Beneficjent rzeczywisty i reprezentant spółki z o.o.• Autor: Adam Dąbrowski |
Mam pytanie o określenie beneficjenta rzeczywistego i reprezentanta. Mam spółkę z o.o. sp.k. Komplementariuszem jest spółka z o.o., która posiada 0,01% udziałów; komandytariuszem są 2 osoby fizyczne, które posiadają po 49.99% udziałów. Spółkę reprezentuje komplementariusz. Komplementariuszem jest spółka z o.o. W przypadku zarządu składającego się z dwóch lub większej liczby osób, to do składania oświadczeń w imieniu komplementariusz jest wymagane współdziałanie dwóch członków zarządu. Członkiem zarządu komplementariusza jest: prezes zarządu i członek zarządu. Ja jestem księgową. |
|
Odpowiedzialność za zobowiązania spółekZacznę od wskazania, że:
To powoduje, że tworzy się spółkę z o.o., a potem spółkę komandytową z jej udziałem jako wspólnikiem podpowiadającym za zobowiązania spółki komandytowej (komplementariusz). Reprezentowanie spółkiSpółka z o.o. ma zarząd i on posiada prawo do jej reprezentowania oraz prowadzenia spraw spółki. Spółkę komandytową reprezentuje wspólnik komplementariusz. On także prowadzi jej sprawy. Wspólnik komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.
Taka konstrukcja prowadzi do tego, że w opisanym przypadku spółkę komandytowa reprezentuje zarząd spółki z o.o. Zasady reprezentacji wynikają z umowy spółki z o.o. Skład spółekWedług wpisu do KRS – w spółce z o.o.:
„W PRZYPADKU ZARZĄDU JEDNOOSOBOWEGO OŚWIADCZENIA W IMIENIU SPÓŁKI SKŁADA CZŁONEK ZARZĄDU. W PRZYPADKU ZARZĄDU SKŁADAJĄCEGO SIĘ Z DWÓCH LUB WIĘKSZEJ LICZBY OSÓB DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ W IMIENIU SPÓŁKI JEST WYMAGANE WSPÓŁDZIAŁANIE DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU ALBO JEDNEGO CZŁONKA ZARZĄDU ŁĄCZNIE Z PROKURENTEM”.
Zarząd jest dwuosobowy: Paweł A. oraz Michał B.
Oznacza to, ze decyzje powinny być podejmowane dwuosobowo lub przez jednego członka zarządu łącznie z prokurentem (o ile jest powołany).
Spółka z o.o. spółka komandytowa ma 3 wspólników: 1 – spółka z o.o. jako komplementariusz – to spółka z o.o. z nieopisanym wkładem. Ponadto dwie osoby fizyczne: Anna A. z sumą komandytową 5000 oraz Katarzyna B. z sumą komandytową 5000.
W spółce komandytowej nie ma udziałów jak w spółce z o.o. Jest tylko ogół praw i obowiązków. Pojęcie udział ma odniesienie do przychodów, kosztów i dochodów do opodatkowania. Ale nie wpływa to na zasady podejmowania decyzji. Spółka z o.o. ma 2 wspólników – Paweł A. oraz Michał B. Mają oni po 75 udziałów.
Zachodzi duże prawdopodobieństwo (sądząc po numerach PESEL), że wspólnicy w spółce z o.o. oraz wspólnicy komandytariusze w spółce komandytowej to: państwo A. (matka i syn); państwo B. (ojciec i córka).
Ponieważ spółkę komandytowa reprezentuje wspólnik komplementariusz, czyli spółka z o.o., oznacza to, że spółka komandytowa jest reprezentowana przez Pawła A. oraz Michała B. Spółka z o.o. nie prowadzi żadnych interesów ze spółką komandytową. Obie spółki nie otrzymują kontaktów handlowych. Powiązania osobowe są jedynymi powiązaniami. Osoba prowadząca rachunki spółekPani jako prowadząca biuro rachunkowe (co sugeruje pytanie) jest instytucją zobowiązaną w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Jest Pani podmiotem prowadzącym działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółki są dla Pani klientami. Przetwarza Pani informacje – rozumie się przez to każdą operację wykonywaną na informacjach, w szczególności ich uzyskiwanie, gromadzenie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te operacje, które wykonuje się w systemach informatycznych.
Być może w ramach świadczonych usług przeprowadza Pani transakcje – wykonuje dyspozycje lub zlecenia wydane przez klienta lub osobę działającą w jego imieniu.
Transakcja zaś to czynność prawna lub faktyczna, na podstawie której dokonuje się przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych, lub czynność prawną lub faktyczną dokonywaną w celu przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych. Transakcja okazjonalna – to transakcja, która nie jest przeprowadzana w ramach stosunków gospodarczych. Transfer środków pieniężnych – to transfer środków pieniężnych w rozumieniu rozporządzenia 2015/847. Ryzyko prania pieniędzy – beneficjent rzeczywistyJako instytucja obowiązana rozpoznaje Pani ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związane ze stosunkami gospodarczymi lub z transakcją okazjonalną oraz oceniaj poziom rozpoznanego ryzyka. Spółka z o.o. (kapitałowa) jest osobą prawną. Spółka te nie emituje papierów wartościowych w postaci akcji, które są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym.
Spółka komandytowa (osobowa) nie jest osobą prawną. Spółka te nie emituje papierów wartościowych w postaci akcji które są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym. Stosownie do ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu:
„Za beneficjenta rzeczywistego – uznaje się:
Spółka z o.o. – występują w niej 2 osoby fizyczne:
Wspólnicy posiadają prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów w spółce z o.o. Wspólnicy decydują o wyborze i odwołaniu zarządu. Wspólnicy, osoby fizyczne, dysponują więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki z o.o.
Osoby te jako zarząd decydują o transakcjach gospodarczych, czynnościach faktycznych i prawnych dokonywanych przez spółkę. W zarządzie maja po jednym głosie.
W spółce z o.o. nie ma organu kontrolnego. Zatem to wspólnicy jako osoby fizyczne sprawują bezpośrednio kontrolę nad spółka, poprzez posiadane uprawnień kontrolnych, które wynikają z okoliczności prawnych (przepisów Kodeksu spółek handlowych). Wspólnicy jako członkowie zarządu faktycznie wywierają decydujący wpływ na czynności lub działania podejmowane przez spółkę.
W świetle powyższego w spółce z o.o. beneficjentami rzeczywistymi są: Paweł A. oraz Michał B. Obaj są reprezentantami spółki z o.o. Skład i zasady w spółce komandytowejSpółka komandytowa – występują w niej 2 osoby fizyczne będące jej wspólnikami – komandytariuszami. Są one uprawnione do brania udziału w podejmowaniu uchwał przez wspólników. W głosowaniu dysponują jednym głosem. Są to Anna B. oraz Katarzyna B.
W spółce komandytowej nie ma organu kontrolnego. Zatem to wspólnicy jako osoby fizyczne sprawują bezpośrednio kontrolę nad spółka, poprzez posiadane uprawnień kontrolnych, które wynikają z okoliczności prawnych (przepisów Kodeksu spółek handlowych). Ale uprawnienia kontrolne nie pozwalają na wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę komandytową. Wspólnicy biorą udział w podejmowaniu uchwał przez wspólników. Mają przy tym po jednym głosie. Przy trzech wspólnikach daje to 33,33%.
Można zatem uznać, że wspólnicy, osoby fizyczne, dysponują więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki komandytowej. Ale warunek z tym związany odnosi się do osoby prawnej.
Wspólnicy nie wywierają decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę komandytową, bowiem nie mają prawa do jej reprezentowania oraz prowadzenia jej spraw.
Nadto występują 2 osoby fizyczne będące członkami zarządu wspólnika osoby prawnej – komplementariusza uprawnione do reprezentowania spółki oraz prowadzenia jej spraw – Paweł A. oraz Michał B. W zarządzie mają po jednym głosie. A jako, że nie ma prokurenta, wymagane jest ich współdziałanie.
Osoby te jako zarząd komplementariusza (Paweł A. oraz Michał B.) decydują o transakcjach gospodarczych, czynnościach faktycznych i prawnych dokonywanych przez spółkę komandytową. Przy podejmowaniu decyzji mają po jednym głosie.
Obaj posiadają uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych (bycie członkiem zarządu komplementariusza), umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę komandytową. W świetle powyższego beneficjentami rzeczywistymi są: Paweł A. oraz Michał B. Obaj są reprezentantami spółki z o.o.
Jak wskazałem: spółka komandytowa nie jest osobą prawną; w spółce komandytowej nie ma udziałów lub akcji. Zatem nie jest możliwe stwierdzenie, że dana osoba jest udziałowcem lub akcjonariuszem klienta lub ma prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji osoby prawnej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adam Dąbrowski Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale