Badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu po zatrzymaniu prawa jazdy |
Po wyroku sądu zostało mi zatrzymane prawo jazdy na rok. Starosto wystosowało pismo że środek karny został wykonany. I na tym miało się zakończyć, po roku miałam odebrać prawo jazdy. Teraz otrzymałam pismo w trakcie tego okresu, który biegnie, że starostwa wszczyna postępowanie administracyjne na wniosek komendanta miejskiej policji, a tym samym policja na badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu. Dodam że sąd orzekł wyrok na moją niekorzyść. Wyrok dotyczył wypadku samochodowego (taksówkarz we mnie uderzył, a ja zostałam osądzona), były osoby pokrzywdzone, ale nie było ciężkich przypadków ani śmierci w wyniku tego zdarzenia. Byłam trzeźwa i nie byłam pod wpływem środków odurzających. Punktów karnych nigdy nie miałam i nie dostałam. Bardzo proszę o pomoc – co zrobić? Mam termin 7 dni. |
Podstawą skierowania Pani przez właściwego starostę na badania jest art. 99 ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z tym przepisem „starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na:
1. badanie lekarskie, jeżeli: a) kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu – decyzja jest wydawana z urzędu na podstawie informacji uzyskanych od administratora danych i informacji zgromadzonych w ewidencji; b) istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia – wtedy decyzje taką wydaje z urzędu na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych bądź z urzędu na podstawie zawiadomienia właściwych organów orzekających o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy 2. badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli: a) kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, b) przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego, c) w okresie próbnym popełniła dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, - w tych trzech przypadkach decyzja jest wydawana z urzędu na podstawie informacji uzyskanych od administratora danych i informacji zgromadzonych w ewidencji bądź jeżeli chodzi o pkt b) na wniosek organu kontroli ruchu drogowego lub dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. d) kierując pojazdem spowodowała wypadek drogowy, w następstwie którego inna osoba poniosła śmierć lub doznała obrażeń, o których mowa w art. 156 § 1 lub art. 157 § 1 Kodeksu karnego — na wniosek organu kontroli ruchu drogowego lub dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego”.
Tak więc Pani, jako osoba, która kierując pojazdem, spowodowała wypadek drogowy, w następstwie którego inna osoba poniosła śmierć lub doznała obrażeń, o których mowa w art. 156 § 1 lub art. 157 § 1 Kodeksu karnego, będzie musiała się poddać badaniom psychologicznym.
Wydanie decyzji o skierowaniu na badania nie zależy od uznania organu administracji publicznej, który w sytuacji zaistnienia ustawowych przesłanek ma obowiązek wydania decyzji o treści określonej przepisami prawa. Przepis ten nie wskazuje i nie upoważnia organu do badania żadnych innych przesłanek skierowania kierowcy na badanie lekarskie niż sam fakt wskazany powyżej. Nie mają więc znaczenia żadne dodatkowe okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, liczy się sam fakt, a w tej sprawie, jak Pani pisała, został wydany wyrok skazujący. Starosta miał obowiązek wszcząć postępowanie zmierzające do wydania decyzji na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o kierujących pojazdami (sygn. akt III SA/Łd 391/18, wyrok WSA Łódź z dnia 06.07.2018).
Badania psychologiczne kierowców mogą przeprowadzać uprawnieni psycholodzy, w pracowni prowadzonej przez: rzedsiębiorcę wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną lub jednostkę sektora finansów publicznych. Uprawnionym psychologiem jest osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra uzyskany na kierunku psychologia, ukończyła z wynikiem pozytywnym podyplomowe studia w zakresie psychologii transportu prowadzone przez uczelnię prowadzącą studia wyższe na kierunku psychologia, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów oraz została wpisana do ewidencji uprawnionych psychologów. Na pewno stosowne informacje o konkretnych lekarzach uzyska Pani w ośrodku ruchu drogowego. Powinna Pani poddać się tym badaniom.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Małgorzata Zegarowicz-Sobuń
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie. Aplikację radcowską ukończyła przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku. Jako radca prawny pragnie rozwijać się zawodowo oraz służyć pomocą klientom. Interesuje się prawem rodzinnym, spadkowym, prawem pracy, spółdzielczym, mieszkaniowym, a także prawem karnym. Prowadzi własną kancelarię prawną w Suwałkach, a prywatnie pasjonuje się kuchnią, dekoracją wnętrz oraz poznawaniem nowych krajobrazów.
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale