Choroba płuc a czas trwania zwolnienia lekarskiego• Autor: Monika Cieszyńska |
U obecnego pracodawcy pracuję od lutego 2009 roku, mam umowę na czas nieokreślony. W sierpniu 2009 r. poszedłem na zwolnienie chorobowe, które trwało ponad dwa miesiące (mam przewlekłą chorobę płuc). Następnie wróciłem do pracy, ale w związku z pogarszającym się stanem zdrowia od marca ponownie przebywam za zwolnieniu, które prawdopodobnie zostanie przedłużone o kolejny miesiąc. Jak długo jeszcze mogę przebywać na zwolnieniu lekarskim, aby móc bez konsekwencji prawnych powrócić formalnie do pracy i po powrocie zdecydować z pracodawcą o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron? |
|
Wyczerpanie okresu zasiłkowego i wystąpienie o zasiłek rehabilitacyjnyOsoba niezdolna do pracy z powodu gruźlicy może przebywać na zasiłku chorobowym łącznie przez 270 dni (przez pierwsze 33 dni choroby płaci Panu pracodawca, przez pozostałe 237 dni ZUS). Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokuje na odzyskanie zdolności, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. O świadczenie może wystąpić także osoba, która została skierowana na badania przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty, a lekarz orzekł, że osoba rokuje na odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 18-22 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Czy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę pracę bez wypowiedzenia ze względu na niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby?Niemniej musi Pan mieć świadomość, iż pracodawca może rozwiązać z pracownikiem zatrudnionym u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące (art. 53 §1 pkt 1b Kodeksu pracy).
Podsumowując, w okresie ochronnym pozostaje Pan przez cały okres pobierania zasiłku chorobowego (przez 270 dni) oraz przez pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Jeśli Pana choroba nie jest gruźlicą, okres zasiłku chorobowego wyniesie 182 dni, natomiast okres świadczenia rehabilitacyjnego się nie zmienia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale