.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ciągłe zwolnienia lekarskie pracownicy po ciąży

Pracownica urlop macierzyński skończyła 8 grudnia 2017 r. Bezpośrednio po nim przedłożyła zwolnienie lekarskie, które kontynuowała do 8 czerwca 2018 r. Następnie złożyła wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy i okolicznościowy, jednak pod koniec lipca znów przesłała zwolnienie lekarskie, które kontynuowała do 4 grudnia. Na dziś ma do wykorzystania 17 dni urlopu wypoczynkowego za 2017 rok oraz 26 dni za 2018 rok. Czy ma prawo być ciągle na zwolnieniu lekarskim po urlopie macierzyńskim, jeśli tak, to należy jej 100% pensji? Od kiedy liczyć jej 182 dni L4?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ciągłe zwolnienia lekarskie pracownicy po ciąży

Fot. Fotolia

Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należałoby ustalić, z tytułu jakiej choroby pracownica przedstawia zwolnienia po urlopie macierzyńskim. Prawo nie zabrania bowiem przejścia po takim urlopie bezpośrednio na zwolnienie lekarskie. Jednak to, jak długo pracownik może na nim przebywać (maksymalnie 182 dni przy wynagrodzeniu 80%), zależeć będzie, czy choroby z poszczególnych zwolnień są takie same, czy różne.

 

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

 

Zgodnie z przepisami sumuje się:

 

„1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.

2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60.

3. okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:

a) niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,

b) umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,

c) spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),

d) wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia”.

 

Pracownica pierwsze zwolnienie przedstawiła 9 grudnia 2014 r. i zakończyła 9 czerwca 2015 r. Wykorzystała wówczas 181 dni zwolnienia. Następnie wykorzystywała urlop w wymiarze 52 dni. Kolejne zwolnienie trwało 126 dni. O ile była to inna choroba od poprzednich zwolnień (tych sprzed urlopu), pracownica może jeszcze wykorzystać 46 dni choroby. Jeśli jednak była to ta sama choroba, to pracownica dawno już przekroczyła okres zasiłkowy i ZUS powinien był ją skierować na komisję w celu ustalenia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, jeśli pracownica złożyła o takie świadczenie wniosek. Jeśli wniosku nie złożyła, ZUS zaprzestał wypłacania zasiłku chorobowego po upływie 182 dni, a Pan ma prawo zwolnić pracownicę.

 

Proszę jednak upewnić się, czy zwolnienia lekarskie po urlopie wypoczynkowym mają ten sam kod chorobowy, co poprzednie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu