Brak rejestracji w urzędzie pracy• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Dwa miesiące temu rozwiązałam umowę za porozumieniem stron, jednak nigdzie tego nie zgłosiłam. W zeszłym miesiącu pracowałam przez tydzień na umowę o świadczenie usług. Tutaj także nic nigdzie nie zgłosiłam. W tym miesiącu będę podpisywać umowę o pracę. Czy grozi mi jakaś kara za niezgłoszenie niczego w urzędzie pracy? |
|
Czy rejestracja w urzędzie pracy przez osobę bezrobotną jest obowiązkowa?Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że rejestracja jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy nie jest obowiązkowa. Dokonać jej można w każdym momencie, w zależności od potrzeb osoby rejestrującej się. Należy pamiętać tylko o tym, iż co do zasady prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Podstawa prawna – ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 ze zm.).
Rejestracja bezrobotnego następuje w dniu przedłożenia przez niego kompletu wymaganych dokumentów oraz po wypełnieniu karty rejestracyjnej. Ponadto bezrobotny ma obowiązek poświadczenia własnoręcznym podpisem w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy prawidłowości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej. Niezgłoszenie faktu podjęcia pracy przez osobę zarejestrowaną jako bezrobotnaW celu uniknięcia problemów wynikających z zatrudnienia osoby bezrobotnej, która nie zgłosi faktu o podjęciu pracy do powiatowego urzędu pracy, w którym jest zarejestrowana – pracodawca może zażądać oświadczenia informującego o nie byciu zarejestrowanym jako bezrobotny. W przypadku gdy oświadczenie jest podpisane, a w rzeczywistości pracownik jest zarejestrowany jako bezrobotny i pobiera świadczenia z tego tytułu (zasiłek) – pracodawca ma podstawę do tego, by zwolnić pracownika. Oświadczenie pracodawca dołącza do akt osobowych pracownika.
Skoro Pani nie zgłosiła się do urzędu pracy i nie zarejestrowała się jako osoba bezrobotna, nie ma Pani podstaw do obaw, że urząd pracy wyciągnie jakiekolwiek konsekwencje z Pani zatrudnienia się w nowej firmie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale