Awaria silnika w samochodzie zakupionym od osoby prywatnej• Autor: Eliza Rumowska |
Dwa tygodnie temu kupiłam samochód od prywatnego sprzedawcy (osoby fizycznej). W umowie zamieszczono zapis, że „kupujący zapoznał się ze stanem technicznym samochodu”. Przed zakupem sprawdziłam auto u mechanika, który wskazał kilka drobnych elementów nadających się do wymiany. Po 7 dniach od daty zakupu doszło do uszkodzenia silnika. Koszt naprawy wyniesie ok. 6 tys. zł. Czy mogę domagać się od sprzedającego zwrotu połowy kosztów naprawy samochodu? |
|
Ujawnienie wady po zakupie auta od osoby prywatnejZ opisu sprawy wprawdzie nie wynika, czy doszło do zakupu konsumenckiego, tj. czy Pani nabyła auto na użytek własny, a sprzedający sprzedawał je jako przedsiębiorca. Zakładam więc, że była to transakcja miedzy osobami prywatnymi, tzn. ani sprzedający, ani kupujący nie dokonywali tej transakcji jako firmy (przedsiębiorcy), tylko jako osoby prywatne. Odpowiedzialność za wady ukryte silnika reguluje Kodeks cywilny w części dotyczącej rękojmi za ukryte wady fizyczne rzeczy sprzedawanej.
W oparciu o powyższe udzielę teraz odpowiedzi na Pani zagadnienia prawne poruszone w pytaniu. Dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady ukryte w zakupionym samochodzieZapis w umowie „kupujący zapoznał się ze stanem technicznym samochodu” jest bezpieczny, jeżeli chodzi o wady ukryte, bowiem zapoznać się można jedynie z wadami ujawnionymi w chwili sprzedaży, nie zaś tkwiącymi już w przedmiocie umowy, a ujawnionymi w terminie 1 roku od dnia wydania rzeczy kupionej (auta). Oznacza to, że ów zapis nie może stanowić przeszkody do dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady ukryte.
Rolą mechanika nie jest odnajdywanie wszelkich wad ukrytych pojazdu – chyba że którakolwiek ze stron zlecała to w takim właśnie zakresie, dlatego sprawdzenie przez mechanika także nie blokuje formalnie prawa do reklamacji.
Proszę poszukać, czy w umowie nie ma zapewnienia przez sprzedającego, że rzecz jest wolna od wad fizycznych i prawnych (to taka dość standardowa klauzula) – byłoby to bardzo pomocne. Sprzedaż samochodu z wadą ukrytą silnika a prawa kupującegoWszystko pozostaje więc kwestią udowodnienia i wykazania, że silnik był wadliwy już w chwili sprzedaży, a wady były ukryte, po czym ujawniły się w 7 dni po zakupie. Czas ujawnienia się wad jest dość istny, ale dodatkowe czynniki i dowody to:
Na pewno należy zgłosić to roszczenie sprzedającemu na piśmie w terminie 1 tygodnia od ujawnienia się wady pojazdu, przedkładając propozycję przez Panią wymienioną, podając jednocześnie, że jest to ugodowa propozycja, łagodniejsza niż przewidziana w Kodeksie pełna odpowiedzialność za ten rodzaj wad fizycznych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Eliza Rumowska Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale