.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Błędne oświadczenie po stłuczce, co robić, gdy ubezpieczyciel chce zrzucić winę na poszkodowanego?

• Data: 17-10-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Dwa miesiące temu miała miejsce stłuczka. Zjeżdżałem z trasy na skrzyżowanie równorzędne i uderzył we mnie samochód jadący z lewej strony, nie ustępując mi pierwszeństwa. W wyniku szoku podpisałem oświadczenie, że wypadek został spowodowany z mojej winy.
Po konsultacji z policją upewniłem się, że stłuczka była spowodowana z winy tamtego kierowcy. Złożyłem zawiadomienie na policji i poinformowałem, że w wyniku szoku podpisałem błędne oświadczenie. Jak długo potrwa załatwienie tej sprawy? Policja musi teraz wysłać list polecony do sprawcy, ale trwa to już 2 miesiące i wciąż brak informacji. W międzyczasie tamten kierowca złożył zawiadomienie do swojej ubezpieczalni. Jak się do tego ustosunkować, kiedy ubezpieczalnia skontaktuje się ze mną? Jak przyspieszyć całą sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Błędne oświadczenie po stłuczce, co robić, gdy ubezpieczyciel chce zrzucić winę na poszkodowanego?

Czas na podjęcie działania przez organy

Niestety nie istnieją takie regulacje prawne, które w omawianej sytuacji dokładnie określiłyby termin, w którym dany organ powinien podjąć działania. Niewątpliwie powinno to mieć miejsce bez nieuzasadnionej zwłoki i zmierzać do jak najszybszego efektu, zwłaszcza w sprawie o wykroczenia, gdzie na podjęcie działań jest rok czasu. Zgodnie z art. 45 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń „karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu”. To, co mogę Panu rekomendować w sprawie, to niestety wysyłanie pism (nie dzwonienie), ale pism z zapytaniem o stan sprawy. Takie działania mogą przyspieszyć poinformowanie Pana o aktualnym stanie sprawy. Oczywiście może Pan też co jakiś czas dzwonić z zapytaniem, co się dzieje w sprawie, ale z praktyki wskazać należy, że to właśnie pisma odnoszą pożądany skutek.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Informacje dla ubezpieczycieli

Jeżeli zna Pan ubezpieczyciela tego drugiego samochodu (wystarczające, że zna Pan numer rejestracyjny pojazdu, a informacje o ubezpieczycielu i numerze polisy znajdzie Pan na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), to napisałabym pismo z informacją, że cofa Pan oświadczenie o tym, że to Pan spowodował kolizję, z jednoczesnym wyjaśnieniem, jak przebiegało zdarzenie, a w przypadku dysponowania jakimiś dowodami, np. zdjęciami, nagraniem, to również załączyłabym te dowody. Dodatkowo rekomendowałabym poinformowanie ubezpieczyciela swojego pojazdu o zdarzeniu, tj. opisałabym sytuację, wskazała, że pod wpływem szoku złożył Pan takie oświadczenie, ale aktualnie się Pan z tego wycofuje.

 

Podejmując te wszystkie działania, będzie Pan należycie chronił swój interes w sprawie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Sprawa wykroczenia drogowego. Jan został ukarany mandatem za rzekome przekroczenie prędkości. Jan wie, że ma prawo się odwołać, ale w ciągu kilku miesięcy nie otrzymał żadnej odpowiedzi od urzędu. Zaczyna pisać pisma do odpowiednich organów, pytając o postęp sprawy, aby uniknąć sytuacji, w której sprawa przedawni się bez jego wiedzy.

 

Sytuacja z ubezpieczeniem. Anna miała stłuczkę, w której początkowo przyznała się do winy. Później, po przeanalizowaniu dowodów (nagranie z kamery samochodowej), zrozumiała, że nie była sprawcą kolizji. Napisała więc pismo do ubezpieczyciela drugiej strony, odwołując swoje wcześniejsze oświadczenie, ale musiała monitorować, czy ubezpieczyciel odpowiednio szybko reaguje, aby nie przegapić ważnych terminów.

 

Niesłusznie naliczone opłaty podatkowe. Marta otrzymała wezwanie do zapłaty podatku, który jej zdaniem został naliczony niesłusznie. Złożyła odwołanie, ale mimo upływu miesięcy, nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Zaczęła wysyłać pisma przypominające do urzędu skarbowego, aby zmusić urząd do podjęcia działań w jej sprawie, zanim sprawa zostanie uznana za rozstrzygniętą.

Podsumowanie

Podsumowując, w sytuacjach, gdzie brak jest jednoznacznych regulacji dotyczących terminu działania organów, kluczowe jest podejmowanie aktywnych kroków, takich jak wysyłanie pism z zapytaniami o postęp sprawy. Dzięki temu można przyspieszyć odpowiedź organów i uniknąć negatywnych konsekwencji, takich jak przedawnienie sprawy czy utrata praw. Ważne jest także monitorowanie działań odpowiednich instytucji, by chronić swoje interesy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie wszelkich spraw związanych z przedawnieniem wykroczeń, odwołaniami oraz monitorowaniem działań organów. Jeśli znajdujesz się w sytuacji, gdzie nie otrzymałeś odpowiedzi na złożone pismo lub potrzebujesz wsparcia w kontakcie z urzędami, nasi prawnicy zapewnią Ci kompleksową pomoc. Doradzimy, jak skutecznie prowadzić korespondencję, jakie kroki podjąć, aby przyspieszyć procedury, oraz jak zabezpieczyć swoje interesy w sprawie. Zapewniamy indywidualne podejście i pełne wsparcie na każdym etapie postępowania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i skuteczną pomoc prawną.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu