.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Bezpieczny Kredyt 2% a odziedziczone mieszkanie

• Data: 28-10-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Zawarliśmy z małżonką umowę „Bezpiecznego kredytu 2%”. Nie wiedzieliśmy nic na temat spadku po babci, która zmarła 4 lata temu. Wczoraj odwiedziliśmy mieszkanie babci i przez przypadek znaleźliśmy testament, w którym zmarła zapisała żonie to mieszkanie. Co w takiej sytuacji z bezpiecznym kredytem? Złożyliśmy oświadczenia, że nie posiadamy mieszkań, zgodnie z prawdą, nic nie wiedząc o tym testamencie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Bezpieczny Kredyt 2% a odziedziczone mieszkanie

„Bezpieczny kredyt 2%” – warunki uzyskania

Zacznijmy od tego, że „Bezpieczny kredyt 2%” może zostać udzielony, jeżeli w dniu jego udzielenia:

 

a) kredytobiorca nie posiada i przed tym dniem nie posiadał prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego ani jeżeli prawa takiego nie posiada i w okresie pozostawania w gospodarstwie domowym kredytobiorcy nie posiadała osoba prowadząca z nim wspólnie to gospodarstwo oraz

b) kredytobiorcy nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego ani jeżeli prawo takie nie przysługuje i w okresie pozostawania w gospodarstwie domowym kredytobiorcy nie przysługiwało osobie prowadzącej z nim wspólnie to gospodarstwo domowe.

 

Ponadto wyjaśniam, że powyższe nie uniemożliwia otrzymania kredytu, jeżeli prawo własności dotyczy łącznie nie więcej niż 1/2 udziału w jednym lokalu albo domu, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje pod tym adresem.

 

W dalszej części ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% czytamy, że wymieniony wyżej warunek uznaje się za spełniony również w przypadku, gdy osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy posiadają lub posiadały łącznie prawo własności jednego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego:

 

1) w udziale nie wyższym niż 50% i nabyte w drodze dziedziczenia, jeżeli:

a) nie zamieszkują w tym lokalu albo domu od co najmniej 12 miesięcy lub

b) kredyt jest udzielany w celu nabycia pozostałych udziałów w tym prawie lub

2) wyłączonego z użytkowania w związku z katastrofą budowlaną albo skutkami powodzi, wiatru, osunięcia ziemi lub działania innego żywiołu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nabycie spadku

Następnie zwracam uwagę, że zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego (K.c.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, zaś w myśl art. 925 K.c. spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Niemniej jednak warto pamiętać, że spadek można przyjąć lub odrzucić, a żeby móc dysponować odziedziczoną nieruchomością konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Dopiero akt notarialny poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku pozwalają dysponować nieruchomością.

Wniosek o wydanie interpretacji – czy nabycie spadku wpływa na prawo do „Bezpiecznego kredytu 2%”?

Dodam, że na chwilę obecną, z uwagi na fakt, że przepisy wprowadzające „Bezpieczny kredyt 2%” są dość świeże, nie ma jeszcze orzecznictwa w tym zakresie ani też oficjalnej interpretacji właściwego ministerstwa. Wobec powyższego zalecam wystąpienie do Ministra Rozwoju i Technologii z wnioskiem o wydanie interpretacji co do kwestii wpływu nabycia spadku na prawo do „Bezpiecznego kredytu 2%”. Bowiem formalnie w dniu składania oświadczenia o potrzebie uzyskania kredytu Pana żona nie miała wiedzy na temat spadku i w tej dacie formalnie nie mogła nim dysponować.

 

W mojej ocenie można by stanąć na stanowisku, że nabycie w drodze dziedziczenia następuje dopiero po przeprowadzeniu postępowania spadkowego lub spisaniu aktu poświadczenia dziedziczenia, a co za tym idzie, nie powinno mieć wpływu na prawo do „Bezpiecznego kredytu 2%”. Niemniej jednak, tak jak wskazałam, należy uzyskać oficjalną interpretację, a następnie zasięgnąć informacji w danym banku, jak podchodzi do takiej sytuacji. Może okazać się, że trzeba zaktualizować oświadczenie na skutek zdarzeń, za które nie ponoszą Państwo odpowiedzialności, a które mogą spowodować, że prawo do kredytu wygaśnie. Na pewno nie zalecam tego absolutnie zatajać przed bankiem. Niestety jednolitego stanowiska jak w Państwa sprawie nie ma.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady z życia wzięte:

Anna i Tomasz wzięli „Bezpieczny kredyt 2%” na zakup nowego mieszkania. Kilka miesięcy później Tomasz dowiedział się, że zmarły wujek zostawił mu w spadku mieszkanie. Ponieważ nie mieli wcześniej wiedzy o tym spadku, złożyli oświadczenia, że nie posiadają nieruchomości. Teraz zastanawiają się, czy fakt odziedziczenia mieszkania wpłynie na ich kredyt. Konsultują się z prawnikiem i rozważają złożenie wniosku o interpretację, ponieważ na dzień składania oświadczenia nie mieli żadnej wiedzy o spadku.

 

Małżeństwo, Karolina i Piotr, podpisało umowę na „Bezpieczny kredyt 2%” w styczniu. W kwietniu, po śmierci dziadka Karoliny, okazało się, że odziedziczyła 1/3 udziału w jego mieszkaniu. Ponieważ nie zamieszkiwali tej nieruchomości, nie byli pewni, czy spadek wpływa na ich prawo do kredytu. Skontaktowali się z bankiem i dowiedzieli, że udział mniejszy niż 50% w nieruchomości nie stanowi przeszkody, ale konieczne jest zaktualizowanie oświadczenia.

 

Monika i Adam, świeżo upieczeni właściciele mieszkania z „Bezpiecznym kredytem 2%”, otrzymali niespodziewaną wiadomość, że Adam odziedziczył dom po zmarłej ciotce. Nie wiedząc, jakie są konsekwencje prawne, złożyli wniosek o interpretację prawną do ministerstwa. Po konsultacjach dowiedzieli się, że muszą złożyć aktualizację w banku i wystąpić o nową interpretację, ale nabycie spadku formalnie następuje dopiero po zakończeniu postępowania spadkowego.

Podsumowanie

W przypadku nieujawnionego spadku, który odkryto po zawarciu umowy na „Bezpieczny kredyt 2%”, kluczowe jest zgłoszenie tej sytuacji bankowi oraz złożenie wniosku o interpretację prawną. Nabycie spadku może nie wpływać negatywnie na kredyt, zwłaszcza jeśli spełnione są określone warunki, takie jak brak zamieszkiwania w odziedziczonej nieruchomości lub posiadanie niewielkiego udziału.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism dotyczących nieujawnionego spadku i jego wpływu na „Bezpieczny kredyt 2%”. Nasze usługi zapewnią Ci wsparcie w kontaktach z bankiem i w interpretacji przepisów prawa spadkowego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%, Dz.U.2024.531 t.j.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu