9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla taty, co zyskują ojcowie?• Data: 09-08-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Mam pytanie odnośnie urlopu rodzicielskiego dla ojca dziecka*. Żona była na macierzyńskim, potem na rodzicielskim od połowy lutego 2022 r., w połowie stycznia 2023 przeszła na L4 w związku z kolejną ciążą. Czy wedle nowych przepisów przysługuje mi 9-tygodniowy, płatny 70% urlop rodzicielski na to pierwsze dziecko? |
|
Uprawnienia rodzicielskie wg nowych przepisówW pierwszej kolejności należy przeanalizować sytuację w oparciu o przepisy: ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) oraz ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 641).
Na wstępie zaznaczyć należy, że od 26 kwietnia 2023 r. wprowadzono w Kodeksie pracy znaczne zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich. Jeżeli chodzi o omawiany urlop rodzicielski, to uległ on wydłużeniu i wynosi aktualnie:
1) 41 tygodnie – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1, tj. urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie; 2) 43 tygodnie – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5, tj. urodzenia 2 i więcej dzieci przy jednym porodzie
Aktualnie 9 tygodni z wyżej wskazanego okresu może przypadać tylko jednemu rodzicowi, czyli matka dziecka może wykorzystać 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, a pozostałe 9 tygodni jest zastrzeżonych w takim wypadku dla ojca dziecka. Zgodnie bowiem z § 4: „Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru urlopu określonego w § 1 i 2. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka.”
Stare przepisy: 32 i 34 tygodnieNatomiast wcześniej obowiązywały inne regulacje dotyczące urlopów rodzicielskich. Zgodnie z opisem stanu faktycznego należy uznać, że w Państwa przypadku zastosowanie miały wcześniejsze regulacje. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązywała regulacja zgodnie z którą:
„Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
1) 32 tygodni – w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1 (1 dziecko przy 1 porodzie); 2) 34 tygodni – w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5 (2 i więcej dzieci przy 1 porodzie).”
Urlop w wymiarze, o którym mowa w § 1, przysługiwał łącznie obojgu rodzicom dziecka. Zatem nie było takiej regulacji, która mówiłaby o tym, że jakiś wymiar tego urlopu przysługuje tylko i wyłącznie jednemu z rodziców. Tak jak ma to miejsce aktualnie.
Przepisy przejściowe – data graniczna 26 kwietnia 2023Istotne dla odpowiedzi na postawione przez Pana pytanie mają przepisy przejściowe zawarte w ustawie z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 641). Zgodnie z art. 32 ust. 1 pracownik, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, tj. w dniu 26 kwietnia 2023 r., jest uprawniony do urlopu rodzicielskiego, o którym mowa w art. 182 (1c) § 3 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym, lub korzysta z tego urlopu, ma prawo do skorzystania z tego urlopu w wymiarze określonym w art. 182 (1a) § 1 albo 2 albo w art. 183 § 4-4 (5) ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych.
Zatem jeżeli małżonka nie wykorzystała całości urlopu rodzicielskiego na moment, gdy poszła na L4, to należy uznać, że jest Pan uprawniony do skorzystania z tych dodatkowych 9 tygodni. Natomiast jeśli urlop rodzicielski został w całości wykorzystany przez małżonkę, to takie uprawnienia Panu nie przysługują. PrzykładyPrzedłużenie urlopu rodzicielskiego z powodu nowych przepisów Pan Adam, ojciec rocznego Jasia, z radością przyjął wiadomość o zmianach w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku. Żona pana Adama wykorzystała 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego, ale w styczniu 2023 roku przeszła na L4 z powodu kolejnej ciąży. Zgodnie z nowymi przepisami, pan Adam może teraz skorzystać z przysługujących mu 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, które są zarezerwowane wyłącznie dla ojców. Dzięki temu pan Adam spędzi więcej czasu z synem i pomoże żonie w przygotowaniach do narodzin drugiego dziecka.
Wykorzystanie urlopu rodzicielskiego przez ojca po zmianach w prawie Pani Anna urodziła córkę Marysię w maju 2022 roku i od razu po urlopie macierzyńskim przeszła na urlop rodzicielski, który planowała zakończyć w grudniu 2022 roku. Jednak ze względu na ciążę z komplikacjami, w połowie stycznia 2023 roku musiała przejść na zwolnienie lekarskie. Po wejściu w życie nowych przepisów w kwietniu 2023 roku, mąż pani Anny, pan Piotr, dowiedział się, że ma prawo do 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego na córkę Marysię. Skorzystał z tej możliwości, co pozwoliło mu na spędzenie więcej czasu z córką oraz wsparcie żony w trudnym okresie.
Przepisy przejściowe umożliwiające skorzystanie z urlopu rodzicielskiego przez ojca Pan Tomasz i jego żona Joanna powitali na świecie bliźnięta w czerwcu 2022 roku. Pani Joanna korzystała z urlopu rodzicielskiego do stycznia 2023 roku, kiedy to z powodu ciąży z komplikacjami musiała przejść na L4. Zmiany w Kodeksie pracy wprowadzone 26 kwietnia 2023 roku pozwoliły panu Tomaszowi na skorzystanie z 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, który jest teraz zarezerwowany wyłącznie dla ojców. Dzięki przepisom przejściowym pan Tomasz mógł przejąć opiekę nad bliźniętami, co odciążyło żonę i umożliwiło jej skupienie się na zdrowiu i kolejnej ciąży. PodsumowanieWprowadzone 26 kwietnia 2023 roku zmiany w Kodeksie pracy przyznały ojcom wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Przepisy te mają na celu wsparcie rodzin poprzez umożliwienie ojcom aktywnego udziału w opiece nad dzieckiem. Nowe regulacje są korzystne dla rodzin, które znajdują się w sytuacjach wymagających większej elastyczności w podziale obowiązków rodzicielskich. Oferta porad prawnychOferujemy kompleksowe porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, abyś mógł skutecznie korzystać z przysługujących Ci uprawnień rodzicielskich. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i wsparcie. Źródła:1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|