.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Bezpodstawna zmiana zamków i przywłaszczenie rzeczy w domu rodzinnym

• Data: 25-04-2025 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Pod nieobecność mojej mamy i mnie jako bratu siostra lub siostrzeniec wymienili bezprawnie zamki w drzwiach wejściowych i do pokoi mamy oraz kłódki do garażu. Moja mama uległa wypadkowi. Przebywa teraz w domu opieki całodobowej. Ja i mój brat od śmierci naszego ojca opiekujemy się 88-letnia matką . Ja przyjechałem na urlop na święta i rzeczy osobiste i prezenty pozostawiłem w pokojach u mamy. Mama ma dożywotni dostęp do pomieszczeń, które były zapisane w akcie darowizny .Ja i mój brat nie możemy polubownie załatwić sprawy o bezprawne przywłaszczenie rzeczy. W związku powyższym mam pytanie: jak mogę odzyskać swoje rzeczy z domu mamy oraz z garażu, który użytkowałem, przechowując swój samochód, z którego też korzystała moja mama?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Bezpodstawna zmiana zamków i przywłaszczenie rzeczy w domu rodzinnym

Podejrzenie przywłaszczenia

Jeżeli mama posiada służebność osobistą mieszkania w tej nieruchomości, to może z niej korzystać – gdy mama opuści dom pomocy społecznej, siostra powinna ją wpuścić, w innym przypadku może narazić się na postępowanie w zakresie naruszenia prawa własności. Jeżeli w nieruchomości dalej znajdują się rzeczy mamy i Pana i chciałby je Pan odzyskać, a wzywanie siostry do ich wydania jest bezskuteczne, jedyną możliwością jest złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przywłaszczenia. Zawiadomienie składa się do prokuratury rejonowej miejsca zamieszkania lub na najbliższy komisariat policji.

 

Zgodnie z treścią art. 284 Kodeksu karnego:

 

„§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Przywłaszczenie wiąże się z uprzednim posiadaniem rzeczy lub prawa majątkowego przez sprawcę. W przeciwieństwie więc do kradzieży, gdzie sprawca czynu zabiera spod władztwa osoby uprawnionej określoną rzecz, w przypadku przywłaszczenia, sprawca w chwili czynu jest już w legalnym posiadaniu określonej rzeczy (wyrok SN z 17.7.1978 r., Rw 258/78). W praktyce najczęściej będzie wchodzić tu w rachubę uzyskanie danej rzeczy od samego jej właściciela, na podstawie określonego tytułu prawnego (np. użyczenie, umowa przewłaszczenia). W takim też przypadku wydana sprawcy rzecz ruchoma, staje się jednocześnie rzeczą powierzoną w rozumieniu art. 284 § 2 Kodeksu karnego.

 

Z uwagi na powyższe, jeżeli nie jest Pan w stanie polubownie porozumieć się z siostrą, aby oddała ruchomości i zezwoliła mamie na dostęp do mieszkania, proszę wystosować zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład Pana Andrzeja — zatrzymane rzeczy osobiste
Pan Andrzej po śmierci ojca chciał odebrać z rodzinnego domu swoje dokumenty i pamiątki rodzinne, które przechowywała siostra. Mimo wielokrotnych próśb siostra odmawiała ich wydania. Po konsultacji prawnej Andrzej złożył zawiadomienie o podejrzeniu przywłaszczenia do prokuratury, by odzyskać swoje rzeczy.

 

Przykład Pani Marii — dostęp do mieszkania z służebnością
Pani Maria przebywała przez kilka miesięcy w domu opieki, a pod jej nieobecność w mieszkaniu została zameldowana jej siostra. Po powrocie Maria nie mogła wejść do swojego lokalu, mimo że miała ustanowioną służebność osobistą. Zgłosiła sprawę jako naruszenie prawa własności oraz podejrzenie przywłaszczenia jej osobistych rzeczy.

 

Przykład Pana Tomasza — bezskuteczne wezwania
Tomasz zostawił w mieszkaniu należącym do matki część swojego sprzętu elektronicznego. Po przeprowadzce matki do domu opieki siostra Tomasza nie chciała mu ich zwrócić, twierdząc, że należą teraz do niej. Tomasz po kilkukrotnym, bezskutecznym wezwaniu do wydania rzeczy, zgłosił sprawę na policję jako podejrzenie przywłaszczenia.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy bliska osoba odmawia zwrotu rzeczy osobistych lub utrudnia dostęp do mieszkania, mimo przysługujących praw (np. służebności), można zgłosić sprawę do prokuratury lub policji jako podejrzenie przywłaszczenia. Wcześniejsze polubowne wezwania do wydania rzeczy są istotne, ale jeśli pozostają bezskuteczne, interwencja organów ścigania jest konieczna.

Oferta porad prawnych

Jeżeli zmagasz się z bezpodstawnym zatrzymaniem Twoich rzeczy lub utrudnianiem dostępu do mieszkania, skonsultuj się z nami. Pomożemy przygotować skuteczne wezwanie do wydania rzeczy oraz sporządzimy profesjonalne zawiadomienie o podejrzeniu przywłaszczenia, aby chronić Twoje prawa.

Źródła:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu