Ciąża, operacja i zwolnienie, łączenie zwolnienia chorobowego i ciążowego

• Data: 06-10-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Aktualnie przebywam na zwolnieniu chorobowym pooperacyjnym trzeci miesiąc. Niedawno zaszłam w ciążę i w związku z tym, że mam ciężką, dość fizyczną pracę, będę chciała kontynuować zwolnienie – już jako ciążowe. Ile dni tego ciążowego zwolnienia mi przysługuje, jeśli pójdę na nie od razu po tym chorobowym? Czy będzie się ono sumować z tymi trzema miesiącami choroby, czy liczy się je oddzielnie? Czy moją sytuację zmieniłby, polepszyłby w jakiś sposób fakt, jeśli bezpośrednio po zakończeniu chorobowego zwolnienia (jeśli pracodawca wyraziłby na to zgodę) i odbyciu badań kontrolnych w medycynie pracy wzięłabym 2 tygodnie urlopu i dopiero po tych 2 tygodniach poszła na zwolnienie ciążowe? Czy to pozwoliłoby mi liczyć ciążowe zwolnienie od nowa, czy w dalszym ciągu sumowałoby się ono z tym pooperacyjnym? Dodatkowo czy na takim zwolnieniu ciążowym mogę wziąć ślub i zrobić remont w mieszkaniu? Czy mogę, zgodnie z prawem, w trakcie zwolnienia wziąć na ten remont pożyczkę pracowniczą z zakładu pracy?

Ciąża, operacja i zwolnienie, łączenie zwolnienia chorobowego i ciążowego

Okresy zasiłkowe jeden po drugim

Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na Pani zapytanie stanowi ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2023 r., poz. 2780).

Istotny w kontekście Pani zapytania jest art. 8 ust. 1 ustawy, który stanowi, że „zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 – nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni”. Co wlicza się do okresu zasiłkowego, określa art. 9 omawianej ustawy, zgodnie z którym „do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej »okresem zasiłkowym«, wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2”. Natomiast w oparciu o ust. 2 „do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży”.

Powyższe oznacza, że w przypadku gdy zaraz po zakończeniu aktualnego zwolnienia lekarskiego otrzyma Pani zwolnienie lekarskie tzw. ciążowe, to łącznie będzie miała Pani okres zwolnienia 270 dni (czyli czas po operacji plus ciąża). Jeżeli po tym okresie nadal będzie Pani niezdolna do pracy, to wówczas może Pani starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Zgodnie z art. 18 ust. 1 omawianej ustawy „świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy”. W oparciu o ust. 2 „świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy”. Ważne jest również to, że warunkiem przyznania świadczenia rehabilitacyjnego jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. Natomiast jeżeli lekarz orzecznik ZUS nie przyzna Pani tego świadczenia, to niestety trzeba będzie wracać do pracy.

Co do zasiłku macierzyńskiego, to zawsze przysługuje w wymiarze 100%. Natomiast podstawa wymiaru jest z 12 ostatnich miesięcy.

Liczenie okresu zasiłkowego od początku

Jeżeli wróci Pani do pracy po zakończeniu zwolnienia związanego z operacją, tj. odbędzie Pani badania kontrolne, uzyska Pani zaświadczenie o zdolności do pracy, a następnie pójdzie Pani na urlop, to potem jeśli po zakończeniu tej nieobecności urlopowej pierwsze zwolnienie będzie tzw. zwolnieniem ciążowym, to okres zasiłkowy będzie się liczył od początku. Z aktualnego brzmienia art. 9 ust. 2 ustawy wynika, że każda kolejna niezdolność do pracy powstała po przerwie nie dłuższej niż 60 dni, bez względu na to, czy powstała z powodu tej samej czy innej choroby, jest wliczana do jednego okresu zasiłkowego. Nowy okres zasiłkowy rozpocznie dopiero niezdolność do pracy powstała po przerwie dłuższej niż 60 dni. Do jednego okresu zasiłkowego nie wlicza się tylko okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży. Niezdolność do pracy po przerwie krótszej niż 60 dni występująca w trakcie ciąży rozpoczyna zatem nowy okres zasiłkowy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Aktywność podczas zwolnienia ciążowego

Odnośnie pożyczki pracowniczej, to musiałaby Pani zobaczyć, jakie warunki zgodnie z regulaminem obowiązującym u pracodawcy musi Pani spełnić, aby ją otrzymać. Warunki tego regulaminu są wiążące w zakresie ustalenia, czy spełnia Pani kryteria do uzyskania pożyczki.

Odnosząc się do kwestii ślubu oraz remontu, to proszę pamiętać, że zwolnienie lekarskie oznacza, że jest Pani niezdolna do wykonywana pracy z uwagi na stan zagrożenia ciąży. O ile domyślam się, że remontu nie będzie Pani sama wykonywała, to ze ślubem może być trochę ciężko, ponieważ zawsze ktoś może zakwestionować zwolnienie, wskazując, że niby jest Pani niezdolna do pracy, a na „imprezę” (że tak wyrażę się kolokwialnie) Pani idzie. Rekomendowałabym podjęcie czynności ślubnej w okresie urlopu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Anna przeszła poważną operację, po której otrzymała 180 dni zwolnienia lekarskiego. Tuż po zakończeniu tego okresu dowiedziała się, że jest w ciąży i otrzymała kolejne zwolnienie lekarskie. W związku z tym jej okres zasiłkowy został wydłużony do 270 dni, co pozwoliło jej kontynuować leczenie i opiekę nad zdrowiem w czasie ciąży.

Pan Marek był na zwolnieniu lekarskim przez 3 miesiące z powodu poważnej choroby. Po wyzdrowieniu wrócił do pracy na 2 miesiące, ale po tym okresie zachorował ponownie na inną chorobę. Ponieważ przerwa między zwolnieniami wyniosła mniej niż 60 dni, oba okresy zwolnienia zostały wliczone do jednego 182-dniowego okresu zasiłkowego.

Pani Katarzyna wróciła do pracy po zwolnieniu chorobowym trwającym 120 dni. Następnie wzięła dwutygodniowy urlop wypoczynkowy, po czym zaszła w ciążę i otrzymała nowe zwolnienie lekarskie. Ponieważ przerwa między zwolnieniami wyniosła ponad 60 dni, jej okres zasiłkowy został naliczony od początku i mogła skorzystać z pełnych 270 dni przysługujących w związku z ciążą.

Podsumowanie

W przypadku okresów zasiłkowych, zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, każdy okres niezdolności do pracy, jeśli przerwa między nimi nie przekracza 60 dni, wlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Jednak w przypadku niezdolności do pracy w ciąży, po przerwie krótszej niż 60 dni, nowy okres zasiłkowy rozpoczyna się od początku.

Oferta porad prawnych

Nasza kancelaria prawna oferuje kompleksowe porady dotyczące kwestii związanych z zasiłkami chorobowymi i macierzyńskimi. Nasz zespół prawników pomoże Państwu w interpretacji przepisów, a także w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, aby maksymalnie wykorzystać przysługujące prawa. Zachęcamy do kontaktu w celu umówienia spotkania i omówienia szczegółów Państwa sytuacji prawnej.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 1999 r. nr 60 poz. 636