.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Brak postępowania spadkowego a podatek od nieruchomości

• Data: 25-04-2024 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Teść zmarł 4 lata temu. Był wraz z teściową współwłaścicielem mieszkania własnościowego. Teściowa jest osobą starszą i schorowaną. Dziedziczą jeszcze 2 jej córki. Czy US mimo braku działania spadkobierców może naliczyć podatek od spadku? Czy urząd miasta powinien wysłać powiadomienie o podatku od nieruchomości na adres teściowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brak postępowania spadkowego a podatek od nieruchomości

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy spadkobierców?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c., przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – K.p.c. oraz przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy w sprawie było przeprowadzone postępowanie spadkowe. Z treści Pana pytania można wywodzić, że nie, bowiem pisze Pan o tym, czy może być naliczony podatek od darowizny przy braku działań spadkowych.

Zgodnie z art. 6 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku. Innymi słowy dopóty nie będzie przeprowadzone postępowania spadkowe nie może być mowy o podatku, bowiem sama powołanie do spadku na mocy ustawy jeszcze nie czyni danej osoby spadkobiercą. Zawsze może się znaleźć ktoś, kto powołanie do spadku podważy, choćby przedkładając testament. Urząd skarbowy nie może zatem naliczać podatku. Jednakże jeżeli teść zmarł 4 lata temu, to jego żona i córki podatku od spadku i tak nie zapłać.

Do urzędu miasta można natomiast udać się bez postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i wskazać, że od tej chwili podatek będzie płaciła tylko teściowa i co do zasady decyzja wymiarowa winna być wydawana tylko na nią.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Zamieszanie po śmierci babci Krysi

Po śmierci babci Krysi, która zmarła w 2015 roku, nie zostało przeprowadzone formalne postępowanie spadkowe. Babcia posiadała mały dom na wsi, którym współdzielono się z jej bratem. Po jej śmierci, dzieci babcii, zaniechały wszelkich działań prawnych, nie zgłaszając się do notariusza ani do sądu. Mimo to, lokalny urząd skarbowy naliczył podatek od spadku na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, argumentując, że prawo do spadku nastąpiło z mocy ustawy, mimo braku formalnego postępowania spadkowego.

 

Spór o mieszkanie po dziadku Janie

Dziadek Jan, który zmarł w 2017 roku, był właścicielem mieszkania w dużym mieście. Po jego śmierci, jego dwie córki oraz syn nie podjęli żadnych działań spadkowych, mimo iż wiedzieli o konieczności złożenia stosownych dokumentów. W wyniku ich zaniechań, miasto zaczęło wysyłać wezwania do zapłaty podatku od nieruchomości na adres zmarłego dziadka. Ostatecznie, na skutek braku reakcji spadkobierców, sprawa trafiła do sądu, gdzie musieli oni stawić czoło zarówno kwestii długów podatkowych, jak i formalnego uregulowania praw do mieszkania.

 

Nieuregulowane sprawy po ojcu

Ojciec Marka zmarł nagle w 2018 roku, pozostawiając po sobie mieszkanie oraz samochód. Marek, jedyny syn, nie zdawał sobie sprawy z konieczności przeprowadzenia postępowania spadkowego. Przez kilka lat korzystał z mieszkania i samochodu, nie dokonując żadnych zmian w dokumentach własności. W 2021 roku urząd skarbowy skontaktował się z nim, żądając zapłaty zaległego podatku od spadków i darowizn. Marek, zaskoczony sytuacją, musiał zająć się nie tylko zapłatą zaległego podatku, ale także formalnym uregulowaniem spraw spadkowych, aby uniknąć dalszych problemów prawnych.

Podsumowanie

Podsumowując, należy podkreślić, że brak działań prawnych ze strony spadkobierców nie zwalnia ich z odpowiedzialności podatkowej związanej z nabyciem spadku. Urząd skarbowy może naliczyć podatek od spadku nawet w przypadku nieprzeprowadzenia formalnego postępowania spadkowego, jeśli istnieją dowody na nieformalne przyjęcie spadku przez spadkobierców. Ważne jest, aby osoby potencjalnie zainteresowane nabyciem spadku były świadome swoich obowiązków i podejmowały odpowiednie kroki prawne, aby uniknąć niespodziewanych zobowiązań podatkowych.

Oferta porad prawnych

Czy potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania dokumentów, które pomogą Ci bezproblemowo przejść przez proces dziedziczenia i uniknąć nieprzewidzianych zobowiązań podatkowych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu