W serwisie
Materiały
Odszkodowanie za kanalizacje i wodociąg na działce bez zgody• Autor: Łukasz Obrał |
Jestem właścicielką działki, w poprzek której przebiega uzbrojenie terenu (kanalizacja zbiorcza, wodociąg), wybudowane 5 lat temu. Działkę nabyłam w ubiegłym roku. Poprzedni właściciele poinformowali mnie, że gmina nie wystąpiła do nich z zapytaniem o zgodę na zajęcie części ich działki pod uzbrojenie. Czy w obecnej sytuacji posiadam jakiekolwiek prawo do odszkodowania? |
|
Ustanowienie odpłatnej służebności gruntowejJako właściciel nieruchomości ma Pani prawo żądać od osoby, która korzysta z Pani nieruchomości, stosownej opłaty albo ustanowienia odpłatnej służebności gruntowej. Pani roszczenie jest tym bardziej zasadne, że ani Pani, ani poprzedni właściciel nieruchomości nie wyraziliście zgody na korzystanie z działki przez gminę. Może też Pani żądać usunięcia instalacji z Pani nieruchomości. Roszczenie o odpowiednie wynagrodzenie za korzystanie z części prywatnej nieruchomości przez gminęJak stwierdził Sąd Najwyższy Izba Cywilna w uchwale z dnia 17 czerwca 2005 r., sygn. akt. III CZP 29/2005, właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie o odpowiednie wynagrodzenie za korzystanie z niej, przeciwko posiadaczowi służebności w złej wierze, niezależnie od zgłoszenia roszczenia określonego w art. 222 § 2 K.c. (przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń).
W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdza, iż do istoty prawa własności należy prawo pobierania pożytków ze swej rzeczy, a zatem korzystanie przez inne osoby z rzeczy cudzej co do zasady winno być odpłatne (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 28 czerwca 2005 r., sygn. akt. I CK 14/2005). Wezwanie gminy do zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomościSwoje działania powinna Pani rozpocząć od pisemnego wezwania gminy (lub przedsiębiorstwa wodociągowego i kanalizacyjnego) do zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z Pana nieruchomości. Może Pani domagać się zapłaty za korzystanie z działki w okresie od wybudowania wodociągu i kanalizacji.
Wysokość opłaty za bezumowne korzystanie będzie uzależniona od tego, jaką powierzchnię działki zajmują instalacje przesyłowe, jaką średnice mają rury (od tego uzależniona jest strefa ochronna), jakie jest przeznaczenie działki oraz od cen rynkowych dzierżaw w okolicy, w której położona jest działka.
Najwłaściwsze byłoby skorzystanie z usług rzeczoznawcy w celu określenia należnego Pani wynagrodzenia za korzystanie z działki, ale nie musi Pani tego robić (jest to dość droga usługa). Może Pani natomiast zażądać od właściciela instalacji opłaty ustalonej przez Panią samemu. Bezumowne przeprowadzenie przez gminę wodociągu i kanalizacji przez prywatną działkęW piśmie do gminy może Pani wskazać, że przebiegający przez działkę wodociąg i kanalizacja w znacznym stopniu powodują obniżenie wartości działki. Rury przebiegające przez działkę ograniczają prawo własności, ponieważ wyłączają w całości grunt nad tymi rurami z użytkowania.
Jeżeli nie dojdzie Pani do porozumienia w sprawie korzystania z Pani działki przez właściciela wodociągu i kanalizacji, będzie Pani mogła wystąpić ze swoim roszczeniem na drogę postępowania sądowego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Obrał Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale