.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Były partner nie interesuje się dzieckiem, jak ograniczyć mu prawa rodzicielskie i uregulować kontakty

• Data: 19-07-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mam problem z byłym partnerem, ojcem naszej 5-letniej córki. Chciałabym ograniczyć mu prawa rodzicielskie, ale nie wiem, czy mam dość mocne argumenty. Pierwszy z nich to brak zainteresowania córką – ojciec nie pyta, jak się dziecko czuje, a córka jest niepełnosprawna z powodu licznych wad wzroku. Nigdy nie jeździ z nią na kontrole czy pobyty w szpitalu. Miga się od tego i nie ma pojęcia o jej życiu. Ostatnio zlekceważył moją prośbę, aby udał się z dzieckiem do lekarza na kontrolę po grypie. Ponadto po spotkaniach z nim czuję od córki zapach papierosów, czyli pali przy niej, mimo że to szkodzi na jej oczy. Umawia się na spotkanie z dzieckiem i nie przychodzi, nie wyjaśnia dlaczego. Ogólnie ma do mnie i dziecka lekceważący stosunek. Zależy mi więc także na uregulowaniu kontaktów z córką, bo tak się nie da funkcjonować, ale czy jest taka możliwość, gdy będzie miał ograniczone prawa? I mam jeszcze inny problem: on pobiera zwrot z podatku na dziecko i te pieniądze wydaje na swoje potrzeby. Ja nie mogę tego pobierać ze względu na to, że żyjemy ze świadczenia wychowawczego, które nie jest opodatkowane. Chciałabym wiedzieć, czy powinien tę kwotę mi przelewać. Jak te kwestie rozwiązać, bo mam dość z nim kłótni? Obawiam się, że będzie stwarzał problemy do 18 urodzin dziecka.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Były partner nie interesuje się dzieckiem, jak ograniczyć mu prawa rodzicielskie i uregulować kontakty

Ograniczenie władzy rodzicielskiej – wniosek do sądu

Jak najbardziej może Pani wystąpić do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej, albowiem taki wniosek jest zasadny nawet w przypadku braku porozumienia rodziców. Dodatkowo, jeżeli córka choruje, tym bardziej jest zasadne, aby to Pani, jako główny opiekun, mogła decydować o ewentualnym leczeniu. Co ważne, ograniczenie władzy rodzicielskiej nie ma wpływu na kontakty z dzieckiem – są to odrębne kwestie. Jeżeli dziecko jest przy Pani, ulga na dziecko (zwrot podatku) również powinna trafić do Pani. Te pieniądze należą się osobie, z którą dziecko stale przebywa. Proszę wskazać partnerowi, że jeżeli nie przekaże tych pieniędzy na dziecko, zawiadomi Pani urząd skarbowy, że ojciec pobiera pieniądze, a dziecko z nim nie zamieszkuje.

 

Zgodnie z treścią art. 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.”.

 

Zgodnie natomiast z § 2 powyższego przepisu: „W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rodzice w rozłączeniu – ograniczenie władzy rodzicielskiej do obowiązku współdziałania w istotnych sprawach dziecka

Mając powyższe na uwadze, podnoszę, iż sąd co do zasady ograniczy drugiemu rodzicowi władzę rodzicielską do obowiązku współdziałania lub jedynie do informowania o istotnych sprawach dziecka, w momencie gdy rodzice nie mieszkają wspólnie. Należy bowiem podnieść, iż wykonywanie pełnej władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców, mieszkających w rozłączeniu i będących w konflikcie jest utrudnione i przeczy dobru dziecka. Wobec bardzo wielu okoliczności, które powinny decydować o tym, któremu z rozłączonych rodziców powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej, decyzja nie jest łatwa, zwłaszcza że poszczególne okoliczności mogą wskazywać na celowość różnego rozstrzygnięcia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Postępowanie dowodowe w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Decyzja musi być przeto wypadkową różnych argumentów, co wymaga wnikliwego rozważenia przez sąd całokształtu okoliczności (wytyczne SN z 1968 r.) i nakazuje dokonanie wyboru rozsądnego kompromisu (por. A. Łapiński, Ograniczenia władzy rodzicielskiej w polskim prawie rodzinnym, Warszawa 1975, s. 363).

 

Istotne znaczenie w tej mierze ma więc postępowanie dowodowe, zwłaszcza w przypadkach istnienia między rodzicami ostrego konfliktu. Wówczas bowiem rodzice mogą w zupełnie odmienny sposób prezentować istniejącą sytuację i ustalenie rzeczywistego stanu w sposób istotny może się skomplikować. Jak się wobec tego wskazuje, sąd powinien dokonywać ocen ze szczególną ostrożnością. Ich podstawą powinno być wszechstronne i wnikliwe zbadanie zebranego materiału dowodowego. Wskazana jest dogłębna analiza zeznań przesłuchanych osób. Istotnego znaczenia nabierają przy tym zeznania osób niezwiązanych z żadnym z rodziców. Powinny one bowiem mieć bardziej obiektywny charakter aniżeli zeznania samych rodziców (osób z nimi związanych). Informacje te mogą pochodzić np. od personelu szkoły, czy przedszkola, kuratora, biegłych z zakresu pedagogiki, psychologii, czy psychiatrii. Zasadnie się przy tym jednak podkreśla, iż wnioski z opinii biegłych nie powinny automatycznie przesądzać o treści orzeczenia. Biegli nie mogą wszak zastępować sądu w rozstrzygnięciu sprawy. Nie to jest bowiem ich rolą. Do sądu natomiast należy poszukiwanie takiego rozstrzygnięcia, które w jak najpełniejszy sposób będzie zgodne z dobrem dziecka i je zabezpieczało. [Zob. P. Wicherek, Problemy orzecznictwa, s. 14-16.].

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Argumenty przemawiające za ograniczeniem ojcu władzy rodzicielskiej

Wobec tego, jeżeli chce Pani zmienić rozstrzygnięcie w zakresie władzy rodzicielskiej i kontaktów z córką, może to Pani jak najbardziej uczynić, kierując do sądu wniosek w tym zakresie. Proszę wskazać sądowi na okoliczności –brak więzi ojca z dzieckiem, brak częstych kontaktów, konflikt między Panią a ojcem dziecka, brak zainteresowania chorobami i potrzebami dziecka. Proszę spróbować wykazać jego lekceważący stosunek do dziecka i do Pani. Sądzę, że w tym wypadku ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca nie powinno być problemem, albowiem, jak wskazałam, już samo życie w rozłączeniu stanowi podstawę do ograniczenia władzy jednemu z rodziców.

 

Postępowanie w zakresie ograniczenia władzy rodzicielskiej i uregulowania kontaktów z dzieckiem można połączyć w jednym postępowaniu – opłata od wniosku to wtedy 200 zł.

Przykłady

Brak zainteresowania zdrowiem dziecka

Marta, matka pięcioletniej Hani, od dłuższego czasu zauważa, że ojciec dziewczynki, Adam, nie wykazuje żadnego zainteresowania zdrowiem córki. Hania urodziła się z poważnymi wadami wzroku, wymagającymi regularnych kontroli i leczenia. Pomimo licznych próśb, Adam nigdy nie towarzyszy Hani w wizytach lekarskich, nie interesuje się wynikami badań ani planowanymi zabiegami. Ostatnio Marta poprosiła Adama, by zabrał Hanię na kontrolę po przebytej grypie, ale zignorował jej prośbę, co mogło zagrozić zdrowiu córki.

 
Niezmienny zapach papierosów

Kasia zauważa, że po każdym spotkaniu z ojcem, jej pięcioletnia córka Ania wraca do domu pachnąca papierosami. Pomimo tego, że Ania ma astmę i lekarze kategorycznie zabronili jej przebywania w zadymionych pomieszczeniach, ojciec dziewczynki nie przestrzega tych zaleceń. Kasia wielokrotnie zwracała mu na to uwagę, ale bez skutku. Ponadto ojciec Ani regularnie umawia się na spotkania z córką i nie przychodzi, nie tłumacząc swojej nieobecności ani nie kontaktując się później w tej sprawie.

 
Niewłaściwe wykorzystanie ulgi podatkowej

Joanna od kilku lat obserwuje, że jej były partner, ojciec ich pięcioletniego syna Jasia, pobiera ulgę podatkową na dziecko, chociaż Jaś mieszka na stałe z nią. Joanna nie może skorzystać z tej ulgi, ponieważ żyje z niskiego dochodu, który nie jest opodatkowany. Zauważyła, że pieniądze z ulgi podatkowej są wydawane przez ojca Jasia na jego własne potrzeby, zamiast na potrzeby dziecka. Joanna próbowała rozmawiać o tym z ojcem Jasia, ale każda rozmowa kończy się kłótnią i brakiem jakiejkolwiek zmiany ze strony ojca.

Podsumowanie

Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca może być uzasadnione, jeśli wykazuje on lekceważący stosunek do zdrowia, potrzeb i codziennego życia dziecka. Przykłady takie jak brak zainteresowania zdrowiem dziecka, palenie przy dziecku oraz niewłaściwe wykorzystanie ulg podatkowych wskazują na poważne zaniedbania, które mogą wpłynąć na decyzję sądu. Warto więc zgłosić takie przypadki, by chronić dobro dziecka i zapewnić mu odpowiednią opiekę.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej lub innych kwestii rodzinnych? Skontaktuj się z nami online, aby uzyskać profesjonalne porady prawne i przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu