Błąd na świadectwie szkolnym• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem nauczycielem. Przy wypisywaniu świadectw popełniłam błędy i dwa świadectwa wyrzuciłam do śmieci (zamiast zwrócić je szkole). Co zrobić w takiej sytuacji? |
|
Zniszczenie przez nauczyciela błędnie wypełnionego świadectwa szkolnegoOdpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 1 ust. 9 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 marca 2005 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz. U. Nr 58, poz. 504 z późn. zm.) świadectwa, dyplomy, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych są drukami ścisłego zarachowania.
Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych świadectw, dyplomów, indeksów i legitymacji szkolnych, z wyjątkiem świadectw szkolnych promocyjnych.
Z powyższego wynika, że drukiem ścisłego zarachowania są świadectwa, dyplomy, suplementy, legitymacje, zaświadczenia, indeksy i tym podobne druki szkolne, które są drukowane na papierze z giloszem w odpowiednim kolorze. Jednakże przepisy prawa nie stanowią, iż sam papier jest drukiem ścisłego zarachowania.
Szkoła prowadzi imienną ewidencję wydanych: – świadectw ukończenia szkoły, – indeksów i legitymacji szkolnych, – świadectw dojrzałości, o których mowa w § 8 rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, – aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomów i zaświadczeń, przekazywanych szkole przez komisję okręgową.
Imienna ewidencja druków ścisłego zarachowania zawiera: – imię (imiona) i nazwisko, – numer PESEL ucznia albo absolwenta, – numer wydanego dokumentu, – datę odbioru dokumentu, – podpis ucznia albo absolwenta.
Świadectwa, dyplomy i zaświadczenia drukuje się na białym papierze pokrytym siatką ozdobną – giloszem (poddrukiem).
Giloszami zdobione są: – pierwsza strona świadectwa szkolnego promocyjnego i świadectwa ukończenia szkoły, wydawanych przez szkoły oraz świadectwa dojrzałości wydawanego po zdaniu egzaminu dojrzałości – gilosz z literami RP; – druga, trzecia i czwarta strona świadectwa – gilosz bez liter RP.
Gilosze nie są drukami ścisłego zarachowania, czyli nie dotyczy ich protokolarne niszczenie.
Natomiast błędnie wypełnione świadectwa powinny zostać komisyjnie zniszczone. Jeśli Pani je wyrzuciła – dyrektor powinien zdecydować, co w takiej sytuacji zrobić. Prawo nie przewiduje bowiem takiej sytuacji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale