.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Bezprawne posługiwanie się pieczątką innej firmy

Podpisałem umowę z firmą, która zobowiązała się do regularnego odbioru ode mnie odpadów pochodzenia zwierzęcego. Po kilku miesiącach przestali jednak odbierać te odpady, przysłali mi natomiast kartę przekazania odpadów (konieczną dla sanepidu) z moją pieczątką, której odbicia na pewno tam nie umieściłem (nie ma także mojego podpisu). Jak mogę zobowiązać firmę do wywiązywania się z umowy? Jakie konsekwencje jej grożą za posługiwanie się moją pieczątką?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Bezprawne posługiwanie się pieczątką innej firmy

Podrobienie cudzej pieczątki

W pierwszej kolejności proszę złożyć reklamację dotyczącą faktury i niewykonanej usługi, odmawiając kategorycznie zapłaty za fakturę. Kwestionując wykonanie zobowiązania umownego przez odbiorcę odpadów, podważając dokument i potwierdzenie odbioru, zaznaczyć przy tym proszę, że z uwagi na takie postępowanie wykonawcy nie będzie Pan akceptował faktur, do których nie ma podpiętego potwierdzenia odbioru z Pańskim podpisem lub innym imiennym podpisem osoby upoważnionej przez Pana.

 

Co więcej, chciałabym zaznaczyć, że jeśli rzeczywiście odbiorca odpadów wykorzystał Pańską pieczątkę (nieważne przy tym, czy wyrobił ją sam, czy Pański pracownik przystawił kilka pieczątek na kolejnych drukach), mogło dojść do przestępstwa sfałszowania dokumentu.

 

Dokumentem w myśl art. 115 § 14 Kodeksu karnego „jest każdy przedmiot lub zapis na komputerowym nośniku informacji, z którym jest związane określone prawo albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mogącej mieć znaczenie prawne”. Dokumentami są wiec np. dowody wpłaty określonych sum do banku, wyciągi z konta bankowego, dokumenty stwierdzające tożsamość osoby, jak dowód osobisty lub paszport, zaświadczenie lekarskie, świadectwo z zakładu pracy, weksle i czeki itd. Niewątpliwie dokument potwierdzający odbiór odpadów pochodzenia zwierzęcego także jest dokumentem w rozumieniu powyższych przepisów.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podrobienie dokumentu

Zgodnie z art. 270 Kodeksu karnego:

 

§ 1. „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa”.

 

W art. 270 § 1 przewidziano odpowiedzialność karną za trzy odmiany zabronionego zachowania: podrobienie dokumentu w celu użycia go za autentyczny, przerobienie dokumentu w celu użycia go za autentyczny oraz użycie podrobionego bądź przerobionego dokumentu jako autentycznego.

 

Przestępstwo określone w art. 270 § 2 polega na wypełnieniu blankietu, opatrzonego cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę, lub na użyciu takiego dokumentu. Przedmiotem czynu sprawcy jest blankiet, czyli formularz z wydrukowanymi rubrykami do wypełniania; arkusz papieru z wydrukowanym nagłówkiem.

 

Nawet gdyby ktoś podbił pieczątką dokument odbioru, późniejsze wypełnienie go niezgodnie z prawdą i stanem rzeczywistym wypełnia znamiona przestępstwa.

Wypełnienie blankietu niezgodnie z wolą podpisanego

Sprawca czynu określonego w art. 270 § 2 wypełnia blankiet niezgodnie z wolą podpisanego. Wola ta może być ujawniona w chwili wręczania blankietu lub może wynikać z łączącego sprawcę i osobę podpisaną na blankiecie stosunku prawnego.

 

Sprawca bezprawnie wypełniający blankiet musi działać na szkodę podpisanego.

 

Warunkiem odpowiedzialności karnej na podstawie art. 270 § 2 jest niewyrządzenie szkody, ale już możliwość jej wyrządzenia.

 

Jeśli nadal chce Pan współpracować z tą firmą, należy uniemożliwić im fałszowanie potwierdzeń odbioru poprzez zwiększenie formalizacji. Sądzę, że to pomoże.

 

Z drugiej strony należy uświadomić wykonawcy usługi, że jest Pan świadom popełnianego przez niego występku, nie będzie Pan płacił za faktury, jeśli odbiór odpadów nie zostanie prawidłowo potwierdzony – wnosząc o korektę faktury (jeśli jest umowa pisemna, która kształtuje tę kwestię, należy ją w tym zakresie zmienić), a w przypadku skierowania przez nich powództwa o zapłatę, podniesie Pan zarzut sfałszowania dokumentu odbioru. Proszę przy tym pamiętać, iż należy to zrobić na tyle delikatnie, aby z kolei Pan nie dopuścił się tzw. groźby bezprawnej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu