.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ciągłe umowy na zastępstwo dla nauczyciela

Pracuję w pewnej szkole od 8 lat. Przez pierwsze 3 lata miałam umowy na czas określony. Od 5 lat z powodu zmiany dyrekcji otrzymuję umowy na zastępstwo nieobecnych nauczycieli – trwające od 1 września do zakończenia roku szkolnego – bez wakacji (dostaję ekwiwalent urlopowy). Muszę rejestrować się w każde wakacje w urzędzie pracy, żeby mieć ciągłość W czerwcu kończę 54 lata i mam 27 lat pracy. Nie wszystkie lata przepracowałam w szkole – do 20 lat przy tablicy brakuje mi ok. 3 lat. Przez te 8 lat odeszło ze szkoły sporo nauczycieli na emeryturę, a teraz odeszły 2 osoby. Mam wiele kwalifikacji, które dyrekcja wykorzystuje. W tym wieku chyba powinnam być jakoś chroniona? Proszę o pomoc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ciągłe umowy na zastępstwo dla nauczyciela

Fot. Fotolia

Niestety – ochrona przedemerytalna nie daje możliwości żądania od pracodawcy umowy na czas nieokreślony. Poza tym ochrona przedemerytalna rozpoczyna się 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a Pani nie ma prawa do emerytury bez względu na wiek z Karty Nauczyciela ze względu na krótki staż pracy, wobec czego na emeryturę będzie Pani mogła przejść w wieku 60 lat, wiec okres ochronny rozpocznie się za 2 lata, gdy ukończy Pani 56 lat.

 

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela „w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony”.

 

O ile potrzeba wynikające z organizacji nauczania wymaga od dyrektora dokładnego uzasadnienia, o tyle zastępstwo nieobecnego nauczyciela nie musi być uzasadniane, wystarczy wskazanie, że rzeczywiście istnieje taka potrzeba.

 

Dodatkowo umowę na zastępstwo można stosować kilka lat z rzędu i nauczyciel nie ma podstaw, aby domagać się umowy na czas nieokreślony.

 

Jedynym rozwiązaniem, jakie widzę w tej sytuacji, jest próba rozmowy z dyrektorem i uświadomienie mu, że jednak wolałaby Pani umowę na czas nieokreślony – przy czym jeśli dyrektor odmówi – pozostaje Pani przyjąć jego propozycję umowy na zastępstwo bądź odmówić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu