Budowa garażu przy granicy na działce 24MN1 oraz R2• Data: 15-09-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska |
Czy na działce oznaczonej 24MN1 oraz R2 mającej 6 metrów szerokości mogę postawić garaż blaszany z jednej strony w granicy z działką sąsiadującą z rodzicami, a z drugiej strony z terenem niezabudowanym? szerokość działki niezabudowanej to 9 metrów, następnie znajduje się działka zabudowana. Jeśli tak, to jaka jest maksymalna szerokość takiego budynku – garażu czy też pomieszczenia gospodarczego? |
|
Przeznaczenie działki 24MN1Na wstępie zaznaczę, że dla wskazanej działki obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obszar oznaczony symbolem 24MN1 posiada jako podstawowe przeznaczenie pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej o niskiej intensywności zabudowy i zabudowy zagrodowej. Zaś przeznaczenie uzupełniające: usługi nieuciążliwe, zabudowa letniskowa, obiekty małej architektury, zieleń izolacyjna, rekreacyjna, przydomowa, zadrzewienia, zakrzewienia itp., trasy i urządzenia komunikacyjne, sieci, nieuciążliwe urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej i komunalnej nie wymagające wydzielenia dla nich niezależnej nieruchomości i nie definiowane jako teren.
Zaś obszar R2 to tereny rolnicze: grunty orne, łąki i pastwiska, uprawy sadownicze i ogrodnicze, a przeznaczenie uzupełniające: istniejąca zabudowa zagrodowa, urządzenia sportu i rekreacji, obiekty i urządzenia obsługi produkcji rolniczej, istniejące zadrzewienia, zakrzewienia itp., trasy turystyczne, drogi polne, sieci, nieuciążliwe urządzenia infrastruktury technicznej i komunalnej.
Potencjalnie więc na obszarze 24MN1 budowa garażu winna być dopuszczalna. Natomiast na działce R2 w mojej ocenie będzie problem z posadowieniem garażu na takim obszarze. Lokalizacja garażu na działceNastępnie wskazuję, że obiekty budowlane winny być lokalizowane zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (zwanego dalej: Rozporządzeniem).
Co do zasady, zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia „budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy; 2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy”.
Nadto sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość. Sytuacja ta może jednak nastąpić jedynie w przypadku gdy pozwalają na to zapisy planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z zasadami zagospodarowania terenu przedstawionymi w mpzp budynki należy lokalizować zgodnie z liniami zabudowy określonymi na rysunku planu. Nie ma natomiast wyraźnego zapisu, że dopuszcza się realizację budynków na granicy działki. Natomiast zgodnie z orzecznictwem sądowo administracyjnym, „aby budynek mógł być sytuowany w odległości 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio przy tej granicy, taka możliwość musi wynikać z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu” (wyrok NSA z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. akt II OSK 1457/15). Bowiem „możliwość zbliżenia obiektu budowlanego do nieruchomości sąsiedniej na odległości mniejsze niż dopuszczalna przepisami techniczno-budowlanymi, możliwe jest jedynie w oparciu o ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - § 12 ust. 2 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422). W tym zakresie pierwszoplanowo stosujemy przepisy aktualnie obowiązujące – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązujące w dacie orzekania, a plany nieaktualne należy brać pod uwagę, jeżeli na ich podstawie w przeszłości istniała możliwość legalizacji obiektu” (wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 479/16). Budowa obiektu na działceNastępnie wyjaśniam, że zgodnie z art. 3 pkt 6 Prawa budowlanego przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Zaś odbudowa jest to rodzaj budowy, w wyniku którego powstaje nowy obiekt budowlany w miejscu istniejącego wcześniej obiektu, który uległ całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu. W sytuacji pozostawienia piwnicy i posadowienia na niej nowego budynku będzie prowadzona co najwyżej odbudowa, a zatem wymagana będzie procedura uzyskania stosownego pozwolenia lub dokonania zgłoszenia jak dla budowy nowego obiektu tego typu.
Podsumowując, w mojej ocenie, skoro mpzp nie przewiduje w przypadku terenu obejmującego wskazaną działkę lokalizacji budynku w granicy, nie ma przesłanek uprawniających do takiej lokalizacji. Zaś w sytuacji, gdy prowadzona będzie budowa, trzeba przestrzegać przepisów wymaganych przy tego rodzaju przedsięwzięciach, w tym obowiązku odsunięcia się od granicy na odległość 4m gdy ściana ma okna lub drzwi, a także 3 m, gdy ściana nie posiada okien i drzwi. PrzykładyGaraż przy granicy działki rodziców Pan Jan posiada działkę oznaczoną jako 24MN1 o szerokości 6 metrów, z której jedna strona graniczy z działką rodziców, a druga z terenem niezabudowanym. Chcąc wybudować garaż blaszany, musiał rozważyć przepisy dotyczące odległości od granic działki. Ponieważ plan miejscowy nie przewiduje możliwości budowy bezpośrednio przy granicy działki, pan Jan zdecydował się na postawienie garażu 1,5 metra od granicy z działką rodziców. Garaż nie ma okien ani drzwi od strony granicy, co pozwoliło na zmniejszenie wymaganej odległości z 3 metrów do 1,5 metra. Dzięki temu udało mu się zmieścić na działce garaż o szerokości 4,5 metra.
Dostosowanie planu budowy garażu na wąskiej działce Pani Anna planowała budowę pomieszczenia gospodarczego na swojej działce 24MN1, która jest również szeroka na 6 metrów. Ze względu na ograniczenia planu miejscowego dotyczące odległości od granic działki, musiała skonsultować się z architektem, aby zoptymalizować przestrzeń. W efekcie, zdecydowała się na budowę pomieszczenia o szerokości 4 metrów, które znajdowałoby się w odległości 1 metr od jednej granicy, co umożliwiło jej zachowanie większej odległości od drugiej granicy, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu pani Anna mogła wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń i jednocześnie zachować zgodność z przepisami.
Problemy z lokalizacją garażu na działce rolnej R2 Pan Tomasz chciał zbudować garaż na swojej działce R2, która jest przeznaczona na cele rolne. Działka ta graniczy z działką budowlaną 24MN1. W początkowym planie miał zamiar postawić garaż blaszany blisko granicy z działką budowlaną, ale natrafił na problem związany z przeznaczeniem działki R2. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, budowa garażu na działce rolnej była niemożliwa. Pan Tomasz musiał zatem zmienić plany i zdecydował się na przeniesienie projektu garażu na działkę 24MN1, gdzie zgodnie z prawem mógł bez problemu zrealizować swój plan. To doświadczenie uświadomiło mu, jak ważne jest dokładne zapoznanie się z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego przed rozpoczęciem inwestycji. PodsumowaniePrzed rozpoczęciem budowy garażu na działce oznaczonej jako 24MN1 kluczowe jest dokładne zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Działki budowlane oferują większą elastyczność w kwestii lokalizacji budynków, jednak nadal obowiązują ograniczenia dotyczące odległości od granic. Zrozumienie tych zasad pozwoli uniknąć problemów prawnych i umożliwi optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Oferta porad prawnychOferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dotyczących zagospodarowania przestrzennego i prawa budowlanego, pomagając zrozumieć i spełnić wymagania związane z inwestycjami na działkach budowlanych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w zakresie zgodności z lokalnymi przepisami i skutecznej realizacji Twojego projektu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale