zajścia w ciążę.

 

Ochrona przysługuje także wówczas, gdy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostało złożone pracownicy w okresie przed zajściem w ciążę, a pracownica zaszła w ciążę w czasie biegu wypowiedzenia, albo w okresie, gdy była ona już w ciąży, lecz o tym fakcie nie wiedziała. Potwierdza to wyrok SN z 29.03.2001 r., sygn. akt I PKN 330/00, w którym uznano, że pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę, jak również wówczas, gdy pracownica poroniła przed upływem okresu wypowiedzenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ciąża w okresie wypowiedzenia

Jeżeli po złożeniu przez pracodawcę jednego z wyżej opisanych oświadczeń pracownica przyniesie zaświadczenie lekarskie , że w chwili jego składania była już w ciąży, pracodawca ma obowiązek cofnąć to oświadczenie. Potwierdza to wyrok z 30.05.2017 r.,, sygn. akt I PK 174/16, w którym SN – z powołaniem się na wcześniejsze zgodne orzecznictwo – przedstawił tezę, że pracodawca powinien bez zbędnej zwłoki cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, gdy dowie się, że w czasie biegu wypowiedzenia pracownica zaszła w ciążę, co zostało potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Analizując sytuację przedstawioną w tej tezie, trzeba zauważyć, że obejmuje ona także obowiązek cofnięcia wypowiedzenia nawet już po ustaniu stosunku pracy, byle tylko pracownica wykazała zaświadczeniem lekarskim, że była w ciąży najpóźniej ostatniego dnia biegu okresu wypowiedzenia. Ponadto SN stwierdził, że obowiązek cofnięcia przez pracodawcę oświadczenia obejmuje też sytuacje, w których pracownica była już w ciąży w dniu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia, a dowiedziała się o niej po otrzymaniu oświadczenia pracodawcy i dopiero wtedy zawiadomiła go o swoim stanie, przedkładając stosowne zaświadczenie lekarskie.

Akceptując stwierdzony przez SN obowiązek cofnięcia wypowiedzenia, czyli obowiązek złożenia przez pracodawcę oświadczenia woli o odwołaniu swojego wcześniejszego oświadczenia woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy, trzeba dodać, że skuteczność cofnięcia zależy od zgody pracownicy. Może ona być wyrażona w sposób dorozumiany i wynikać z całokształtu okoliczności, ale z uwagi na zasadę wolności pracy w żadnym przypadku nie można pracownicy odmówić prawa sprzeciwu wobec cofnięcia przez pracodawcę takiego oświadczenia, czyli przeciwko jednostronnemu przywróceniu do pracy przez pracodawcę wbrew jej interesom. W razie nieodwołania przez pracodawcę wbrew obowiązkowi oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy przysługują na ogólnych zasadach roszczenia związane z rozwiązaniem umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy, z tą różnicą, że jeśli dochodzi ona przywrócenia do pracy, to ma roszczenie o wynagrodzenie za cały czas niewykonywania pracy.

Zatem jeżeli następuje jedynie likwidacja stanowiska pracy, a nie likwidacja pracodawcy, to będzie Pani chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy. Dlatego też pracodawca powinien cofnąć oświadczenie o wypowiedzeniu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Zwolnienie z powodu restrukturyzacji firmy: Anna pracowała w dużej korporacji, kiedy jej stanowisko zostało zlikwidowane. W czasie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia dowiedziała się, że jest w ciąży. Przedstawiła zaświadczenie lekarskie, które potwierdziło jej stan, a pracodawca, zgodnie z przepisami, cofnął wypowiedzenie, oferując Annie inne stanowisko w firmie, aby zachować ciągłość zatrudnienia.

 

Niewiedza o ciąży w momencie wypowiedzenia: Marta pracowała w małej firmie usługowej, która borykała się z problemami finansowymi. Podczas dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia dowiedziała się, że jest w ciąży. Po poinformowaniu pracodawcy i okazaniu zaświadczenia lekarskiego wypowiedzenie zostało anulowane. Marta kontynuowała pracę do momentu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.

 

Likwidacja działu, ale nie całej firmy: Katarzyna była zatrudniona w firmie, która postanowiła zlikwidować jej dział, ale kontynuowała działalność w innych obszarach. Na dwa tygodnie przed końcem wypowiedzenia dowiedziała się, że jest w ciąży. Mimo likwidacji działu Katarzyny, pracodawca miał obowiązek cofnąć wypowiedzenie i oferować jej alternatywne stanowisko lub zachować umowę do dnia porodu.

Podsumowanie

W przypadku zajścia w ciążę podczas okresu wypowiedzenia pracownica jest chroniona przed rozwiązaniem umowy, nawet jeśli wypowiedzenie zostało już wręczone. Pracodawca jest zobowiązany do cofnięcia wypowiedzenia, jeśli pracownica przedstawi zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży. Ochrona ta obowiązuje również, gdy stanowisko pracownicy jest likwidowane, o ile likwidacji nie podlega cały zakład pracy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z ochroną pracowniczą w ciąży? Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jak skutecznie zabezpieczyć swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 330/00

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu