Indywidualne Porady Prawne
Umowa sprzedaży serwisu internetowegoAutor: Łukasz Drzewiecki |
|
Sprzedaż serwisu internetowego wiąże się z zawarciem umowy mieszanej, tzn. zawierającej elementy różnych typów umów. Oprócz sprzedaży samego serwisu konieczne w większości przypadków będzie także przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów, które stanowią część serwisu oraz przeniesienie praw do domeny internetowej, pod którą serwis funkcjonuje. |
|
|
|
|
|
Jak bezpiecznie przeprowadzić transakcje sprzedaży serwisu internetowego?Na serwis internetowy składać może się szereg elementów powiązanych ze sobą:
Jeżeli transakcja sprzedaży serwisu internetowego ma być przeprowadzona rzetelnie i w sposób bezpieczny dla wszystkich stron, należy sporządzić odpowiednią umowę, która będzie przenosić zarówno własność rzeczy ruchomych, majątkowe prawa autorskie, jak również zapewniać przelew wierzytelności oraz przejęcie długów wynikających z umowy o utrzymanie domeny internetowej. Sprzedaż rzeczy ruchomych wchodzących w skład serwisu internetowegoPodstawą sprzedaży rzeczy ruchomych wchodzących w skład serwisu internetowego będzie art. 535 Kodeksu cywilnego1, zgodnie z którym sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę. Umowa w tym zakresie powinna więc określać oprócz stron przedmiot sprzedaży oraz cenę i warunki jej zapłaty.
Z reguły każdy serwis internetowy zawiera treści, które mogą być przedmiotem ochrony prawnoautorskiej. W związku z tym umowa sprzedaży serwisu powinna zawierać również postanowienia o przekazaniu tych praw na rzecz kupującego, ze wskazaniem pól eksploatacji, o których mowa w art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych2. Polami tymi wedle przywołanego wyżej przepisu są w szczególności:
Oprócz postanowień umownych o przekazaniu majątkowych praw autorskich warto również zadbać o zapewnienie kupującemu prawa wykonywania zależnego prawa autorskiego w odniesieniu do utworów składających się na serwis internetowy, które umożliwia dokonywanie opracowań tych utworów, w szczególności tłumaczeń, przeróbek i adaptacji.
Serwisy internetowe funkcjonują w sieci internetowej pod postacią zbioru stron WWW dostępnych w określonym miejscu, zwanym domeną internetową (np. serwis ePorady24 znajduje się w domenie internetowej „eporady24.pl”). Korzystanie z domeny internetowej w większości przypadków jest płatne i może nastąpić na podstawie umowy z instytucją zarządzającą domenami. W przypadku domen „.pl” instytucją tą jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Umowę o korzystanie z domeny można zawrzeć bezpośrednio z NASK, bądź za pośrednictwem jednego z jej partnerów, którymi są w szczególności firmy oferujące również usługi hostingowe. Sprzedaż serwisu internetowego wraz z prawem do korzystania z domeny internetowejW przypadku sprzedaży serwisu internetowego transakcją przeważnie objęte jest również prawo do korzystania z domeny internetowej. W związku z tym w umowie sprzedaży serwisu konieczne jest zawarcie postanowień, w których sprzedający zobowiązuje się do dokonania przelewu (cesji) wierzytelności wynikających z umowy o korzystanie z domeny (czyli prawa do umieszczania w domenie własnych stron WWW), a kupujący do przejęcia długów z niej wynikających (obowiązek uiszczania opłaty za korzystanie z domeny). Sama cesja uprawnień do domeny dokonana może być przez przesłanie zgodnych oświadczeń woli do NASK lub jej partnera. Niektóre firmy hostingowe umożliwiają również bardzo prosty sposób dokonania cesji, poprzez użycie kodu authInfo – specjalnego kodu autoryzacyjnego umożliwiającego szybką zmianę drogą elektroniczną osoby uprawnionej do korzystania z domeny.
__________________ 1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) 2 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.)
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Zapytaj prawnika - porady prawne online
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>