.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Błędy w umowie o pracę

W październiku podpisałam umowę o pracę, która zawiera błędy. Nieprawidłowo wpisano: datę zawarcia umowy, moje nazwisko, adres. Mam nazwisko dwuczłonowe, a w umowie widnieje tylko jeden człon. Jak sprostować błędy w umowie o pracę? Czy będę mogła bez problemów rozwiązać umowę albo pójść na zwolnienie lekarskie?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Błędy w umowie o pracę

Co powinna zawierać umowa o pracę?

Formę i treść umowy o pracę określa art. 29 Kodeksu pracy.

Podpisując umowę o pracę, musi Pani pamiętać o wszystkich jej elementach. Żadnego z nich nie należy lekceważyć, ponieważ ma to swoje konsekwencje w sferze prawnej. Niezawarcie któregoś z elementów lub jego wpisanie niezgodnie ze stanem rzeczywistym może utrudnić albo nawet uniemożliwić ewentualne dochodzenie praw przed sądem.

 

W umowie musi być prawidłowa data jej sporządzenia. Jest to bardzo istotna informacja konieczna do obliczenia terminów przewidzianych w umowie oraz wyznaczenia terminu przedawnienia roszczeń z umowy. Zatem terminy wypowiedzenia umowy, urlopy i inne zależne będą od okresu przepracowanego u danego pracodawcy, stąd nie należy lekceważyć tej sprawy.

 

Ważne jest również wskazanie miejsca zawarcia umowy o pracę, ponieważ ten element umowy decyduje o właściwości sądu, do którego będzie się wnosić pozew, jeżeli ewentualnie miałaby się przed nim toczyć sprawa ze stosunku pracy.

 

Stroną umowy jest osoba podpisująca ją, zatem istotne jest dokładne określenie jej danych. Chodzi o:

 

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • imiona rodziców,
  • miejsce zamieszkania,
  • nr dowodu osobistego oraz
  • PESEL.

Zamieszczenie błędnych danych w umowie o pracę

Zamieszczenie błędnych danych w zakresie danych osoby zawierającej umowę może rodzić konsekwencje prawne, bowiem w przypadku wniesienia pozwu do sądu dane te muszą być dokładne i zgodne z prawdą. Jeżeli Pani nazwisko będzie różne w pozwie, dowodzie osobistym i umowie o pracę, sąd może odmówić rozpoznania takiego pozwu.

 

Także konsekwencje w zakresie świadczeń chorobowych mogą być różne, ponieważ różnica w nazwisku może spowodować problem w przyjęciu przez ZUS zwolnienia chorobowego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak sprostować błędy w umowie o pracę?

Rekomendowałabym nielekceważenie wskazanych błędów w umowie o pracę, tym bardziej że sformalizowanie różnych procedur w naszym kraju osiąga rozmiary groteski, stąd też należy pilnować, aby wszelkie ważne dla Pani dokumenty zawierały rzeczywiste dane.

 

Proszę więc jak najprędzej sporządzić pismo do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie oczywistych omyłek wskazanych przez Panią w piśmie. Proszę również dołączyć kserokopię umowy o pracę. To wszystko byłoby dobrze zrobić przed ewentualnym rozwiązaniem przez Panią umowy o pracę. Szef nie może odmówić sprostowania umowy.

 

Błędy w Pani umowie o pracę są oczywiste, więc nie powinny bardzo utrudnić Pani życia, ale w przypadku nazwiska może być różnie. Może Pani oczywiście skorzystać ze zwolnienia chorobowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu