.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Budowa wiaty w granicy działki a pozwolenie na budowę

Mieszkam na wsi, chcę postawić wiatę, która miałaby około 70 m2. Dodatkowo chcę ją wybudować w granicy działki, a urzędnik twierdzi, że budynek trzeba odsunąć 3 m od granicy. Czy potrzebuję pozwolenia na budowę wiaty? Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niestety nie udało mi się dotrzeć do treści planu zagospodarowania przestrzennego, mam tylko informację, że Pańska gmina podjęła w 2011 roku uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zabudowy mieszkaniowej.

 

Uznaję więc, że na terenie nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego w zakresie pozostałym – ponad budowę elektrowni wiatrowych.

 

Co prawda ustawa Prawo budowlane nie zawiera definicji terminu „wiata”, według zaś definicji słownikowych – za wiatę uważa się „budowlę składającą się z konstrukcji dachowej wspartej na słupkach”, „lekką budowlę w postaci dachu wspartego na słupach”.

 

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane tego pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

 

W Pana przypadku powierzchnia zabudowy wiaty ma być większa, konieczne jest więc uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę wiaty. W tym celu musi Pan złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a następnie złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wiaty.

 

To, o czym Pan pisze w zakresie stanowiska pracownika gminy odnośnie oddalenia wiaty od granicy działki oparte jest na rozporządzeniu z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia, jego przepisy stosuje się przy projektowaniu i budowie, w tym także odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.

 

Art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego nie wymaga od wiat charakteru obiektów wolnostojących (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 lutego 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 635/2006). Wiata nie jest budynkiem, jest budowlą w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.

 

W konsekwencji jeżeli wiata ma spełniać funkcje użytkowe budynku, a najpewniej ma, zastosowanie znajdzie także przepis § 12 w/w rozporządzenia, zgodnie z którym m.in. jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:

 

1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu