Ciąża, dwie prace i dylemat, urlop wychowawczy czy zwolnienie?

• Data: 27-09-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Potrzebuję pomocy prawnej. Obecnie pracuję na umowie o pracę (3/4 etatu) na czas określony (umowa kończy się w lipcu). W drugiej pracy aktualnie przebywam na urlopie wypoczynkowym do połowy kwietnia – umowę mam na czas nieokreślony, ale do tej pracy nie zamierzam już wracać. Jestem w ciąży. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Skorzystać z urlopu wychowawczego w drugiej pracy, czy się zwolnić?

Ciąża, dwie prace i dylemat, urlop wychowawczy czy zwolnienie?

1Złożenie wniosku o urlop wychowawczy

Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465).

Z uwagi na to, że jest Pani w ciąży, to niezasadne jest rozwiązanie stosunku pracy. Natomiast jeśli chodzi o kwestie urlopu wychowawczego, to należy wskazać, że aktualnie może Pani złożyć wniosek o udzielenie tego urlopu pod warunkiem, że zachodzą przesłanki umożliwiające jego udzielenie. Zasady związane z udzieleniem urlopu wychowawczego są określone w art. 186 Kodeksu pracy.

Na podstawie § 1 „Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia”. Nadto wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Istotne jest to, że każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru urlopu określonego w § 2 i 3. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.

Jeżeli chodzi o kwestie związane z udzieleniem urlopu wychowawczego, to reguluje to § 7, który stanowi, że „Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868a. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, składając pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej oświadczenie w tej sprawie”. Istotne jest to, że jeżeli wniosek, o którym mowa w § 7, został złożony bez zachowania terminu, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Urlop wychowawczy jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach. Liczbę części urlopu ustala się na podstawie liczby złożonych wniosków o udzielenie urlopu. Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie pracownikowi korzystnych warunków do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w sytuacji trudności z połączeniem obowiązków opiekuńczych z obowiązkami zawodowymi. Powoduje on czasowe zawieszenie obowiązku świadczenia pracy po stronie pracownika, a po stronie pracodawcy obowiązku zatrudniania go i świadczenia wynagrodzenia.

Urlop wychowawczy a rozwiązanie umowy o pracę

Pracownik korzystający z urlopu wychowawczego jest objęty ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy. Rozciąga się ona na okres od dnia złożenia wniosku, nie wcześniej jednak niż 21 dni przed terminem rozpoczęcia urlopu, do dnia zakończenia tego urlopu. W tym czasie pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Zakaz ten nie obejmuje wypowiedzenia dokonanego przez pracownika ani rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron, które mogą nastąpić w każdym czasie.

Wyjątkowo rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę jest dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości, otwarcia postępowania sanacyjnego lub likwidacji pracodawcy, jak również w przypadku grupowych zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli urlop wychowawczy trwa co najmniej 3 miesiące, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Obejmuje to także przypadki wypowiedzeń indywidualnych u tych pracodawców, jeżeli przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód wypowiedzenia stosunku pracy lub jego rozwiązania z mocy porozumienia stron.

W związku z powyższym rekomendowałabym złożenie wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, zamiast rozwiązywać umowę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, 29 lat, praca na umowie o pracę na czas określony Anna jest w 4. miesiącu ciąży i pracuje na umowie o pracę na czas określony, która wygasa za 3 miesiące. Zastanawia się, czy pracodawca może nie przedłużyć jej umowy. Po konsultacji dowiedziała się, że umowa automatycznie zostanie przedłużona do dnia porodu, co da jej prawo do świadczeń związanych z macierzyństwem. Anna zdecydowała się pozostać w zatrudnieniu.

Ewa, 34 lata, dwa etaty i ciąża Ewa pracuje na dwóch etatach: na 3/4 etatu na czas określony oraz w innej firmie na pełny etat, gdzie ma umowę na czas nieokreślony. W drugim miejscu nie chce już pracować i zastanawia się nad rezygnacją. Doradzono jej jednak, by skorzystała z urlopu wychowawczego po urodzeniu dziecka, co zapewniłoby jej stabilność i ochronę zatrudnienia w pierwszej pracy do końca ciąży.

Monika, 31 lat, praca na czas nieokreślony i plany macierzyńskie Monika jest w ciąży i pracuje na czas nieokreślony, ale obawia się o przyszłość swojej pracy po urodzeniu dziecka. Po rozmowie z prawnikiem dowiedziała się, że skorzystanie z urlopu wychowawczego zapewni jej ochronę zatrudnienia, dzięki czemu będzie mogła wrócić do pracy, gdy jej sytuacja rodzinna na to pozwoli.

Podsumowanie

Ciąża zapewnia pracownicy dodatkową ochronę prawną, w tym przedwczesnym rozwiązaniem umowy o pracę. Warto rozważyć opcje takie jak urlop wychowawczy, który pozwala na opiekę nad dzieckiem, jednocześnie zapewniając stabilność zatrudnienia. Każda decyzja powinna być dobrze przemyślana i oparta na indywidualnych okolicznościach, aby zagwarantować zarówno ochronę prawną, jak i bezpieczeństwo finansowe.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe przygotowanie pism, dostosowanych do Twojej sytuacji – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc w zakresie prawa pracy i ochrony pracowniczej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141