.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Chcę kupić działkę rolno-budowlaną po wycince drzew, czy to dobry pomysł?

• Data: 03-10-2024 • Autor: Marta Słomka

Przymierzam się do zakupu działki rolno-budowlanej. Właściciel poinformował mnie, że w zeszłym roku złożył wniosek o zgodę na wycięcie drzew (samosiejek) i przywrócenie gruntu do produkcji rolnej. Zgodę uzyskał i cała działka jest w tej chwili zrównana z ziemią – nie ma żadnego drzewka. Co w sytuacji, gdy chcę kupić tę działkę na cele mieszkaniowe? Czy będę musiała płacić jakąś karę, czy właściciel ma karencję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Chcę kupić działkę rolno-budowlaną po wycince drzew, czy to dobry pomysł?

Budowa na działce rolno-budowlanej

W pierwszym względzie zauważyć należy, że jak Pani wskazała, to działka rolno-budowlana. Zasadniczo działka rolno-budowlana to działka mieszana, która składa się zarówno z części rolnej, jak i tej, na której można postawić nieruchomość. Działka ta z uwagi na częściowo rolny charakter tak też musi być traktowana wobec planów jej podziału czy darowizny i sprzedaży.

 

Tożsame stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2012 r., sygn. akt IV CSK 93/12: „nie są nieruchomościami rolnymi w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości, które odpowiadają wymaganiom przewidzianym w art. 461 k.c., ale w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone zostały na inne cele niż rolne”. Zdaniem Sądu Najwyższego „pojęcie nieruchomości rolnej w rozumieniu powołanej ustawy musi spełniać obydwa wymienione kryteria. Istota tego pojęcia odnosi się zatem do faktycznego, rolniczego sposobu korzystania z gruntu oraz jego przeznaczenia, jeśli nawet w danym okresie nie był on rolniczo wykorzystywany. Wskazanych kryteriów nie musi jednak spełniać nieruchomość w całości. Wystarczy, że spełnia je tylko część nieruchomości. W konsekwencji należy przyjąć, że nieruchomością rolną w rozumieniu powołanej ustawy jest także nieruchomość o niejednorodnym charakterze, która częściowo wykorzystywana jest na inne cele niż rolne. Takie rozumienie pojęcia nieruchomości rolnej jest zgodne z celem ustawy, jakim było kształtowanie ustroju rolnego przez wprowadzenie do obrotu nieruchomościami rolnymi mechanizmów poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych, przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych oraz zapewnienie prowadzenia gospodarstw rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach”.

 

Budować się można na obszarze budowlanym tejże działki. Natomiast zgoda na wycinkę drzew nie zmienia przeznaczenia działki, proszę o tym pamiętać i przed zakupem sprawdzić, jaki ma status w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Możliwość postawienia domu na działce rolnej

Jeśli jednak jest tak, że działka na skutek działania właściciela jest przeznaczona na działalność rolniczą, zatem jest rolna, to nie wybuduje się Pani na niej, jeśli nie posiada Pani statusu rolnika. Nie będzie tu kar czy karencji, za zaistniały stan rzeczy na razie odpowiada obecny właściciel – nie uzyska Pani zgody na wzniesienie obiektu. A jeśli Pani wzniesie obiekt, to będzie kara za samowolę budowlaną. Jeśli jednak jest Pani rolnikiem, to nie powinno być problemu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Planowanie budowy na działce rolno-budowlanej

Maria jest właścicielką działki rolno-budowlanej, która składa się z części rolnej i części przeznaczonej pod zabudowę. Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego postanawia sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy. Okazuje się, że część działki, na której chce zbudować dom, rzeczywiście jest przeznaczona pod zabudowę, co pozwala jej na legalne rozpoczęcie prac budowlanych. Dzięki temu unika problemów związanych z potencjalną samowolą budowlaną.

 

Ograniczenia dotyczące budowy na działce rolnej

Janek kupił działkę rolną. Od prawnika dowiedział się, że ze względu na to, że działka jest sklasyfikowana jako rolna, nie może na niej wybudować domu, ponieważ nie ma statusu rolnika. Janek postanowił więc uzyskać status rolnika, aby móc legalne postawić dom na tej działce.

 

Podział działki

Pani Ewa, właścicielka działki rolno-budowlanej, postanowiła podzielić swoją nieruchomość na dwie mniejsze działki. Zanim przystąpiła do podziału, skonsultowała się z lokalnym urzędnikiem, aby upewnić się, że podział nie naruszy przepisów dotyczących gruntów rolnych. Okazało się, że część działki może być sprzedana jako budowlana, a część musi pozostać w użytkowaniu rolnym. Dzięki temu pani Ewa mogła z sukcesem podzielić działkę i sprzedać część budowlaną.

Podsumowanie

Artykuł omawia zasady dotyczące budowy na działkach rolno-budowlanych, które są terenami mieszanymi, składającymi się z części rolnej i budowlanej. Podkreśla, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji należy sprawdzić status działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Sąd Najwyższy zaznacza, że nieruchomości rolne muszą spełniać określone kryteria dotyczące ich użytkowania i przeznaczenia, a możliwość budowy domu na takiej działce jest uzależniona od posiadania statusu właściciela jako rolnika.

Oferta porad prawnych

Planujesz budowę na działce rolno-budowlanej i masz pytania dotyczące tej kwestii? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Nasi prawnicy nie tylko objaśnią Ci obowiązujące przepisy, ale również przygotują odpowiednie pisma i dokumenty. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem.

Źródła:

1. Wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2012 r., sygn. akt IV CSK 93/12

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Słomka




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu