.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Bliski w więzieniu, jak pomóc oraz załatwić sprawy finansowe i formalne?

• Data: 20-03-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Brat został osadzony w więzieniu za niewykonanie prac społecznych, które były następstwem niepłacenia alimentów. Jak się dowiedzieć, ile czasu potrwa więzienie? Jak się z nim w ogóle skontaktować? Czy można w jego imieniu płacić alimenty i to wpłynie na jego szybsze wyjście z więzienia? Chodzi o to, aby nie rósł mu dług w czasie odsiadki. Pytanie o bieżące rachunki – czy osoby w więzieniu mają dostęp do internetu i mogą coś samodzielnie opłacić? On na wolności prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Jak zorganizować zawieszenie tej działalności? Jak zdobyć jakieś pełnomocnictwa czy coś innego do działania w imieniu brata? Ponadto brat ma nieopłacone należności – dwie faktury i wiadomo, kto nie zapłacił. Czy to może poczekać, aż wyjdzie z więzienia i wówczas będzie dochodzić zapłaty? Czy jest coś, o czym jeszcze trzeba pomyśleć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Bliski w więzieniu, jak pomóc oraz załatwić sprawy finansowe i formalne?

Ustanowienie dla osadzonego pełnomocnika – adwokata, radcę prawnego

W pierwszej kolejności wskazać należy, że najlepszą opcją jest ustanowienie dla osadzonego w więzieniu brata obrońcy w osobie adwokata czy radcy prawnego. Taką osobę może ustanowić osoba bliska dla osadzonego (rodzina, znajomi). Wówczas obrońca działa na tzw. pełnomocnictwie tymczasowym. Może udać się na wizytę do aresztu (zakładu karnego) i odebrać upoważnienie do obrony bezpośrednio od osoby osadzonej w więzieniu. Dodatkowo ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika będzie pomocne również dla załatwienia formalności związanych z zawieszeniem działalności gospodarczej. Profesjonalny pełnomocnik w osobie adwokata albo radcy prawnego będzie mógł na podstawie udzielonego pełnomocnictwa podjąć również czynności zmierzające do zawieszenia działalności gospodarczej. Dodatkowo profesjonalny pełnomocnik ma odpowiednią wiedzę, aby w należyty sposób zabezpieczyć interes swojego klienta. Zatem taką opcję bym w pierwszej kolejności rekomendowała. Obrońca będzie mógł zapoznać się z aktami sprawy, skontaktować z sądem penitencjarnym i ustalić czas pobytu osadzonego w więzieniu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Alimenty spłacane w zastępstwie obowiązanego

Odnośnie alimentów, to aby dług nie rósł, mogą być opłacane przez osobę trzecią (tj. inną osobę). Warunkiem skutecznego dokonania wpłaty alimentów jest:

 

  1. informacja o wysokości raty alimentacyjnej,
  2. informacja o rachunku bankowym wierzyciela alimentacyjnego,
  3. informacja o terminie, w którym należy uiścić należności,
  4. odpowiedni opis przelewu.

 

Ważne, aby w tytule przelewu opisać, że są to alimenty wynikające np. z wyroku takiego i takiego płacone w imieniu … (imię i nazwisko osadzonego). Regularne wpłaty (zgodnie z tytułem wykonawczym) będą traktowane tak, jakby ich dokonywał bezpośrednio zobowiązany. Proszę tylko pamiętać o odpowiednim opisie przelewu bankowego (przekazu pocztowego).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Osadzony nie opłaci bieżących rachunków

Niestety, osoby osadzone nie mają dostępu do internetu i nie mogą opłacać rachunków. Dobrze byłoby udzielić pełnomocnictwa innej osobie (niekoniecznie musi to być profesjonalny pełnomocnik) do prowadzenia czynności związanych z działalnością gospodarczą.

Zawieszenie działalności gospodarczej na czas odbywania kary więzienia

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć do CEIDG na 3 sposoby. Online – przez Biznes.gov.pl. Należy kliknąć „Załatw online” na tej stronie albo, po wejściu na stronę główną biznes.gov.pl wybrać usługę „:Zmień dane w CEIDG”. Niestety, jeżeli brat nie ustalił pełnomocnika do prowadzenia działalności gospodarczej (wpisuje się go do CEIDG), to z tego sposobu nie będzie można skorzystać. Koniecznie należałoby uzyskać pełnomocnictwo od brata do dokonania takiej czynności. Wniosek można bowiem złożyć osobiście w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, także przez pełnomocnika. Urzędnik potwierdzi przyjęcie wniosku i najpóźniej następnego dnia wprowadzi dane z wniosku do systemu CEIDG. W urzędzie należy potwierdzić tożsamość osoby składającej wniosek, dlatego trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Wzór wniosku można pobrać w urzędzie lub ze strony internetowegj biznes.gov.pl/cedig.

Dochodzenie wierzytelności z nieopłaconych faktur

Podała Pani także, że brat ma nieopłacone należności z dwóch faktur i padło pytanie, czy to może poczekać, aż wyjdzie z więzienia. Wszystko zależy od tego, za jaki typ usługi (świadczenia), na podstawie jakiego stosunku prawnego została wystawiona faktura. Trzeba tu przeanalizować rodzaj stosunku prawnego, wymagalność należności (kiedy za fakturę należało zapłacić), a także jaki jest termin przedawnienia roszczenia. Jeżeli roszczenie przedawni się przed wyjściem brata z zakładu karnego (aresztu), to należałoby podjąć czynności poprzez pełnomocnika do dochodzenia należności już teraz. Zgodnie z art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny:

 

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

 

Warto zwrócić uwagę na umowę-zlecenie, gdzie wynagrodzenie z tego stosunku ulega przedawnieniu z upływem lat dwóch. Zatem jeżeli faktura została wystawiona w 2023 r., to należy wytoczyć powództwo najpóźniej w dniu 31 grudnia 2025 r. Zatem wszystko zależy tutaj od terminu przedawnienia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wnioski

W mojej ocenie większość problemów brata zostanie rozwiązana poprzez udzielenie odpowiedniej osobie pełnomocnictwa. Pełnomocnik, zwłaszcza profesjonalny, będzie mógł o brata zadbać w należyty sposób, a także o jego interesy.

Przykłady

Opłacanie alimentów w imieniu brata

Pani Anna dowiedziała się, że jej brat trafił do więzienia za niepłacenie alimentów. Aby uniknąć dalszego narastania długu, Pani Anna skontaktowała się z komornikiem i ustaliła numer rachunku bankowego wierzyciela alimentacyjnego oraz wysokość comiesięcznej kwoty. Regularnie dokonuje przelewów, dbając o odpowiedni opis: „Alimenty na dziecko, w imieniu Jana Kowalskiego, na podstawie wyroku SR w Warszawie z dnia…”. Dzięki temu dług nie narasta, a brat będzie miał mniej problemów po wyjściu na wolność.

 

Zawieszenie działalności gospodarczej

Pan Marek, właściciel jednoosobowej firmy, trafił do więzienia bez wcześniejszego pełnomocnictwa dla bliskich. Jego siostra, Pani Katarzyna, udała się do adwokata, który odwiedził Marka w zakładzie karnym i uzyskał od niego pisemne pełnomocnictwo. Następnie złożył wniosek o zawieszenie działalności w CEIDG, co pozwoliło uniknąć dalszych opłat i formalności związanych z prowadzeniem firmy w czasie odbywania kary.

 

Dochodzenie niezapłaconych faktur

Pan Tomasz prowadził firmę remontową i przed osadzeniem w więzieniu wystawił dwie faktury za wykonaną pracę. Jego żona, Pani Ewa, skontaktowała się z prawnikiem, który przeanalizował terminy przedawnienia roszczeń. Ponieważ jedna z faktur miała termin przedawnienia w przyszłym roku, adwokat wystosował przedsądowe wezwanie do zapłaty, co skłoniło dłużnika do uregulowania należności.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy bliska osoba trafia do więzienia, warto działać szybko i zdecydowanie, aby uniknąć narastających problemów prawnych i finansowych. Ustanowienie pełnomocnika, terminowe regulowanie zobowiązań oraz odpowiednie zarządzanie sprawami firmy mogą znacznie ułatwić powrót osadzonego do normalnego życia po odbyciu kary. Kluczowe jest zachowanie spokoju i skorzystanie z dostępnych narzędzi prawnych, które pomogą w uporządkowaniu najważniejszych kwestii.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism związanych z kwestiami prawnymi i finansowymi dotyczącymi osób osadzonych w więzieniu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy - Dz.U. 1997 nr 90 poz. 557

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
3. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

4. Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, Dz.U. 2018 poz. 647

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu